Fotel do pokoju – jaki wybrać?

Fotel do pokoju

Jest nie tylko wygodny, stylowy i funkcjonalny, ale ma jeszcze królewski rodowód. O czym mowa? Oczywiście o fotelu, który wywodzi się wprost od… tronu. Znawcy tematu podkreślają, że pierwszymi fotelami były właśnie trony, których zadaniem było podkreślenie znaczenia i prestiżu osób na nich siedzących. Daleko jednak dawnym tronom było do wygody współczesnego fotela. Wykonane najczęściej z drewna i skóry, swój komfortowy charakter zyskały dopiero w XIX wieku, kiedy wymyślono tapicerkę sprężynową. To wtedy powstały wygodne fotele klubowe pokryte skórą i eleganckie siedziska do damskich saloników. Trudno sobie wyobrazić współczesne mieszkania bez odpowiednio dobranych foteli. Sprawdzą się w salonie, jadalni, pokoju dziecka, sypialni, bibliotece. Na rynku jest mnóstwo modeli, w różnorodnej stylistyce, kolorystyce, wykonanych z najróżniejszych materiałów. Jaki wybrać? To zależy od rodzaju pomieszczenia, jego stylu, wreszcie naszych preferencji.

Na co zwracać uwagę?

Bardzo ważny jest kształt fotela. Z tego powodu fotele lepiej kupować w tradycyjny sposób. Internetowe zamówienie może być wykonane dopiero po praktycznym sprawdzeniu kształtu i wygody siedziska. Zwracajmy uwagę na wysokość siedziska i podłokietników, odpowiednie wyprofilowanie mebla, wygodę zagłówka. Ważny jest materiał, z jakiego fotel jest wykonany. Stawiajmy ma materiały naturalne, solidne, ponadczasowe. Fotele mogą być pokryte skórą, bawełną, płótnem, aksamitem, tworzywem sztucznym… Możliwości są nieograniczone. Dobrze, by materiał być przyjemny w dotyku, miły, jednocześnie trzeba pamiętać o praktycznych rozwiązaniach. Fotel jest jednym z tych mebli, z których często korzystamy. Lepiej sprawdza się tapicerka w ciemniejszych kolorach, w dodatku taka, którą można łatwiej czyścić. To ważny aspekt w domach, gdzie są dzieci i zwierzęta. Oczywiście ważna jest estetyka. W końcu fotel to nie tylko wygoda, ale ważny element dekoracyjny pomieszczenia. Różnorodność produktów na rynku pozwala wkomponować go w każde pomieszczenie. Niektórzy dopasowują fotele do kolorystyki i charakteru innych mebli, stylistyki wnętrza, czy dodatków. Inna szkoła mówi, że fotel może być wybierany na zasadzie kontrastu. Kolorystyka lub styl mogą się całkowicie różnić od całości umeblowania. W takim wypadku ważny jest design, bo fotel będzie tym meblem, na który będzie się przede wszystkim zwracać uwagę i stanie się on głównym elementem wystroju.

Rodzaje foteli

Fotele, tak jak i inne elementy wyposażenia mieszkania, ulegają modzie. Warto jednak wiedzieć, jakie są główne rodzaje foteli.

  • Fotel uszak swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym „uszom” kończącym wysokie zabudowane oparcie. Wywodzi się z Anglii, gdzie królował zazwyczaj przy kominku, a zabudowana góra fotela miała chronić przed dotkliwymi przeciągami. Później uszak zawędrował do sypialni i bibliotek, gdzie stał się niezwykle popularnym elementem wyposażenia. Współcześnie wrócił w nowej odsłonie i zachwyca nie tylko funkcjonalnością, ale i ciekawym desingem.
  • Fotel skandynawski jest zazwyczaj niewielki, z charakterystycznymi drewnianymi nóżkami, bez większych ozdób, w surowym, enigmatycznym stylu.
  • Fotel muszelka – swoją nazwę zawdzięcza oparciu, które przypomina kształtem muszle. To bardzo stylowy i elegancki mebel, najczęściej obity aksamitem, na lekkich, czasami metalowych nóżkach. Ma głębokie, wygodne siedzenie, w którym można wygodnie „utonąć”.
  • Fotel bujany – chociaż kojarzony głównie ze stylem amerykańskich werand, zyskał uznanie również w Europie, gdzie upowszechnił się za sprawą stolarza Michaela Thoneta. To on opatentował metodę produkcji mebli z drewna giętego na gorąco. Ta metoda umożliwiła produkowanie profilowanych biegunów, na których opiera się ten rodzaj fotela. Ukochany mebel m.in. Pabla Picasso i Alberta Einsteina.

Fotel – wygoda i uroda

Fotel to jeden z ulubionych elementów wyposażenia. Doskonale aranżuje wnętrze, jest dostępny w ogromnej ilości modeli, różnorodnej kolorystyce i stylu. Do tego sprawdza się jako mebel służący relaksowi i wypoczynkowi. Urządzając dom nie można o nim zapomnieć. Jest po prostu niezbędny.

fot. Echaust Design

artykuł sponsorowany