Co zrobić z liśćmi na swojej działce?

Liście

Liście są ważną częścią ekosystemu i odgrywają istotną rolę w cyklu życiowym roślin. Są również cennym surowcem dla ogrodników i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Uporanie się z liśćmi jesienią to duży obowiązek, ale to także okazja do pozbycia się części tych opadłych liści, które być może przechowywałeś przez całe lato. Liście mogą być używane jako mulcz do tłumienia chwastów, pomagają zatrzymać wilgoć w glebie i chronią korzenie roślin przed ekstremalnymi temperaturami. Można z nich również zrobić kompost, który jest doskonałym środkiem użyźniającym glebę. Pomimo tak wielu sposobów na wykorzystanie liści większość z nas opadłe liście pali w ognisku. A co na to przepisy? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Usuwanie martwych liści z okolic roślin — dlaczego jest ważne?

Sprzątanie ogrodu to dobry sposób, aby wyglądał on schludnie, ale to także świetny sposób, aby pomóc roślinom rosnąć. Zawsze najlepiej jest usunąć martwe liście z działki tak szybko, jak to możliwe. Mogą one gnić w ziemi i być schronieniem dla szkodników i chorób, a także mogą blokować dostęp światła do gleby i roślin. Jeśli pozostawisz zbutwiałe liście leżące wokół ogrodu, szkodniki szybko je znajdą i wykorzystają jako źródło pożywienia lub miejsce rozmnażania. Liście można usuwać ręcznie lub za pomocą dmuchawy do liści.

Spalanie liści: czy jest dozwolone?

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że palenie liści jest w rzeczywistości nielegalne w większości gmin. Powodem tego jest to, że spalanie liści uwalnia do powietrza szkodliwe substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi. Jeśli spalasz liście, upewnij się, że robisz to bezpiecznie i tylko na niewielkim obszarze. W dobrym tonie jest również zapytanie sąsiadów o zgodę. Masz wówczas większą pewność, że nikt „życzliwy” nie doniesie na Ciebie do Straży Miejskiej, a Ty unikniesz mandatu.

Jeżeli chcesz spalić liście na działce ROD, musisz wiedzieć, że według Regulaminu ROD, z dnia 28 czerwca 28 roku, na działce obowiązuje zakaz palenia liści, o czym mowa jest w § 68 [Zakazy porządkowe]:

Działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się:

5) spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych.

Jednak zanim spalisz liście, dowiedz się, jak korzystnie możesz je wykorzystać.

Kompostowanie liści: korzyści

Kompostowanie liści to świetny sposób na ponowne wykorzystanie ich w ekosystemie. Liście są bogate w składniki odżywcze i minerały, które sprawiają, że doskonałe do kompostowania. Kiedy liście są dodawane do kompostu, pomagają poprawić jakość gleby. Kompostowanie liści pomaga również zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na składowiska

Co zrobić z liśćmi, jeśli nie można ich spalić lub kompostować

Jeśli nie możesz spalić lub kompostować swoich liści, nadal jest kilka rzeczy, które możesz z nimi zrobić. Możesz użyć ich jako mulczu wokół roślin. Pomoże to stłumić chwasty i zatrzymać wilgoć w glebie. Możesz również zrobić kompost z liści, umieszczając je w pojemniku i pozwalając im się rozłożyć w czasie. Pleśń z liści jest doskonałą poprawką do gleby i może być używana w mieszankach doniczkowych lub dodawana do grządek ogrodowych. Inna opcja jest wykorzystanie ich jako ściółki dla zwierząt. Kury i inne zwierzęta uwielbiają zakładać gniazda w liściach, a zimą stanowią one świetną izolację dla małych zwierząt. Warto kupkę liści zostawić na zimę, aby mogły w niej przespać zimę jeże.

Tak więc następnym razem, gdy zgrabisz te liście, pomyśl dwa razy, zanim je spalisz. Istnieje wiele sposobów ponownego wykorzystania liści, które są dobre dla środowiska i Twojego ogrodu.

Tekst: Mariola Kolary

Fot. Lina Kivaka, pexels