Czy warto kupić myjkę do okien? Jaką wybrać?

myjka do okien
Mycie okien to praco- i czasochłonne zajęcie. W dodatku tradycyjne metody czyszczenia szyb i ram sprawiają, że podłoga i stojące blisko meble są zwykle mokre od piany. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można umyć okna bez konieczności zmieniania szmatek i używania kilku płynów do czyszczenia. Pozwala na to myjka do okien, ale czy czyści tak samo dokładnie, jak zwykłe ręczne mycie? Czy warto ją kupić, a jeśli tak, to jaki model wybrać?

Jak działa myjka do okien?

Zasada działania myjki do okien jest bardzo prosta. Spryskujesz okno preparatem do mycia, a ściągaczka zasysa płyn z brudem do specjalnego pojemnika. Myjki parowe wykonują bardzo podobną pracę, w ich przypadku nie jest nam jednak potrzebny detergent. Myjka czyści okno, rozpylając gorącą parę i zmiękczając nią zanieczyszczenia, a następnie zbierając ją z szyby wraz z brudem do pojemnika. Dzięki temu wokół nie rozchlapuje się woda ani płyn, otoczenie pozostaje suche, a szyby są czyste i bez smug. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który poświęcilibyśmy na mycie okna, jego wycieranie i polerowanie. Co ważne – myjką umyjemy tylko szyby, ramy okien nadal należy wyczyścić ręcznie. Tu pojawia się pytanie: czy w takim razie warto kupić myjkę do okien?

Czy warto kupić myjkę do okien?

Rozwiązanie to ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników. Do najważniejszych zalet myjki do okien należą prostota użytkowania i szybkość działania. Dodatkowo mycie szyb myjką jest skuteczniejsze, nie brudzi się podłogi, parapetów, a Twoje dłonie nie mają kontaktu z wodą ani detergentem. Korzystając z myjki, używasz tylko jednego, bezprzewodowego urządzenia, bez szmatki i wiadra lub miski z wodą. Do myjki możesz dokupić szereg akcesoriów, które ułatwią Ci np. mycie okna balkonowego czy wysokich okien bez konieczności stawania na drabinie albo stołku. Oprócz okna możesz też wyczyścić nią szyby w samochodzie, lustra, szklany stół czy błyszczące płytki, a nawet kabinę prysznicową.

Do minusów używania myjki do okien należą ryzyko powstawania smug, jeśli niedokładnie zbierzemy wodę z czyszczonej powierzchni, konieczność stosowania detergentu wskazanego przez producenta (przynajmniej na czas trwania gwarancji produktu) oraz cena, która nie dla wszystkich jest niska, bo koszt zakupu bezprzewodowej myjki do okien to od ok. 200 do nawet 500 zł. Jeśli masz duży dom i sporo okien, prawdopodobnie nie umyjesz ich na jednym naładowaniu baterii, bo czas jej działania to ok. 35–50 minut. Po tym czasie należy podłączyć urządzenie do zasilania i poczekać, aż znowu będzie gotowe do użycia. Największą wadą jest fakt, że ramy okien nadal musimy umyć przy pomocy wody, szmatki i detergentu.

Bilans wad i zalet pokazuje, że myjka ma zdecydowanie więcej pozytywów niż słabych stron. Jednak każdy takie podsumowanie powinien wykonać sam, by być pewny, że myjka do okien jest sprzętem, który będzie przydatny i pomocny w jego domu czy mieszkaniu.

Jaką myjkę wybrać?

Kiedy zdecydujesz się na zakup myjki, najpierw ustal, jaki budżet chcesz na nią przeznaczyć. Jeśli już wiesz, ile chcesz wydać, w kolejnym kroku sprawdź najważniejsze parametru urządzenia. Są to akumulator i jego wydajność – tańsze myjki mogą wytrzymać jedynie kwadrans na jednym naładowaniu baterii. Im dłuższa jest żywotność akumulatora, tym myjka lepsza. Sprawdź też, ile kosztuje nowy akumulator – warto wiedzieć, czy kiedy ten dołączony oryginalnie do produktu będzie już zużyty, sprzęt wyląduje w koszu, czy będzie można dokupić do niego baterię.

Druga istotna sprawa to waga urządzenia. Im lżejsza myjka, tym łatwiej, przyjemniej i wygodniej będzie Ci się jej używało. Nie warto jednak kupować zbyt małego urządzenia, ponieważ wiąże się to często z niewielkim pojemnikiem na detergent, który będzie trzeba często uzupełniać.

Kolejne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze myjki do okien, to sposób pracy (działa na ciągłych obrotach, a może uruchamia się po przyłożeniu do szyby?), czas ładowania akumulatora i posiadanie wskaźników, które informują o poziomie baterii, a także dodatkowe akcesoria oferowane przez producenta. Zapoznaj się nie tylko z wyposażeniem myjki, które otrzymujesz w zestawie (choć to oczywiście jest najważniejsze w momencie zakupu), ale także z akcesoriami, które będzie można nabyć z czasem, by jeszcze lepiej i łatwiej czyścić szklane powierzchnie w Twoim domu.

fot. bradfordhines, pixabay

artykuł sponsorowany