Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w bloku?

Myśląc o wydatkach, jakie ponosimy mieszkając w bloku, koncentrujemy się przede wszystkim na czynszu, opłatach za ogrzewanie, energię elektryczną, wodę, media. Gdzieś z tyłu głowy mamy świadomość, że powinniśmy pomyśleć też o ubezpieczeniu mieszkania, ale odsuwamy ten wydatek na koniec i nie zawsze mamy ochotę wydawać dodatkowe pieniądze. Jak jednak wykazują doświadczenia wielu lokatorów, roczny koszt ubezpieczenia mieszkania jest stosunkowo niewielki, a w sytuacji pożaru, zalania, kradzieży z włamaniem lub innego wydarzenia losowego, może się ono okazać niezbędne, by odbudować dawną egzystencję. Niektórzy twierdzą, że wystarczy ogólne ubezpieczenie, które płaci wspólnota mieszkaniowa. Jest to jakieś zabezpieczenie, ale specjaliści podkreślają, że niezbędne jest dodatkowe ubezpieczenie konkretnego lokalu mieszkaniowego.

Zakres ubezpieczenia mieszkania

Zakres ubezpieczenia mieszkania powinien być każdorazowo dostosowany do lokalu. Zazwyczaj, jeśli już kupujemy ubezpieczenie, koncentrujemy się na ochronie podstawowej, np. ubezpieczamy same mur, co w podstawowym zakresie chroni przed pożarem, zalaniem i innymi wydarzeniami losowymi. Na takie ubezpieczenie decydują się osoby, które np. zaciągnęły kredyt hipoteczny. To oczywiście dobre rozwiązanie, bo w wypadku zdarzenia losowego ubezpieczyciel wypłaci pieniądze za poniesione szkody. Zapominamy jednak o cennym sprzęcie, który mamy w domu lub wartościowych elementach wyposażenia, a tego już podstawowe ubezpieczenie nie obejmuje. Warto dokładnie przemyśleć, na jakim ubezpieczeniu nam zależy i dostosować je do konkretnego mieszkania. Nie bazujmy na ubezpieczeniu standaryzowanym.

Co obejmuje ochrona?

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różny zakres ochrony. W przypadku ubezpieczenia podstawowego występuje około dwudziestu różnych zdarzeń losowych. Z tego powodu tak istotne jest zakres ochrony mieszkania. Jeśli podpiszemy umowę podstawową, to może ona objąć np. pożar, zalanie, kradzież z włamaniem, ale już ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku przepięcia lub zniszczeń wywołanych przez burzę. Zatem: sprawdzajmy bardzo dokładnie, co znajduje się w umowie podstawowej. Zawsze warto ją rozszerzyć.

Ubezpieczenie mieszkania – o co warto rozszerzyć pakiet podstawowy?

Ubezpieczając mieszkanie, często kierujemy się ceną. To nie jest dobry pomysł. Czasami lepiej jest podnieść wysokość stawki, ale poszerzyć ubezpieczenie. Chrońmy nie tylko same mury ale i wyposażenie, elementy wystroju, sprzęt AGD, zarówno przed zniszczeniem w czasie zdarzenia losowego jak i kradzieżą. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę na wypadek przepięcia, w wyniku którego, podczas burzy, może dojść do zniszczenia komputera, telewizora i innego tego typu sprzętu. W ramach ubezpieczenia Assistance możemy mieć pomoc fachowców (np. elektryka, hydraulika) w przypadku awarii, a nawet zapewniony nocleg, jeśli nasze mieszkanie uległo zniszczeniu. Bywają też i takie sytuacje, kiedy to my przez nieuwagę wyrządzamy krzywdę osobom trzecim, np. zalejemy mieszkanie, nasze dziecko wybije szybę albo zniszczy drzwi. Rekompensaty nie będziemy musieli wypłacać z własnej kieszeni, jeśli wykupimy OC w życiu prywatnym.

Jaka cena polisy?

Ubezpieczający mieszkanie i jego zawartość najczęściej koncentrują się na cenie polisy, a nie na tym, co zabezpiecza. Cena najtańszej polisy oscyluje wokół 100 złotych za dwanaście miesięcy ochrony. Najczęściej, składka mieści się w przedziale 250-300 zł za rok. Ostateczna suma jest wynikiem dodawania ewentualnych rozszerzeń. Zawsze się zastanówmy, czy są one konieczne i rzeczywiście w przypadku naszego mieszkania powinniśmy się zdecydować na takie, a nie inne. Zawsze trzeba bardzo dokładnie sprawdzić co tak naprawdę ubezpieczamy. Zdarza się, że wartość jest przez właścicieli zaniżana. Owszem, składkę płacimy mniejszą, ale w przypadku nieszczęśliwego wypadku, odszkodowanie też będzie mniejsze.

Zabezpieczenie własne – co ze składką?

Wiele firm ubezpieczeniowych stosuje zasadę, że im więcej jest zabezpieczeń, tym większa jest możliwość obniżenia składki ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że nie każde drzwi antywłamaniowe i nie każdy monitoring pomoże uzyskać taką zniżkę. Najważniejsza zasada przy ubezpieczaniu mieszkania jest taka: dokładnie czytać umowę ubezpieczenia i nie kierować się przy jej zawarciu ceną.

artykuł sponsorowany