Firany białe, czy kolorowe? Nowoczesne, czy eleganckie? Zanim wybierzesz, rozeznaj się w temacie!

Gdzie kupić firany, które ozdobią nasze mieszkanie, wpuszczą do wnętrza wystarczającą ilość naturalnego światła dziennego i nie zawiodą nas swoją jakością? Staną się nie tylko obowiązkowym elementem w pomieszczeniu, ale i niepowtarzalną dekoracją o niezwykłym charakterze? Jak najczęściej wybieramy firany do pokoju, w którym zasypiamy każdego wieczoru, a jak do salonu? Sprawdź odpowiedź na te i inne pytania, żebyś mógł wybrać dla siebie gotowe firany przygotowywane specjalnie na Twoje zamówienie!

Modne i praktyczne firany do pokoju

Wybierając firany do pokoju, najczęściej decydujemy się na białe, klasyczne wzory. Są to zwykle motywy delikatne, czasem romantyczne, jak wyszywane białą nicią kwiaty, czasem geometryczne, które pasują do praktycznie każdego wystroju wnętrza. Przyzwyczajeni do klasycznej bieli, nawet gdy sięgamy po kolory, wybieramy najczęściej te stonowane i jasne, jak beż, czy błękit. Gdyby ktoś nas zapytał, dlaczego to robimy, pewnie odpowiedzielibyśmy, że to kwestia obawy przed zbyt małą ilością światła, która mogłaby dostać się do środka, gdybyśmy wybrali firany w ciemniejszych odcieniach.

Tak naprawdę przepustowość światła, którą cechują się konkretne firanki, zależy nie tyle od ich koloru, ile od splotu materiału. Równie ważne jest rozpraszanie wpadających do pokoju promieni słonecznych – jeśli materiał, z którego uszyta jest firanka, dobrze rozprasza światło, wtedy nawet niewielka jego ilość rozejdzie się po całym pomieszczeniu. To niezwykle ważne, kiedy okna danego pokoju skierowane są w kierunku, który nie daje zbyt wiele światła, lub światło jest zasłaniane przez okoliczne budynki, czy drzewa.

Kolory w oknach

Ustalmy raz na zawsze – to nie kolor, jaki mają Twoje firanki, wpływa na jasność pokoju. Skoro więc nie ma powodu, aby obawiać się barw znacznie śmielszych od bieli w okiennej oprawie, może warto spróbować wybrać nie tylko wzorzyste i kolorowe zasłony, ale i nowoczesne firany do pokoju. Ich zadaniem nie jest już tylko ocieplić zimny wygląd pustych okien.

Gotowe firany, te białe, gładkie, wzorzyste i kolorowe, wszystkie same w sobie są modną dekoracją pomieszczenia. Eleganckie oprawy okienne zmieniają więcej w całym wizualnym odbiorze pomieszczenia, niż może się wydawać. Przekonaj się o tym we własnym domu!

Elegancja w salonowym oknie

Firany do salonu wybieramy z lekko innym zamysłem niż wtedy, gdy wykańczamy sypialnię, czy pokój dziecięcy. W salonie zazwyczaj pozwalamy sobie na większą swobodę przy wyborze wystroju, więc i firany dobieramy do pomieszczenia znacznie śmielej. Modne okna salonowe pełne są wyrazistych kolorów, kontrastów i wzorów, które nie zawsze są łagodne w odbiorze. Zamysł, który przyświeca nam jednak przy ich wyborze, nie mówi zbyt wiele o delikatności – więcej natomiast o wspaniałym wizualnym efekcie, do którego zmierza.

Najczęściej jednak wybieramy białe i gładkie firanki do salonu, kierując się wizją eleganckiego pokoju, w którym biel jest oznaką czystości i klasy. To częściej zasłony dostają od nas tę wyjątkową rolę emanowania śmiałymi wzorami i kolorami. Oczywiście w pomieszczeniu, które w całości ma mieć romantyczny i delikatny charakter, białe firanki do salonu sprawdzą się wspaniale, ponieważ podkreślą fantazyjność, a jednocześnie schludność pokoju. Czy jednak w odważnych kompozycjach warto się ograniczać jedynie do najjaśniejszych odcieni? Z całą pewnością nie.

Firany do salonu zwykle nie muszą być tak praktyczne jak dla przykładu te wybierane do kuchni. Jeżeli któreś pomieszczenie w domu może stać się wyjątkowym dziełem naszej kreatywności, to z całą pewnością mowa tu o salonie. Ciekawie wyglądająca firanka wzbogaci efekt wizualny, do którego dążysz wszystkimi dekoracjami.