Ruszają kolejne warsztaty filmowo – dziennikarskie „Szklany ekran Pilkingtona”

28 kwietnia 2017 roku w Sandomierzu rusza kolejna, piąta już edycja warsztatów dla dzieci i młodzieży „Szklany ekran Pilkingtona”, w trakcie których młodzi uczestnicy będą mogli poznać tajniki pracy dziennikarza oraz filmowca. Jak co roku NSG Group w Polsce wspiera działania, których celem jest edukacja kulturalna oraz uwrażliwianie dzieci na sztukę.

Podczas 4-dniowych spotkań warsztatowych młodzież w wieku od 11 do 14 lat zdobędzie nowe umiejętności pod okiem profesjonalistów, biorąc udział m.in. w pełnym procesie powstawania filmu: od scenariusza do montażu. Zapozna się także ze specjalistyczną terminologią, profesjonalnym sprzętem oraz zasadami pracy po obu stronach kamery – przeprowadzania wywiadów oraz niełatwej sztuki stawiania pytań swoim rozmówcom. NSG Group, producent szkła dla budownictwa i motoryzacji, właściciel marki Pilkington, po raz kolejny aktywnie wspiera warsztaty i atrakcje kierowane do najmłodszych.

Zadaniem uczestników warsztatów „Szklany ekran Pilkingtona” będzie przygotowanie konferencji prasowej z udziałem gości festiwalu. Dodatkowo część grupy pracowała będzie nad przygotowaniem animacji komputerowych. W trakcie zajęć z kamerą młodzież poznawać będzie zasady rządzące procesem powstawania reportażu filmowego. Warsztaty pozwolą też na poznanie tajników pracy różnych specjalistów świata filmu i telewizji. Zbierając materiały będą czynnie uczestniczyć w innych wydarzeniach festiwalowych oraz zostaną jednymi z bohaterów uroczystej gali wręczenia nagród Twórcom NieZwykłym, w trakcie której będą mogli zaprezentować fragmenty swojej pracy oraz zdjęcia z warsztatów. W wyniku wnikliwej obserwacji festiwalu i jego uczestników, powstaną relacje, reportaże i materiały dziennikarskie.

„Skierowane do dzieci i młodzieży warsztaty „Szklany ekran Pilkingtona” to wyjątkowa możliwość poznania niezwykłego świata filmu i dziennikarstwa. Dają one szansę rozwoju kreatywności, wyobraźni, poznania własnych możliwości twórczych oraz zdobycia nowych, ciekawych umiejętności” − mówi Anna Stępień, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej w NSG Group w Polsce. „Wspieranie inicjatyw, dających możliwość rozwoju, odkrywania pasji i zainteresowań, adresowanych do najmłodszych mieszkańców naszych okolic, to niezwykle ważny obszar działań podejmowanych przez NSG Group w Polsce, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu”.

W programie imprezy pojawią się także wspomnienia z poprzednich edycji festiwalu. Widzowie będą mieli między innymi okazję obejrzeć dorobek uczestników warsztatów „Szklany ekran Pilkingtona” z ubiegłych lat.

Zrealizowane podczas warsztatów „Szklany ekran Pilkingtona” filmy i reportaże zostaną zaprezentowane m.in. na oficjalnej stronie internetowej festiwalu, w mediach społecznościowych, w trakcie uroczystego zakończenia imprezy na Zamku Królewskim w Sandomierzu, a także w ciągu całego roku w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na terenie całego kraju.

Czas ludzi NieZwykłych

Warsztaty „Szklany ekran Pilkingtona” od 5 lat towarzyszą organizowanemu w Sandomierzu Festiwalowi Filmów-Spotkań Niezwykłych. Każda z edycji Festiwalu ma swoje grono Niezwykłych bohaterów – czołowych, polskich reżyserów, aktorów oraz filmowców. Tegorocznym motywem przewodnim będzie pamięć Mistrza Niezwykłego, jakim był zmarły niedawno Andrzej Wajda. W związku z tym aktorami „NieZwykłymi” imprezy są: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. Bohaterką tegorocznego festiwalu jest „NieZwykła” reżyserka Dorota Kędzierzawska. Uczestnicy wspominać będą „NieZwykłą” aktorkę Danutę Szaflarską.

Poza licznymi pokazami filmowymi, imprezami towarzyszącymi i spotkaniami z NieZwykłymi gośćmi, odbędą się liczne wydarzenia, których zadaniem jest edukacja młodego widza oraz uwrażliwianie dzieci na sztukę. Wśród nich obecne są warsztaty „Szklany ekran Pilkingtona”. Cieszą się one wielkim powodzeniem, a limit zapisów wyczerpywany jest w kilka chwil od momentu ogłoszenia naboru. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty „Szklany ekran Pilkingtona” już po raz 3 zostały wyróżnione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jako wzorcowe działanie z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w kategorii zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.

Producentem Festiwalu i warsztatów jest CAMFILM – Katarzyna Kubacka-Seweryn oraz Fundacja Sztuki Filmowej TAKI JESTEM.

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 28 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w 105 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2016 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,8 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 36% zrealizowano w Europie, 32% w Azji, 32% w Ameryce Północnej i Południowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl