Wyspa w kuchni. Rodzaje i zastosowania

wyspa w kuchni

Wyspa w kuchni pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni roboczej w kuchni na planie kwadratu lub wąskiego prostokąta, a także w kuchni połączonej z aneksem kuchennym. Obecnie na rynku są dostępne różne rozwiązania konstrukcyjne.

Kuchenna wyspa może być miejscem przeznaczonym na zlewozmywak, albo pełnić rolę dodatkowej przestrzeni do przechowywania kuchennych akcesoriów i garnków. W odniesieniu do omawianego rozwiązania konstrukcyjnego styl aranżacji kuchni nie ma decydującego znaczenia – sprawdzi się zarówno w nowoczesnej, jak i w tradycyjnej aranżacji.

Konstrukcja wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna pod względem konstrukcji jest dużą, wolno stojącą szafką, która nie została połączona z ciągiem zabudowy kuchni. W zależności od tego, w jaki sposób zostanie zaaranżowana i zagospodarowana, może pełnić rozmaite funkcje. Odpowiednio zaprojektowana wyspa kuchenna usprawni pracę w kuchni, jednak nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, sprawdzającym się w każym pomieszczeniu.

Wyspa w kuchni otwartej

Kuchnia otwarta, czyli połączona z salonem, zwykle charakteryzuje się zabudową w kształcie litery U. Blat roboczy powinien mieć co najmniej 80 cm, a odległość między wyspą a szafkami powinna wynosić również co najmniej 80 cm. W mniejszych pomieszczeniach można wykonać wyspę kuchenną w zestawieniu z zabudową szafek kuchennych w kształcie litery L. Można również skierować wyspę kuchenną nieco bardziej w stronę salonu.

Wyspa w kuchni zamkniętej

W przypadku, gdy kuchnia jest wydzielonym, odrębnym pomieszczeniem, możliwości wykonania wyspy kuchennej są ograniczone. Kuchnia powinna mieć co najmniej 380 cm długości i 360 cm szerokości, aby domownicy mogli swobodnie korzystać zarówno z wyspy kuchennej, jak i zabudowy szafek.

Wyspa kuchenna zwykle nie sprawdza się w mniej przestronnych, zamkniętych kuchniach. Omawiane rozwiązanie konstrukcyjne jest zalecane głównie do kuchni otwartych oraz kuchni zamkniętych, których powierzchnia wynosi co najmniej około 15 – 20 metrów kwadratowych. Nie bez znaczenia jest kształt pomieszczenia – zaplanowanie wyspy kuchennej jest najprostsze w przypadku, gdy kuchnia posiada kształt zbliżony do kwadratu.

Wymiary wyspy kuchennej

Szerokość wyspy kuchennej w zależności od zastosowania zwykle nie przekracza jednego metra. Wyspa może pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego lub blatu roboczego połączonego ze zlewozmywakiem. Schowki w wyspie kuchennej mogą zostać zagospodarowane na środki czystości lub kuchenne przyrządy i akcesoria. Jednak można też wygospodarować tam miejsce dla domowego pupila.

Wyspa może być połączona nie tylko ze zlewozmywakiem, ale także z płytą grzewczą. Wówczas nad wyspą powinien znajdować się kuchenny okap o szerokości równej co najmniej szerokości płyty grzewczej. Jeżeli wyspa jest bardziej wysunięta w stronę jadalni i salonu, może natomiast pełnić funkcję barku, łącząc oba pomieszczenia nie tylko stylistycznie.

Zaplanuj wyspę wcześniej

Bardzo ważne jest zaplanowanie wyspy jeszcze przed wykończeniem ścian i posadzki, zwłaszcza w przypadku, gdy szafka kuchenna zostanie połączona z urządzeniami AGD. W przeciwnym razie na późniejszym etapie prac trudno będzie doprowadzić do wyspy kuchennej odpowiednie instalacje.