Posadzka z żywicy – nowy sposób na podłogę

Posadzka z żywicy

Emami Art Gallery w Indiach, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Centrum Historii Zajezdnia – co w tych trzech odległych sobie muzeach jest wspólnego? Zagadka jest dość trudna – chodzi o podłogę z żywicy. Posadzki żywiczne są znane już od kilkunastu lat. Były  dość powszechnie stosowane, ale w halach fabrycznych i właśnie wnętrzach muzealnych. Praktycznie niezniszczalne, odporne na ścieranie, uszkodzenia i obciążenia był chętnie wykorzystywane. Ostatnio jednak cieszą się coraz większym zainteresowaniem w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Jednym słowem posadzki żywiczne wkroczyły na salony.

Zalety podłóg z żywicy w domach

Posadzka z żywicy może być montowana na dowolnym podłożu. Idealnie sprawdza się w domu, gdzie jest ogrzewanie podłogowe. Tego typu posadzki są bardzo estetyczne i dobrze prezentują się we wnętrzach o różnym charakterze. Na pewno zadowoleni z nich będą alergicy, gdyż żywica ma antyelektrostatyczne właściwości i dzięki temu na podłodze nie gromadzi się kurz. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Tworzą jednorodną powierzchnię bez łączeń, co sprawia, że pomieszczenie optycznie staje się większe. Za pomocą tego typu podłogi uzyskujemy też wysoki połysk, różnorodność kolorystyczną, ale możemy też otrzymać efekt 3D. To nowość, której nie oferuje żadna inna podłoga. Efekt 3D pozwala podłogę spersonalizować, czyli inwestor może umieścić pod nią dowolne elementy: drewno, kamienie, muszle, zdjęcia, grafiki albo inne ważne dla niego przedmioty.

Wady podłogi z żywicy

Wady to przede wszystkim cena. Podłoga z żywicy jest jedną z najdroższych opcji, jeśli chodzi o posadzkę. Jeśli już wybierzemy taką podłogę, to zdecydowanie lepiej jest ją położyć na większej powierzchni. W przeliczeniu na metr kwadratowy będzie to opcja tańsza. W małych pomieszczeniach nie będzie widać estetycznego efektu, a i koszty będą duże.

Rodzaje podłóg z żywicy            

Zasadniczo podłogi z żywicy dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to podłogi z żywicy epoksydowej. Jest to trochę tańszy materiał, chociaż bardzo twardy. Podłoga jest matowa i żeby uzyskać odpowiedni połysk, należy ją pokryć warstwą lakieru. Niestety jest bardziej podatna na zarysowania i pod wpływem promieni słonecznych może zmienić barwę. Z tego powodu jest polecana głównie w pomieszczeniach o charakterze gospodarczym. Wyższej jakości są podłogi wykonane z żywicy poliuretanowej. Twarda, odporna na uszkodzenia mechaniczne, nadaje się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Jest bardzo przyjemna w dotyku i bardzo elegancka. Odporna na zmienne warunki atmosferyczne i działanie promieni UV, może być wykorzystywana też na tarasie. Podłogi z żywicy dzielimy również ze względu na grubość. W związku z tym wyróżniamy podłogi:

  • cienkowarstwowe,
  • grubowarstwowe,
  • grubowarstwowe kwarcowe.

Jak wykonuje się podłogę z żywicy?

Położenie podłogi z żywicy to proces długotrwały i skomplikowany. Trzeba znać technologię i posiadać odpowiednie narzędzia, dlatego lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Żywica jest materiałem, którą można kłaść na różne powierzchnię. Najczęściej stosowanym podłożem jest beton. Jeśli kładziony jest świeży beton, to trzeba poczekać miesiąc, by zacząć na nim jakiekolwiek prace. Przed położeniem pierwszej warstwy żywicy, beton musi być idealnie oczyszczony i wygładzony. Konieczny jest też podkład samopoziomujący gruntujący. Dopiero na tak przygotowane podłoże kładzie się pierwszą warstwę żywicy. Zazwyczaj nakłada się kilka takich warstw, a każda z nich musi schnąć co najmniej 24 godziny, co też zależy od wilgotności pomieszczenia. Najlepiej kłaść podłogę w słoneczne dni, bo to skraca czas schnięcia. Optymalna temperatura to 15- 25°C. Kolejne warstwy żywicy na koniec można przykryć lakierem, który nada podłodze szlachetności, a dodatkowo wpłynie na jej trwałość. Podłoga jest całkowicie gotowa do użytku po siedmiu dniach od położenia lakieru.

Jak zadbać o podłogę z żywicy?

Podłoga z żywicy jest idealna do utrzymania. Wystarczy ją regularnie zamiatać lub odkurzać. Od czasu do czasu warto umyć ją mopem. Na rynku są dostępne też specjalne preparaty, które podłogę nie tylko myją ale i konserwują.

artykuł sponsorowany