Jak szybko posprzątać mieszkanie po remoncie?

pomoce domowe

Gruntowny remont obejmuje m.in. skucie kafelek w łazience, zerwanie podłogi w salonie i wymianę elementów instalacji elektrycznej. Nawet wówczas, gdy pracownicy sprzątają po sobie systematycznie, właściciele mieszkania mają ręce pełne roboty. Jak szybko posprzątać mieszkanie po remoncie?

Jakie sprzęty są niezbędne podczas sprzątania mieszkania po remoncie?

Do sprzątania mieszkania po remoncie należy się odpowiednio przygotować. Podstawową sprawą jest zgromadzenie sprzętów, które przydadzą się podczas sprzątania. Należą do nich m.in.: mop z wiadrem, chłonne ścierki i środki do czyszczenia różnych powierzchni. Jeżeli chodzi o preparaty czyszczące, to najlepiej zaopatrzyć się specjalistyczne, czyli przeznaczone do sprzątania mieszkań po remoncie.

Przydatnym sprzętem podczas porządkowania mieszkania jest odkurzacz przemysłowy – za jego pomocą możliwe będzie szybkie usunięcie kurzu i pyłu. Jeżeli planujesz samodzielnie sprzątać mieszkanie, ale nie masz dostępu do specjalistycznych urządzeń, rozważ skorzystanie z pomocy fachowców. Serwis www.pomocedomowe.pl gromadzi informacje o osobach specjalizujących się m.in. w sprzątaniu i prowadzeniu domu. Niektóre pomoce domowe są dobrze przygotowane – dysponują profesjonalnym sprzętem i specjalistycznymi środkami czyszczącymi.

3 zasady, o których warto pamiętać, sprzątając po remoncie

Sprzątanie w Warszawie, Gdańsku czy Szczecinie? Korzystając ze tematycznego serwisu, szybko znajdziesz zaufaną i rzetelną osobę, która kompleksowo zajmie się Twoim mieszkaniem po remoncie. Fachowcy doskonale wiedzą, jak szybko i efektywnie sprzątać pomieszczenia. Jeżeli zdecydowałeś, że posprzątasz samodzielnie, pamiętaj o następujących zasadach:

1) sprzątanie na sucho na początek

Przed użyciem preparatów czyszczących należy dokładnie posprzątać wszystkie pomieszczenia na sucho. Poodkurzanie podłogi i ścian to zupełna podstawa. Właśnie na tym etapie przyda się mocny odkurzacz przemysłowy. Jeżeli nie dysponujesz takim urządzeniem, możesz użyć zwykłego odkurzacza.

Sprzątając na sucho, pamiętaj, aby sprzątać od góry do dołu, czyli najpierw odkurzyć sufit i ściany, a dopiero potem podłogę. To sposób, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu.

2) czyszczenie ram okien i drzwi bez użycia rozpuszczalników

Podczas malowania ścian może zdarzyć się, że zabrudzone zostaną ramy okien i drzwi. Usunięcie farby nie jest skomplikowane – wystarczy użyć silnych preparatów czyszczących i ścierki z szorstką powierzchnią.

Według fachowców do usuwania farby z tych powierzchni nie powinno używać się rozpuszczalników. Po takim zabiegu mogą pozostać ślady lub odbarwienia, których usunięcie w przyszłości nie będzie możliwe.

3) podłogę należy umyć kilka razy

Nawet bardzo dokładne oczyszczenie sufitu i ścian z kurzu i pyłu wcale nie oznacza, że na podłodze nie będą gromadzić się zanieczyszczenia. Aby cieszyć się odremontowanym wnętrzem, nie obejdzie się bez kilkukrotnego umycia podłogi. Do tego zadania najlepiej użyć mopa i środka czyszczącego do podłóg.

Przy okazji mycia podłogi warto sprawdzić stan listew przypodłogowych. Jeżeli znajdują się na nich pozostałości farby, należy je usunąć, używając wilgotnej ścierki. Do usunięcia zaschniętych zabrudzeń przyda się rozpuszczalnik.

Sprzątanie łazienki po remoncie – tu pracy będzie więcej

Na czas remontu z salonu, kuchni czy sypialni można wynieść wszystkie sprzęty, a pozostałe odpowiednio zabezpieczyć, stosując folię. W przypadku łazienki jest inaczej – ekipa remontowa najczęściej montuje poszczególne sprzęty, np. zlew, kabinę prysznicową czy kran. W praktyce sprzątanie łazienki obejmuje:

  • oczyszczenie z zabrudzeń fug – wykorzystać można zarówno domowe specyfiki (np. sok z cytryny, proszek do pieczenia czy pastę do zębów), jak i dedykowane środki chemiczne,
  • usunięcie zabrudzeń z ceramiki – sprawdzą się delikatne mleczka czyszczące, które usuną zarówno zanieczyszczenia, jak i bakterie,
  • wyczyszczenie ścian kabiny prysznicowej – jeżeli kabina jest nowa, na szybach mogą pozostać ślady np. kleju, które można usunąć za pomocą delikatnych preparatów chemicznych.

Sprzątanie mieszkania po remoncie jest uciążliwe i wymaga sporo energii. Jeżeli masz ograniczony czas i chcesz się w pełni cieszyć z nowego, świeżego wnętrza, rozważ skorzystanie z pomocy fachowców – osób zajmujących się sprzątaniem na co dzień. W przeciwnym razie pozostaje Ci zastosować się do powyższych wskazówek, dzięki którym szybko zauważysz pierwsze efekty i jednocześnie zaoszczędzisz sporo czasu.