Budowa domu – od czego zacząć? Praktyczny poradnik krok po kroku

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, którego nie da się prawidłowo zrealizować bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Aby inwestycja przebiegała sprawnie i zgodnie z przepisami prawa należy podążać według pewnych wytycznych, które m.in. ułatwiają kompletowanie niezbędnych dokumentów.

Takie postępowanie pozwoli też zminimalizować ryzyko pojawiania się nieprzewidzianych i nieprzyjemnych niespodzianek przed rozpoczęciem i w trakcie budowy.

Przygotowania do budowy domu

Wielu niedoświadczonych inwestorów jest przekonanych o tym, że każdą budowę możną rozpocząć w jakimkolwiek momencie i w dowolny sposób. W rzeczywistości, samo podjęcie decyzji o wybudowaniu domu nikogo nie upoważnia do tego, aby faktycznie zacząć kopać fundamenty. Przed pierwszym wbiciem łopaty w ziemię niezbędne jest załatwienie wymaganych formalności. Duża część dokumentacji dotyczy działki i projektu, ale też wielu innych elementów, o których istnieniu i konieczności zorganizowania można nie zdawać sobie sprawy, jeśli nie jest się doświadczonym inwestorem. W taki razie od czego zacząć budowę domu? Aby cały proces przebiegał sprawnie, należy postępować według kilku kroków:

MPZP i warunki zabudowy działki

Posiadanie działki budowlanej nie jest równoznaczne z możliwością rozpoczęcia pierwszych prac budowlanych. Konieczne jest wcześniejsze zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który decyduje o możliwościach zabudowy na danym terenie. Natomiast w przypadku działki, która nie jest objęta takim planem, wymagane jest wydanie warunków zabudowy dla tego konkretnego miejsca. Po każdy z tych dokumentów, w zależności od potrzeby, należy udać się do urzędu gminy. W przypadku indywidualnie wydanych warunków trzeba liczyć się z długim czasem oczekiwania na dokument (nawet do dwóch miesięcy). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest więc kupienie działki, która posiada już warunki zabudowy albo objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Należy mieć też świadomość, że warunki zabudowy są ważne przez określony czas (termin podany jest w dokumencie), ale też tracą ważność w chwili, kiedy w życie wchodzi MPZP dla danego obszaru.

MPZP lub warunki zabudowy są niezbędne dla inwestora, ponieważ informacje zawarte w tych dokumentach określają m.in. dopuszczalną powierzchnię zabudowy oraz kształt i maksymalną wielkość budynku. W związku z tym, przed zakupem działki, warto zapoznać się z dokumentem, ponieważ może się okazać, że zgodnie z przepisami, na wybranej działce nie uda się postawić wymarzonego domu.

Geodeta

Po zakupie działki i zapoznaniu się z MPZP lub wydaniu indywidualnych warunków zabudowy, konieczne jest podjęcie współpracy z geodetą. Jego zadaniem jest bowiem opracowanie mapy do celów projektowych, która jest niezbędna do stworzenia projektu domu. Można to zadanie zlecić uprawnionemu geodecie albo zgłosić się z taką prośbą do wydziału geodezji i kartografii w starostwie powiatowym.

Wybór projektu

Wybór projektu domu to moment, na który najbardziej się czeka. W zależności od własnych oczekiwań można zdecydować się na indywidualny lub powtarzalny projekt. W pierwszym przypadku należy zatrudnić architekta, który zaprojektuje dom od podstaw. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na wyjątkowym projekcie, maksymalnie dostosowanym do swoich potrzeb i wymagań. Wiąże się to jednak z dość wysokimi kosztami. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od prestiżu architekta oraz poziomu zaawansowania projektowanego budynku. Natomiast, największymi zaletami projektów powtarzalnych są natychmiastowa dostępność oraz niższa cena. Często jednak, w przypadku projektów z katalogów konieczne okazuje się wprowadzenie pewnych zmian, które pozwolą dostosować budynek do indywidualnych potrzeb inwestora. A to generuje dodatkowe koszty.

Bez względu na rodzaj projektu, musi on być zgodny z MPZP lub warunkami zabudowy. Konieczne jest także uwzględnienie w nim terenu wokół domu, a więc usytuowanie szamba, miejsca na śmietnik, dróg dojazdowych, zieleni itp. Właśnie w tym celu musi być opracowana przez geodetę mapa przeznaczona do celów projektowych.

Niezbędne przyłącza

Kolejnym etapem przygotowań do budowy domu jest uzyskanie przyłączy mediów, które są określone w warunkach zabudowy. Najczęściej dotyczy to podłączenia prądu. Wniosek o przyłącza należy skierować do odpowiedniej jednostki, np. lokalnego punktu energetycznego.

Wizyta w urzędzie

Końcowym etapem kompletowania dokumentacji jest złożenie w starostwie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, 4 egzemplarzy projektu, planu zagospodarowania działki, wyciągu z MPZP lub warunków zabudowy, oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością (w tym przypadku działką budowlaną) oraz decyzji o przyłączeniu mediów. Czasami konieczne jest dołączenie dodatkowych dokumentów, które są uzależnione od okoliczności. Od tego momentu urząd ma 65 dni na wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na budowę. W trakcie rozpatrywania wniosku, inwestor może zostać wezwany do starostwa w celu złożenia dodatkowych wyjaśnień, naniesienia zmian itp. Jeżeli wydana decyzja będzie niekorzystna, w ciągu 14 dni od momentu jej ogłoszenia można wnieść odwołanie do wojewody.

Pozwolenie na budowę

W ciągu 14 dni od ogłoszenia decyzji starostwa, pozwolenie na budowę uprawomocnia się. Jednak, aby faktycznie móc rozpocząć budowę, konieczne jest zgłoszenie takiej chęci w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym. W tym celu należy złożyć oświadczenie kierownika budowy, w którym zgadza się objąć obowiązki związane z kierowaniem budową. Po upływie 7 dni od tego momentu można przystąpić do pierwszych prac budowlanych.

Pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata od chwili jego wydania. Ważne przy tym jest, aby przerwy w budowie także nie trwały dłużej niż 3 lata.

Wykonawcy

Kiedy już wszystkie wymagane dokumenty zostaną skompletowane, można rozpocząć budowę domu. Pierwszym etapem prac jest przygotowanie fundamentów. W związku z tym, konieczne jest skorzystanie z wybranej oferty wytwórni betonu, np.: http://betonnadom.pl/kontakt. Dużą zaletą jest możliwość nawiązania współpracy z producentem, którego przedsiębiorstwo jest zlokalizowane blisko terenu budowy. W trakcie realizacji zleconej usługi związanej z przygotowaniem fundamentów, warto rozpocząć poszukiwania wszystkich kolejnych wykonawców. Trzeba bowiem pamiętać, że najlepsi fachowcy mają zajęte terminy nawet na kilka miesięcy do przodu, dlatego szukanie poszczególnych ekip należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Właściwe przygotowanie się do budowy domu jest konieczne, ale i czasochłonne. Aby usprawnić cały proces, należy po kolei przechodzić przez wszystkie wymienione etapy. Dzięki temu uda się uniknąć wielokrotnego odwiedzania urzędów w celu donoszenia brakujących czy źle przygotowanych dokumentów. Tym samym, nie powinno być kłopotów ze sprawnym rozpatrywaniem wniosków oraz wydawaniem pozytywnych decyzji.

Grafika: pixabay.com