Cegła klinkierowa – cechy i zastosowanie

cegła klinkierowa

Cegły klinkierowe są dość wymagającym materiałem, ale chętnie wykorzystywanym w budownictwie. Ich nazwa pochodzi od holenderskiego słowa „klingen”, czyli dzwonić. Jest to związane z charakterystycznym dźwiękiem, jaki cegły wydają, kiedy uderzają jedna o drugą. Klinkier to materiał ceramiczny, jednak w odróżnieniu od innych powierzchni ceramicznych ma nieszkliwioną powierzchnię. Cegła klinkierowa, żeby za taką była uważana, musi spełniać wiele norm. Przede wszystkim powinna powstać w procesie wypalania gliny, być mrozoodporna, posiadać nasiąkliwość równą lub mniejszą niż 6% oraz być wytrzymała na ściskanie (więcej niż 30 MPa). Wszystkie te cztery cechy muszą być spełnione, by cegła była uznana za klinkierową.

Jak powstaje cegła klinkierowa?

Tu ważny jest przede wszystkim dobrej jakości materiał, czyli glina. Wiedzieli już o tym budowniczowie średniowiecznych świątyń, których wysiłek możemy podziwiać do dzisiaj. Do produkcji klinkieru używa się gliny wapienno-żelazistej lub wapienno-magnezowej. Odpowiednio przygotowana  i nasycona wodą, w ściśle określonych proporcjach, glina jest poddawana automatycznemu systemowi formatowania. Zdarzają się jeszcze sytuacje, że niektóre cegły klinkierowe są wytwarzane ręcznie, ale jest to dość kosztowny proces, więc i cegła jest wtedy droga. Tak wykonywana cegła jest przeznaczona na wykończenia. Zazwyczaj mamy do czynienia z cegłą wytwarzaną maszynowo, czyli cegłą budowlaną. Po formowaniu i wysuszeniu (które trwa około dwóch dni) cegła trafia do pieca, gdzie jest wypalana w temperaturze do 1300°C.

Zalety cegły klinkierowej

Cegła klinkierowa jest bardzo cenionym materiałem budowlanym. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że mamy do czynienia z materiałem naturalnym. W dobie stawiana na rozwiązania ekologiczne  jest to bardzo ważne. Skład klinkieru to glina, piasek i woda. Budując z takiego materiału, mamy szansę przebywać w przyjaznym i zdrowym środowisku. Nie można oczywiście zapominać, że jest niezwykle wytrzymała, odporna na różnorodne warunki atmosferyczne i działanie związków chemicznych, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Odporna jest też na działanie ognia. Nie wymaga specjalnego czyszczenia i pielęgnowania. Z czasem niewiele się zmienia, przybywa jej jedynie dostojnej patyny, nadającej dodatkowego uroku i klasy. Nie można też zapomnieć o pięknej i zróżnicowanej kolorystyce. Oprócz cegieł brązowych i czerwonych mamy klinkier w barwie antracytowej, pomarańczowej, szarej. W przypadku klinkieru szkliwionego, można go barwić na dowolne kolory.

Gdzie można używać cegły klinkierowej?

Klinkier to materiał uniwersalny, który ma wiele zastosowań. Cegłę klinkierową można używać do budowy domów, ale ponieważ jest to materiał drogi, rzadko korzysta się z takiego rozwiązania. Idealnie natomiast sprawdza się jako osłona w ścianie trójwarstwowej ewentualnie do budowy komina. Cegła klinkierowa jest wykorzystywana jako element dekoracyjny w domu przy budowie parapetów, obudów kominkowych, schodów. Często zdobi elewacje domów i jest stosowana przy murowaniu obiektów małej architektury ogrodowej, np. fontann, grilli. Bardzo popularnym sposobem zastosowania cegły klinkierowej są murowane ogrodzenia. Właściciele chcą, by nie tylko ich domy prezentowały się okazale, ale i ogrodzenia, stąd częste wykorzystanie cegły klinkierowej do budowy słupków, które następnie łączone są stalowymi przęsłami. Cegłę klinkierową spotykamy nie tylko w domach prywatnych, ale i gmachach użyteczności publicznej.

Są i wady…

Obok niewątpliwych zalet cegły klinkierowej są też pewne wady. Podstawową jest cena. Rzeczywiście jest to materiał stosunkowo drogi. Z drugiej jednak strony jakość i trwałość materiału skutecznie ten problem eliminuje. Pewną wadą są odchyłki wymiarowe i różne odcienie wytworzonego materiału. Ponieważ cegła klinkierowa jest naturalna, w jej odcieniach kolorystycznych mogą być delikatne różnice, związane choćby z wypalaniem. Lepiej więc kupować towar pochodzący z jednej partii produkcyjnej. Problemem mogą być też tzw. wykwity (siarczanów, węglanowe). Na szczęście można je ograniczyć na etapie murowania. Cegła klinkierowa materiał idealny? Jeśli nawet nie, to bardzo bliski ideału.

autorka: Bogumiła Pierzchanowska

fot. pixabay

artykuł sponsorowany