Korek na ścianę i podłogę

Jednym z materiałów coraz częściej stosowanych w budownictwie jest korek. Wykorzystuje się go nie tylko na etapie budowy, np. w roli izolatora termicznego czy akustycznego, ale także do wykańczania powierzchni podłóg i ścian. Jakie zalety posiada ten materiał i dlaczego warto go wykorzystać?

Cechy korka

Korekt jest trwałym surowcem naturalnym, który powstaje w wyniku obróbki kory zdjętej z dębu korkowego. 90% jego objętości stanowi powietrze, a dzięki porowatej strukturze i niewielkiemu ciężarowi właściwemu, jest doskonałym izolatorem cieplnym oraz akustycznym. Zawartości suberyny decyduje o tym, że korek jest także nieprzepuszczalny, z czym wiąże się kolejna zaleta – niska higroskopijność. Korek nie pochłania bowiem pary wodnej, dzięki czemu nie istnieje ryzyko pojawiania się na nim zacieków czy rozwoju pleśni i grzybów.

Zastosowanie korka

Korek występuje pod wieloma postaciami, które znajdują zastosowanie na różnych etapach budowy. Duże możliwości daje korek techniczny (w formie płyt, rolek, podkładów), który szczególnie dobrze sprawdza się w izolacji termicznej i akustycznej budynków: ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stropów czy dachów. Poza tym stanowi także ciekawy surowiec, z którego wytwarza się również materiały wykończeniowe – płytki i panele podłogowe, tapety, boazerie czy okładziny.

Zalety korkowego wykończenia

Korek, ze względu na swoje właściwości izolacyjne, jest ciepły w dotyku – dzięki temu możemy chodzić boso po korkowej podłodze i opierać się o korkowe ściany bez nieprzyjemnego uczucia przejmującego chłodu. Dodatkowo, korkowe materiały wygłuszają pomieszczenie, co wpływa na zminimalizowanie poziom hałasu dochodzącego z sąsiednich pomieszczeń oraz wygłuszenie odgłosu stawianych kroków. Chronią powierzchnie, które pokrywają, i ułatwiają utrzymanie ich w czystości – korkowe podłogi i ściany wystarczy przecierać wilgotną szmatką. Warto też dodać, że korek jest tworzywem elastycznym i ściśliwym – odkształcony, wraca do pierwotnego stanu. Wykończenie korkiem jest także rozwiązaniem estetycznym i dekoracyjnym. Na rynku dostępne są różne wzory i kolory tego typu produktów, co pozwala dostosować je do indywidualnych oczekiwań.

Należy też wspomnieć, że korek, jako materiał naturalny, jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Tworzy we wnętrzach specyficzny mikroklimat, nie dopuszcza do rozwoju pleśni i jest antystatyczny (nie przyciąga kurzu), co czyni go przyjaznymi dla alergików. Nie wydziela zapachu i nie bierze udziału w reakcjach chemicznych.

Zanim zdecydujemy się na wybór materiałów wykończeniowych do naszego domu czy mieszkania, warto wziąć pod uwagę te wykonane z korka. Nie musimy pokrywać nim wszystkich powierzchni, ale zastosować go w miejscach, gdzie szczególnie zależy nam na komforcie cieplnym, ciszy i czystości.