Kominek elektryczny czy kominek tradycyjny – który wybrać?

kominek

Każdy chciałby czuć się w swoim lokalu dobrze i komfortowo. Przedmiotem, który spełnia się zarówno w roli ozdobnej, jak i funkcjonalnej jest kominek. Rynek nowoczesnych technologii przeżywa aktualnie prawdziwy rozkwit – dotyczy to również budownictwa. Obecnie popularność zdobywa elektryczna alternatywa dla kominka tradycyjnego. Czy można znaleźć istotne różnice między nimi? I czy da się bezsprzecznie stwierdzić, która opcja jest lepsza? Każdy komin posiada swoje wady i zalety. Poniższy artykuł wyjaśnia kluczowe kwestie związane z kominkami dostępnymi na rynku.

Tradycja z elegancją, czyli kominek tradycyjny

Ten rodzaj komina to połączenie tradycji z elegancją. Łącząc w sobie te dwie wartości, pomaga on stworzyć w domu prawdziwie filmowy klimat. Bujany fotel, szklanka whisky i kominek tradycyjny – to luksus i komfort, na który może sobie pozwolić coraz więcej osób Niestety jest to opcja zarezerwowana wyłącznie dla posiadaczy domów.

Kluczową rolę odgrywa jednak tutaj funkcja grzewcza. Kompleksowo dobrany kominek do domu może stanowić główne źródło ogrzewania w nawet najbardziej srogą zimę. Ponadto jest pięknym i klimatycznym elementem dekoracyjnym. Piece tworzą we wnętrzach niepowtarzalny klimat i nadają przestrzeni charakter. Wieczory spędzane z bliskimi przy tym wciąż mało popularnym źródle ogrzewania mogą stać się jeszcze bardziej magiczne.

Tradycyjny kominek posiada jednak pewne wady. Istotne problemy pojawiają się na samym starcie. Chociaż producenci zalewają rynek kolejnymi modelami, sprzedawanymi często w atrakcyjnych cenach, to dla wielu osób koszt montażu kominka i przechowywania drewna może być zbyt wysoki. Ponadto tradycyjnego kominka raczej nie polubią osoby pedantyczne. Niemal pewne jest częstsze brudzenie się ścian zlokalizowanych w pobliżu tego źródła ciepła.

Na koniec warto wspomnieć o zagrożeniach związanych z używaniem tradycyjnego kominka. Nieodpowiednio użytkowany może spowodować oparzenia skóry, a nawet pożar budynku. Właściwe zabezpieczenie już na etapie montażu powinno więc być priorytetem. Należy również zadbać o to, aby do kominka nie podchodziły dzieci oraz zwierzęta. Może to bowiem stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.

Kominek elektryczny – luksus, na który prawie każdy może sobie pozwolić

Kominek elektryczny stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego. Można go zamontować zarówno w domu, jak i w mieszkaniu czy małym lokalu w kamienicy. Łączy w sobie unikatowość i nowoczesność.

Wygoda – to słowo najlepiej opisuje użytkowanie kominka elektrycznego. Temperaturę można w nim dostosować do swoich preferencji. Najczęściej minimalna dostępna temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza, zaś najwyższa to 30 stopni Celsjusza. W większości modeli użytkownik ma możliwość wyboru mocy grzewczej. Jej poziom oscyluje zazwyczaj między 750 W a 1500 W. Poza tym kominek elektryczny jest źródłem ciepła, które powoduje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż jego tradycyjny odpowiednik. Używając go, nie trzeba się martwić o brudne ściany czy podłogę.

Poza funkcją grzewczą spełnia on również funkcję estetyczną. Wieloma modelami można sterować przy użyciu aplikacji mobilnej, dzięki której możliwe jest dopasowanie między innymi koloru płomienia czy jego wielkości. Poza aplikacją mobilną do obsługi kominka może również służyć pilot i specjalny panel sterowania. Wyjątkowe wzornictwo ustawimy pod swoje preferencje w szybki i prosty sposób.

Kominek elektryczny to prawdziwy ewenement. Można go zamontować tak naprawdę wszędzie, a dodatkowo ceny kominków na rynku są naprawdę niskie. Bardzo dobrej jakości urządzenie można kupić już za 1000 złotych. Jest to inwestycja na długie lata.

W porównaniu do tradycyjnych kominków to wybór znacznie bezpieczniejszy. Fabryczne zabezpieczenie przed przegrzaniem staje się standardem, dlatego nie należy się obawiać o groźne poparzenie czy pożar. Warto rozważyć kupno kominka elektrycznego, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub ruchliwe zwierzęta.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Pavel Danilyuk, pexels.com