Bryła w kształcie litery V od IFAgroup

Wąska działka z południowym wjazdem i nachylona ku północy – tu powstał dom: rodzinny, intymny i wypełniony słońcem w zabudowie śródmiejskiej na Mazurach. Inwestor zdecydował się na zakup tej działki ze względu na jej lokalizację. Dom otwarty na rzekę był główną wytyczną inwestora przy rozpoczęciu prac nad projektem z IFAgroup.

Otoczenie działki jest dość specyficzne. Wokół znajdują się bloki i domy jednorodzinne o różnych kształtach i proporcjach, które powstały na przestrzeni lat 60. Typowe otoczenie, z jakim można się spotkać w małych miastach. Dom miał być inny od pozostałych, a jednocześnie zintegrowany z otoczeniem. Ten projekt wyróżnia z sąsiedztwa przede wszystkim kształt i biały kolor. Jego forma jest uzasadniona przez funkcję oraz konkretne cechy lokalizacji tego miejsca.

Dom powstał na wąskiej działce z południowym wjazdem od ulicy, kończącej się widokiem na rzekę od północnej strony. To właśnie te elementy były przyczyną zlokalizowania domu na końcu działki. Właściciele wjeżdżają autem do garażu prosto z ulicy bez ogrodzenia, a dalej wchodzą na patio, z którego prowadzi wejście do ich domu. To południowe patio jest również przedłużeniem pokoju dziennego. Dom zyskał kształt litery V, otwierając się na zieleń prowadzącą do rzeki. Tak powstał pomysł na całą bryłę.

Bryła w kształcie litery V ma 2 ramiona – w jednym mieści się kuchnia z jadalnią oraz studiem nagrań muzycznych, a w drugiej odnodze znajduje się piętrowa część sypialniana i techniczna. Ze względu na długi budynek i opadający teren, wykorzystano półpiętra – na dole można wyjść na ogród, na górę wchodzi się do strefy intymnej Właścicieli.

Wyście z salonu prowadzi na południową część działki, natomiast z jadalni mieszkańcy wychodzą na patio północno-zachodnie. Oba są umiejscowione tak, aby przechodnie nie widzieli, co dzieje się w środku. Dom jest otwarty na otoczenie, ale jednocześnie zachowana została prywatność jego mieszkańców.

Światło odgrywa ważną rolę podczas projektowania. Architekci z IFAgroup zadbali o to, aby dom nie był przegrzany. Pamiętali jednocześnie o tym, aby pomieszczenia w środku były odpowiednio nasłonecznione.

A jak wyglądają wnętrza? Dom został zaprojektowany jako strefa otwartego studio na podstawowym poziomie wraz z pokojem nagrań (przechodnim przez kuchnię). Na dolnym półpiętrze znajdują się pokoje dzieci, wybudowana została także kotłownia. Górne półpiętro, jako osobna bryła, przeznaczona jest całkowicie dla rodziców. Strefę wejścia poprzedza garaż połączony z domem poprzez wspomniane wyżej patio południowe.

Wnętrza są przyjazne i jasne. Wyróżniają się jednak pigmenty kolorystyczne, na przykład niebieska szafka magazynowa wypełniona wewnątrz czerwonym kolorem, bordowe kafle nad kuchennym blatem, kolorowe grzejniki, czerwona lodówka czy różniące się od siebie kanapy, przeznaczone do różnych rodzajów wypoczynku. W wewnętrznych barierkach przepleciono siatkę, powtarzając motyw wykończenia zewnętrznego, frontowego ogrodzenia.

Ten projekt pokazuje, że na małych działkach można zrealizować nowoczesne i praktyczne projekty z różnorodnymi przestrzeniami dla domowników. Mimo że dom znajduje się tuż przy ruchliwej ulicy, to tworzy intymną przestrzeń dla jego mieszkańców.

Nazwa projektu: Dom jednorodzinny w Iławie
Biuro architektoniczne: IFA Kamil Domachowski (IFAgroup)
Lokalizacja biura: Gdańsk, Polska

Rok ukończenia: 2022
Powierzchnia całkowita: 276 m2
Lokalizacja projektu: Iława, Polska

Główny architekt: Kamil Domachowski
Zespół projektowy: Kamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood-Domachowska, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański

Zdjęcia: Kroniki.studio
Zdjęcie z drona: Sebastian Małyszczyk “Poland by Locals”

 

Okna trzyszybowe