Remont starej podłogi – różnice między mokrym a suchym jastrychem

Stara podłoga z desek wymaga remontu – stare deski można usunąć i wykonać podłogę od podstaw. Jeżeli deski są w dobrym stanie, można zastosować prostsze rozwiązanie.

Deski w dobrym stanie mogą być pozostawione – mocuje się do nich płyty wiórowe (np. płyty OSB). Drugim często stosowanym rozwiązaniem jest wykonanie suchego jastrychu z gipsowo – włóknowych, albo gipsowo – kartonowych kart. Wadą tego rozwiązania jest natomiast podniesienie podłogi w pomieszczeniu o ok. 3 – 4 cm. Jeżeli deski są w złym stanie, po ich zerwaniu można położyć płyty OSB bądź płyty suchego jastrychu bezpośrednio na legarach. Gdy legary także wymagają wymiany, wykonawcy pozostaje wybór między suchym a mokrym jastrychem.

Jastrych, czyli podkład podłogowy

Jastrych znany również jako podkład podłogowy oraz szlichta, jest warstwą wyrównującą powierzchnię przed położeniem wykończenia, np. terakoty, parkietu, wykładziny dywanowej, albo wykonanej ze sztucznych tworzyw. Obecnie w sztuce budowlanej wyróżnia się dwa podstawowe typy jastrychu – mokry (wykonany z zaprawy budowlanej) oraz suchy (wykonany z prefabrykowanych płyt).

Mokry jastrych

Mokry jastrych, zwany też samopoziomującym, jest wykonywany najczęściej z przygotowanej fabrycznie mieszanki o niskim skurczu, którą zgodnie z instrukcją producenta zamieszczoną na opakowaniu, należy połączyć z wodą. Mieszanki przeznaczone do wykonania mokrego jastrychu są wykonywane najczęściej na bazie cementu lub anhydrytu (siarczanu wapnia). Warunkiem wykonania wylewki jest odpowiednia temperatura podłoża i otoczenia wynosząca od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Wylewka anhydrytowa nie sprawdzi się w miejscach wilgotnych i na zewnątrz – anhydryt ma właściwości higroskopijne. Wylewka cementowa ma szersze zastosowanie i jest tańsza w wykonaniu. Wykonanie mokrego jastrychu jest bardziej czasochłonne i generuje wyższe koszty w porównaniu z wyżej opisanym rozwiązaniem. Samopoziomujący podkład podłogowy powoduje również dodatkowe obciążenie stropu (od 70 kg/m2). Nie jest to zatem rozwiązanie uniwersalne i pozbawione wad – przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju podkładu podłogowego na stropie, należy ocenić czy wytrzyma on obciążenie wywoływane przez warstwę betonu.

Pierwszy etap pracy polega na ułożeniu twardego styropianu na podłożu i rozłożeniu szczelnie izolacji z folii o grubości 0,1 m, wywiniętej na ścianie. Przy ścianach konieczne jest zastosowanie dylatacji – można w tym celu użyć przyklejonych cienkich pasków styropianu lub taśmy dylatacyjnej. Warstwa styropianu działa jak izolacja akustyczna i termiczna. Następnie zostaje wykonana wylewka o grubości co najmniej 3,5 mm. Dodatkowo, podkład cementowy wymaga wykonania zbrojenia ze stalowych lub polipropylenowych włókien. Czas schnięcia podkładu wynosi 3 tygodnie. Dopiero wtedy można położyć terakotę lub inne okładziny.

Deski w dobrym stanie mogą być pozostawione – mocuje się do nich płyty wiórowe (np. płyty OSB). Drugim często stosowanym rozwiązaniem jest wykonanie suchego jastrychu z gipsowo – włóknowych, albo gipsowo – kartonowych kart.

Suchy jastrych

Suchy jastrych doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy mokry jastrych byłby zbyt dużym obciążeniem dla stropu. System montażu tego typu podkładu podłogowego jest prostszy i tańszy. Podkład wykonany z płyt gipsowo – włóknowych oraz gipsowo – kartonowych może być pokryty różnymi materiałami wykończeniowymi.

Ułożenie nowej podłogi w formie suchego jastrychu, należy rozpocząć od wykonania izolacji cieplnej i akustycznej ze styropianu między legarami starej podłogi, albo bezpośrednio na surowej wylewce betonowej (w zależności od konstrukcji podłoża). Można też użyć folii poliuretanowej o grubości 0,2 mm układnej na zakładkę. Przed ułożeniem elementów jastrychowych można też ułożyć brzegowe pasy izolacyjne z wełny mineralnej. Do podkładu ze styropianu są przyklejane płyty suchego jastrychu, łączone na zakładkę na klej i wkręty. Układając płyty unika się krzyżowania brzegów płyt, stosując przesunięcie. Już na drugi dzień po wykonaniu suchego jastrychu, można wykonać warstwę wykończenia posadzki.

Suchy jastrych jest bardziej uniwersalny, ponieważ jako lekki podkład zapewnia jednocześnie izolacyjność akustyczną i termiczną (pod warunkiem wykonania warstwy izolacyjnej) i nie obciąża stropu. Jego zaletą jest również mniejszy koszt i krótki czas wykonania oraz oczekiwania na położenie warstwy wykończeniowej. Jeżeli natomiast priorytetem jest wyrównanie posadzki, a nie szybkie ukończenie prac, mokry jastrych będzie optymalnym rozwiązaniem.