Ogród w stylu japońskim

Ogród w stylu japońskim

Ogrody działają na zmysł estetyczny człowieka. Są miejscem wypoczynku, pożytecznego spędzania wolnego czasu. Lubimy w nich przebywać i odkrywać wartość życia na łonie natury. Coraz częściej decydujemy się na zbudowanie ogrodu od podstaw. Ogród jednak wymaga miejsca. Co zrobić, kiedy tego miejsca jest niewiele, a mimo to chcemy otoczyć się zielenią? Odpowiedzią może być utworzenie ogrodu w stylu japońskim, który nie wymaga dużej przestrzeni, a jedynie zrozumienia filozofii jego stworzenia.

Trochę egzotyki

Ogród japoński wydaje się egzotyczny i odległy od naszej kultury, jednak wiele osób ceni spokój, porządek, elegancję, którą on przynosi. Kultura ogrodów była tworzona w Japonii przez wieki. To nie tylko sztuka ogrodnicza, ale filozofia życia. Żaden element w japońskim ogrodzie nie jest przypadkowy. Wszystko ma znaczenie, a całość tworzy uniwersalną jedność, która wnosi w życie spokój i równowagę. Z tego powodu japońskie ogrody są cenione na świecie i zyskują coraz większą popularność. Stworzenie namiastki ogrodu japońskiego wymaga olbrzymiej wiedzy, umiejętności i czasu. Efekty są jednak spektakularne.

Rodzaje ogrodów japońskich

W Japonii wyróżnia się trzy najważniejsze style ogrodowe.

  • Chaniwa jest ogrodem herbacianym. Najważniejszy w nim jest pawilon przeznaczony do celebrowania parzenia i picia herbaty. W takim ogrodzie ścieżki są kręte i kamieniste, a wszystkie prowadzą do centralnego punktu. Po drodze przygotowane są kamienne zbiorniki, w których moczy się dłonie przed ceremonią parzenia herbaty.
  • Karesansui jest ogrodem tworzonym według zasad zen. Ma być miejscem wypoczynku i spokoju, sprzyjającym medytacji. Ubogi w roślinność, bazuje na odpowiednim uformowaniu piasku i żwiru, które mają przypominać wzbierające morskie fale.
  • Tsukiyama to najpopularniejszy typ ogrodu, odwołujący się w swym charakterze do naturalnego krajobrazu Kraju Kwitnącej Wiśni. W takim ogrodzie jest sporo wzniesień (naturalnych lub inscenizowanych), zbiorników wodnych, dużych głazów. Roślinność jest starannie wyselekcjonowana, kolorystycznie ujednolicona. Przygotowane są punkty widokowe, które pozwalają podziwiać krajobraz.

Niezbędne w ogrodzie japońskim

Nie jesteśmy w stanie odtworzyć prawdziwego ogrodu japońskiego. Możemy jednak tak zaaranżować przestrzeń, by odwoływała się do najważniejszych jego elementów. Są detale w ogrodzie japońskim bez których nie może on istnieć. Niezbędny jest na przykład kamień. Ogród japoński ma odwzorowywać rzeczywistość w podobnie uporządkowany sposób, ale jej nie kopiować. Kamień symbolizuje w nim wieczność, stałość i niezmienność. Wprowadzając do ogrodu naturalny kamień, musimy pamiętać, by kompozycja składała się z nieparzystej ich liczby. Często nieregularne, naturalne kamienie otaczają zbiorniki wodne. Woda to kolejny element, który symbolizuje ruch, zmienność, życie. Wodę nie tylko widać, powinno się ją słyszeć. Naturalny szmer wody ma sprzyjać kontemplacji. Trzeci element to drewno – najlepiej, by było egzotyczne. Z rodzimych gatunków najlepiej sprawdzą się: sosna, świerk, wiśnia. Elementy drewniane można przemycić w pergolach, ławkach, mostkach, ogrodzeniach.

Roślinność w japońskim ogrodzie

Roślinność w japońskim ogrodzie nie jest elementem dominującym, ale tylko uzupełnieniem. I ona ma symboliczne znaczenie. Najczęściej sadzi się rośliny zimozielone, które są symbolem długowieczności, stałości. Dobrze sprawdzają się takie krzewy jak: azalie, glicynie, jaśminowce, rododendrony oraz drzewa: klony, miłorzęby, wiśnie – odpowiednio ukształtowane.  W Polsce najpodatniejsza na zabiegi kształtowania jest sosna, im bardzie poskręcana tym lepiej. Sosna jest bardzo odporna, dlatego można ją dowolnie przycinać, kształtować na wzór bonsai. Pierwsze efekty będzie widać już po dwóch latach. Jeśli chodzi o kwiaty, to w typowym ogrodzie japońskim dominują dwa kolory: biały i czerwony. Jeśli naszemu ogrodowi chcemy nadać bardziej orientalny charakter, to należy sadzić kwiaty właśnie w takich barwach. Idealnie nadają się do tego: chryzantemy, dalie, astry, peonie. Ogród w stylu japońskim nie lubi regularności, sztywnych reguł. Wszystko płynie łagodnymi spokojnymi liniami, dostarczając miłośnikom natury spokoju.

Artykuł sponsorowany