Projekt domu z piwnicą – jak wybrać najlepszy?

 

Dawniej piwnica w domu była niezbędna do tego, by wyizolować parter od zimna i wilgoci, a także zapewnić miejsce na obszerną kotłownię z piecem i zapasem opału. Dziś coraz częściej inwestorzy zastanawiają się nad zasadnością podpiwniczania budynku, kierując się względami ekonomicznymi. Chcąc jednak zagospodarować dodatkowe pomieszczenie pod nieruchomością, warto przyjrzeć się gotowym projektom domów z piwnicami, które uwzględniają wszystkie czynniki, które należy wziąć pod uwagę jeszcze przed budową.

Piwnica – potrzeba czy zbędny wydatek?

Nowoczesne materiały budowlane, a także technologie grzewcze sprawiły, że obecnie zmienił się charakter zagospodarowania pomieszczeń w piwnicach. Nowe kotły nie zajmują już tak wiele miejsca i mogą być umieszczone nawet na niewielkiej przestrzeni na tym samym poziomie, co pozostałe wnętrza w domu. Nie potrzeba, więc wydzielać dużej kotłowni z miejscem na opał w podpiwniczeniu. Piwnica nie służy także do wyizolowania parteru od chłodu i wilgoci, ale może pełnić funkcję dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania. W niektórych domach mieści się w niej gabinet, siłownia, spiżarnia, a nawet dodatkowa kuchnia, w której latem można swobodnie przygotowywać przetwory. Niezależnie od przeznaczenia, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii już na etapie wyboru projektu domu. W rzeczywistości może bowiem okazać się, że względy ekonomiczne będą decydujące i zamiast piwnicy, lepiej będzie zdecydować się np. na użytkowe poddasze. Pomieszczenia pod dachem są tańsze w budowie i zapewniają stały dostęp do światła np. przez okna dachowe.

Podpiwniczenie w domu – planowanie inwestycji

Eksperci Archeton radzą, by przed wyborem projektu domu z piwnicą nie tylko przeanalizować dokładnie kosztorys budowy i sprawdzić wymogi formalne zawarte w decyzji o warunkach zabudowy lub w Miejscowuym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Przed rozpoczęciem prac budowlanym niezbędne będzie sprawdzenie poziomu wód gruntowych przy pomocy specjalnych odwiertów. To pozwoli na weryfikację opłacalności inwestowania w podpiwniczenie. Może bowiem okazać się, że poziom wód gruntowych działki jest wyższy niż planowany poziom podłogi w piwnicy. W takich warunkach w tym pomieszczeniu może stale pojawiać się woda, która spowoduje, że w domu będzie nieprzyjemnie wilgotno. Ponadto wpłynie to niekorzystnie na stan fundamentów, które z czasem będą niszczyły także konstrukcję domu na wyższych poziomach. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być drenaż gruntów działki, jednak jest to ingerencja kosztowna, a czasem nawet szkodliwa dla sąsiadujących budynków. Takie zabiegi wydłużają także czas budowy i często sprawiają, że lepiej całkowicie zrezygnować z podpiwniczenia.

Dom z piwnicą jest droższy w utrzymaniu

Eksperci Archeton zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt w postaci wyższych kosztów utrzymania domu z podpiwniczeniem. Warto pamiętać o tym, że piwnica, jak pozostałe wnętrza budynku powinna być wentylowana i ogrzewana, przynajmniej w minimalnym zakresie (5-12°C). W przeciwnym razie może dojść do wychłodzenia parteru, a także zawilgotnienia tego miejsca. Koszt eksploatacji domu może przez to wzrosnąć nawet o 15-20 proc. Ponadto, by piwnica była dobrze dogrzana, należy zainstalować w niej pompę obiegową do instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli takiego rozwiązania zabraknie, to ciepła woda nie będzie odpowiednio cyrkulowana i w pomieszczeniu będzie panowała zbyt niska temperatura.

Czy da się obniżyć koszt budowy piwnicy?

Na etapie wyboru projektu domu z piwnicą np. z archeton.pl, warto wziąć pod uwagę np. wysokość piwnicy. Jeśli będzie to pomieszczeni niższe od pozostałych, to obniżą się koszty budowy, choć i jednocześnie komfort użytkowania tego pomieszczenia będzie mniejszy. Trzeba mieć na uwadze, że elementy takie jak: strop nad piwnicą, ocieplenie, schody, elementy wykończenia, jak np. glazura, gładzie czy malowanie sprawiają, że kosztorys budowy rośnie.  Najlepiej, więc od razu dokładnie przeanalizować wszystkie wyliczenia jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Dobudowanie podpiwniczenia w gotowym budynku jest bowiem niezgodne z prawem budowlanym, a także grozi konsekwencjami w postaci nierównego osiadania budynku. Gotowe projekty domów z piwnicą (w tym częściowo podpiwniczonych), a także więcej porad budowlanych można znaleźć na stronie pracowni Archeton, oferującej gotowe projekty domów jednorodzinnych: https://www.archeton.pl/projekty-domow-z-piwnica.

Grafika: zdjęcie klienta
Artykuł sponsorowany