Centrala sterująca – „mózg” automatyki wjazdowej

Nowoczesną automatykę domową określa się często mianem inteligentnej, jej najważniejszym elementem jest centrala sterująca. Najbardziej przystępne cenowo segmenty – np. systemy wjazdowe – przejmują za nas coraz więcej czynności, zwiększając komfort codziennego życia. Od czego zależy „IQ” przestrzeni wokół domu? Przede wszystkim od centrali sterującej.Kierując się logikąWspółczesny napęd do bramy to coś więcej, niż tylko mechaniczny odźwierny. Inteligentna automatyka odznacza się wysoką funkcjonalnością oraz możliwością dostosowania danego urządzenia do indywidualnych potrzeb inwestora. Na te cechy największy wpływ mają centrale sterujące. Miarą ich nowoczeności jest ilość parametrów, na jakie użytkownik może mieć wpływ. Do najważniejszych z nich zaliczyć można regulację siły napędu (każdego z osobna w przypadku bram dwuskrzydłowych), określenie czasu automatycznego zamykania za wjeżdzającym/wyjeżdzającym pojazdem, a także zakres działania spowolnienia na początku i na końcu ruchu. W zależności od potrzeb domowników, centrale można programować na różne sposoby za pomocą tzw. logik pracy. I tak np. skrzydła mogą otwierać się po uruchomieniu pilotem, automatycznie po wykryciu obecności człowieka lub pracować w trybie furtki (częściowo się uchylając). W zależności od indywidualnych preferencji, brama zamknie się po wciśnięciu przycisku, automatycznie po określonym, dającym się skonfigurować czasie bądź też po wykryciu zakończenia przejazdu przez fotokomórki. Dzięki specjalnym koderom możliwe jest również precyzyjne ustalenie, w którym punkcie skrzydło zakończy ruch. Całość, zarządzana łatwo np. z poziomu komputera, pozwala na pełną kontrolę nad wjazdem na posesję.

Kontrola 2.0

Odpowiednio dobrana centrala sterująca pozwala poprawić bezpieczeństwo zarówno posesji, jak i samego użytkownika. Najczęściej możemy do niej podpiąć całą baterię fotokomórek czy listew optycznych, które nie dopuszczą do kolizji skrzydła bramy z samochodem czy bawiącym się na podjeździe dzieckiem. To jednak nie wszystko. Instalując w centrali sterującej stosowny moduł (np. dekoder, kartę Minidec lub odbiornik radiowy), do systemu wjazdowego możemy dołączyć kolejne elementy. Po odpowiedniej konfiguracji, za pomocą jednego pilota możemy sterować nie tylko bramą wjazdową, ale też np. domowym systemem alarmowym czy zraszaczami ogrodowymi. Dobra centrala sterująca może kontrolować oświetlenie na podjeździe i w garażu, podnosić i opuszczać o zadanym czasie rolety okienne… Słowem: możliwości jest sporo – tłumaczy Sławomir Baran, ekspert włoskiej marki FAAC.

Rozglądając się za automatami do bramy wjazdowej, pod uwagę brać należy sporo aspektów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej centrali sterującej. Choć nie wszystkie będą pasować do każdego rodzaju napędu (część tworzy się z myślą o bramach skrzydłowych, część – przesuwnych), to pole do manewru pozostaje duże. – Nie musimy wybierać gotowych zestawów siłownika i centrali. Dobierając je osobno warto jednak wybierać z oferty jednego producenta. Gwarantuje nam to nie tylko funkcjonalne i bezawaryjne działanie, ale też pewność, że elementy systemu będą ze sobą współgrać w 100% – dodaje Sławomir Baran.