Betoniarki budowlane

betoniarki

Przy budowie domu, wbrew pozorom, nie potrzeba ogromnej ilości sprzętu. Na pewno jest jednak urządzenie bez którego budowa jest po prostu niemożliwa. Mowa oczywiście o betoniarce. Jest to urządzenie, które umożliwia wytworzenie betonu i różnego typu zapraw. W związku z tym, wszystkie czynności, które są związane z budową, wznoszeniem konstrukcji, wymagają obecności betoniarki

Kupować czy wypożyczać?

Wielu inwestorów, którzy przystępują do budowy domu, staje przed dylematem: kupić betoniarkę czy ją wypożyczyć? W branży budowlanej, oprócz fachowej wiedzy, potrzebne są też narzędzia i maszyny. Coraz więcej firm, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferuje wypożyczenie poszukiwanego sprzętu. Jest to na pewno ciekawa alternatywa. Podstawowym warunkiem, który gwarantuje opłacalność wynajęcia sprzętu, jest korzystanie z niego w krótkim okresie lub jednorazowo. Wtedy kupno betoniarki na pewno nie jest opłacalne. Można ją do realizacji konkretnego zadania wypożyczyć. Betoniarka jest sprzętem, który jest potrzebny praktycznie na każdym etapie budowy czy remontu. Dzięki betoniarce powstaje beton oraz zaprawy cementowe i cementowo-wapienne. Urządzenie jest konieczne zatem już od momentu stawiania fundamentów, poprzez murowanie ścian, wykonanie wylewek, tynków wewnętrznych, zewnętrznych, fundamentów pod taras, aż po montaż słupów ogrodzeniowych. Jeśli więc nie korzystamy przy budowie z usług profesjonalnych firm taki sprzęt posiadających, to lepiej zdecydować się na kupno betoniarki. Pamiętajmy, że po zakończeniu prac, urządzenie możemy sprzedać.

Rodzaje betoniarek

Zastanawiając się nad kupnem betoniarki, należy posiadać minimalną wiedzę na temat rodzajów betoniarek i ich podstawowych parametrów technicznych. Możemy wyróżnić następujące typy:

  • Betoniarki bębnowe są znanymi i klasycznymi urządzeniami, które wykorzystuje się podczas remontów i na niewielkich placach budowy. Pojemność bębna waha się od 80 do 200 litrów. Te mobilne urządzenia mają mniejszy mieszalnik, co doskonale przekłada się na mniejsze zużycie energii. Poręczne i łatwe w transporcie, cieszą się sporym zainteresowaniem.
  • Betoniarki przenośne to niewielkie urządzenia, które ze względu na stosunkowo małą wagę, łatwo transportować. Używane są, ze względu na nieskomplikowany mieszalnik, przeznaczony do drobnych prac budowlanych
  • Betoniarki kielichowe są urządzeniami o dużej wydolności. Ich pojemność może osiągać nawet 3000 litrów. Są używane podczas dużych inwestycji budowlanych, kiedy budowane są bloki, wieżowce i tradycyjne gmachy użyteczności publicznej. Są dostosowane do przygotowania dużej ilości zaprawy.

Betoniarki można też podzielić ze względu na sposób pracy. Urządzenia okresowe mogą być włączane i wyłączane w dowolnym czasie. Jest to dość wygodna opcja, bo sprzęt pracuje tylko wtedy, kiedy jest potrzebny. Betoniarki ciągłe są urządzeniami wysoce wyspecjalizowanymi. Ponieważ pracują non stop, spotyka się je głównie w zakładach odpowiedzialnych za wyrabianie betonu.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy kupnie betoniarki?

Wybierając betoniarkę, należy opierać się na określonych parametrach. Bardzo istotna jest pojemność, czyli ile masy betonowej powstanie podczas pojedynczego mieszania. Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, to w zupełności wystarczy urządzenie o pojemności od 200 do 300 litrów. Ważny jest też wybór mechanizmu przechylania. Lepiej jest wybrać model z przechyłem na korbę, bo zyskuje się większy komfort pracy. Moc silnika umożliwia bardziej spójną pracę. Jeśli jest większa, do bębna betoniarki można od razu wrzucić całą potrzebną nam w tym momencie mieszankę. Eksperci podkreślają, że warto też zwrócić uwagę na wieniec. Bardzo dobrą opinią cieszą się wieńce kompozytowe. Są ciche, lekkie i łatwe do ewentualnej naprawy. Najtrwalszy jest żeliwny, niestety powoduje duży hałas. Można też zdecydować się na tłoczony.

Dobra betoniarka przy budowie domu, to połowa sukcesu. Warto przy zakupie, lub wypożyczeniu urządzenia, dokładnie sprawdzić jej parametry.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Grafika: OpenClipart-Vectors, pixabay