Winylowe panele podłogowe – zalety rozwiązania

Panele podłogowe już od kilku lat królują w naszych domach jako idealny materiał do wykończenia podłóg. Praktyczne, efektowne, bardzo trwałe i stosunkowo tanie – czego więcej można chcieć więcej? Niby niczego, ale technologia zawsze ewaluuje i od pewnego czasu dużym zainteresowaniem cieszą się panele winylowe.

Cóż to są panele winylowe?

Niektórzy z nas pamiętają jeszcze czarne płyty gramofonowe. Cóż mają one wspólnego z panelami winylowymi? Otóż chodzi o winyl, czyli syntetyczny materiał wykonany z kilku warstw polichlorku winylu, wykończony poliuretanem, wzmacniającym i utwardzającym powierzchnię. Podobnego używa się przy tworzeniu paneli winylowych. Od klasycznych paneli podłogowych różnią się grubością, techniką wykonania oraz tym, że wzór jest wytłaczany na ostatniej warstwie. Posiada również wiele zalet, których nie mają tradycyjne panele.

Zalety paneli winylowych

Dlaczego właściwie mamy się decydować na montaż paneli winylowych, skora mamy do wyboru tyle innych sposobów wykończenia podłóg? Przede wszystkim chodzi o trwałość. Wykorzystywane dotąd panele podłogowe, mimo wielu zalet, dość szybko ulegały zarysowaniom i mogły się wypaczać pod wpływem wody. Panele winylowe praktycznie są niezniszczalne i odporne nawet na uszkodzenia mechaniczne. Można je montować w pomieszczeniach, w których mocno operuje słońce. Nie zmieniają bowiem koloru pod wpływem promieni UV.

Panele winylowe nie są produktem naturalnym, tylko go imitują, ale są tak doskonale wykonane, że wzory użyte na panelu są bardzo realistyczne. Można wybierać w przeróżnych kolorach, fakturach i wzorach. Są tak realistyczne, że z trudem odróżnimy materiał oryginalny od paneli. Mamy do wyboru panele winylowe imitujące drewno krajowe i egzotyczne, marmur, kamień naturalny, płytki gresowe i ceramiczne, beton. Można je montować na podłogach już istniejących bez konieczności ich zrywania. Podłoże nie musi być nawet idealnie równe. Są wodoodporne i mają właściwości antypoślizgowe, w związku z czym nie musimy się martwić o bezpieczeństwo dzieci i osób starszych. Istotną cechą są też dobre właściwości w zakresie izolacji akustycznej. Podłoga jest po prostu lepiej wyciszona, co na pewno jest ważne w mieszkaniach mieszczących się w starym budownictwie i budownictwie wielkopłytowym.

Czy panele winylowe sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego?

Jak najbardziej. Panele winylowe są bardzo cienkie. Ich grubość to około 2-7 mm i w dodatku dobrze przewodzą ciepło. Do montażu na ogrzewaniu podłogowym należy wybrać produkt, którego opór cieplny wynosi maksymalnie 0,15 m2K/w. To sprawia, że podłoga bardzo szybko się ogrzewa. Jeśli jednak zdecydujemy się na położenie paneli winylowych na ogrzewanie podłogowe, trzeba pamiętać o odpowiednim ich zamocowaniu. Jeśli wybierze się sposób bezklejowy, należy mieć świadomość, że ciepło będzie przenoszone mniej efektywnie. Najlepiej panele winylowe montować na odpowiedni klej. Warstwa kleju powinna być odpowiednio dobrana. Nie może być zbyt gruba i za cienka.

Rodzaje paneli winylowych ze względu na montaż

Panele winylowe można podzielić na trzy rodzaje ze względu na sposób montażu. Pierwszy to montaż za pomocą kleju. Jest to najtrwalszy sposób montażu dedykowany wnętrzom intensywnie użytkowanym. Z tego powodu sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach publicznych (urzędach, sklepach, firmach, szkołach, szpitalach), ale i mieszkaniach prywatnych. Należy jednak pamiętać, że montaż paneli na klej wymaga równej powierzchni, odpowiednio przygotowanej. Konieczna jest też precyzja w nakładaniu i dozowaniu kleju. Z tego względu taki montaż lepiej powierzyć fachowcom.

Są miejsca, kiedy najlepszym sposobem montowania paneli winylowych jest montaż bezklejowy. Dotyczy to lokali komercyjnych, chociaż takie panele można też zakładać w domach. Panele winylowe bezklejowe mają specjalną warstwę antypoślizgową, umożliwiającą montaż bez kleju i systemu pióro-wpust. Największa ich zaleta to możliwość szybkiej wymiany całej podłogi, ale i pojedynczego panelu, który został uszkodzony. Popularnym sposobem układania paneli jest łączenie na tzw. system klik, czyli łączenie krawędzi poszczególnych paneli bez konieczności klejenia czy przykręcania. Za każdym razem, przed położeniem podłogi, trzeba zadbać, by podłoże było czyste, suche i gładkie. Warto też założyć dodatkowy podkład wyciszający podłogę. Wtedy będziemy mieli pewność, że położone panele spełnią swoją funkcję.

Panele winylowe – dobry pomysł na podłogę

Zapewne za jakiś czas powstanie nowa technologia pokrywania podłóg. Obecnie jednak panele winylowe to bardzo dobre rozwiązanie dla domów i pomieszczeń użyteczności publicznej. Są trwałe, odporne na wiele czynników zewnętrznych, łatwe w pielęgnacji, stosunkowo niedrogie i estetyczne. Przy ich zakupie warto wybierać certyfikowane produkty od sprawdzonych producentów, a na pewno będziemy zadowoleni z tego typu podłogi, nie tylko w mieszkaniu.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Steven Ungermann, unplash.com