Czy cegła to najlepszy materiał budowlany?

Cegła to ciągle najpopularniejszy materiał budowlany. W zależności od sposobu wypalania i rodzaju cegły wykorzystuje się ją do wznoszenia ścian, murów, filarów, słupków, fundamentów, ścian fundamentowych oraz wypełniania stropów.

Cegły ceramiczne i ich zastosowanie

Cegła ceramiczna jest materiałem o różnorodnym zastosowaniu. Powstaje w procesie wypalania rozdrobnionej gliny z domieszką substancji uszlachetniających. Najbardziej popularną i najtrwalszą jest cegła pełna palona, odporna na ściskanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystuje się ją do budowy murów nośnych i osłonowych, ścian działowych i konstrukcyjnych, piwnic, przewodów kominowych oraz do tworzenia fundamentów. Jest stosowana przy budowie kominków i grilli ogrodowych. Tradycyjne polskie cegły pełne mają wymiary 25 x 12 x 6,5 cm. Cegła pełna musi spełniać wymogi normowe i jest odpowiednio sklasyfikowana. Oznaczona jest symbolem P i produkuje się ją w dwóch kategoriach HD i LD. Cegłą ceramiczną jest również cegła dziurawka. To rodzaj cegły niepełnej, która ma wydrążone przelotowe otwory o różnym kształcie i składa się z wozówki, główki i podstawy. Cegła dziurawka sprawdzi się podczas budowy ścian działowych, stropów Kleina i jako warstwa osłonowa. Nie zaleca się jej używać do budowy kominów i ścian konstrukcyjnych. Należy do najlżejszych rodzajów cegły. Jej waga to około 2-3 kg a wymiary 25 X 12 X 6,5 cm. Również szerokie zastosowanie ma cegła klinkierowa. Jest gładka i ma  jednolitą barwę. Absorbuje znacznie mniej wilgoci niż  inne cegły ceramiczne i jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu. Nie zarasta mchem i nie tworzą się na niej grzyby i pleśnie. Wygląda bardzo estetycznie i występuje w wielu kolorach i wzorach. Dlatego cegła klinkierowa często stosowana jest do tworzenia części lub całości elewacji, których nie trzeba tynkować. Używa się jej również przy budowie murowanego ogrodzenia, parapetów czy podmurówek.

Płytki cegłopodobne – wspaniały efekt murowany i wykończeniowy

Płytki cegłopodobne nazywane często cegłami na ścianie, stanowią ciekawą ozdobę, oddając klimat wiekowych kamienic czy industrialnych budynków. Sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, ale też na elewacji czy ogrodzeniu. Wykonane są gipsu lub betonu i naśladują oryginalne cegły. Gipsowe płytki cegłopodobne można stosować we wnętrzu i przecinać bez specjalnej piły, łatwo je zamontować i można malować. Płytki betonowe zaś trzeba przecinać szlifierką kątową z diamentową tarczą. Można je montować wewnątrz, ale i  na zewnątrz budynków, na płotach, murach, cokołach i innych elementach ogrodowej architektury. Są mrozoodporne i wytrzymują wysokie temperatury. Płytki cegłopodobne produkowane są w wielu kolorach, ale najbardziej popularne są: biały, szary, czerwony i czarny. Białe płytki  sprawdzą się we wnętrzach w stylu klasycznym, skandynawskim, rustykalnym czy prowansalskim. Świetnie urozmaicą aranżację wnętrza szczególnie gdy jest ono wyposażone w proste meble i dodatki. Szare płytki cegłopodobne sprawdzą się głównie w salonach i sypialniach w stylu klasycznym i skandynawskim. Kolor czerwony płytek z kolei świetnie podkreśli charakter przestrzeni. Idealnie komponuje się z metalowymi i szklanymi dodatkami oraz drewnem. Czarne płytki cegłopodobne najlepiej będą wyglądały w dużych wnętrzach jako wyrazisty dodatek. Stosuje się głównie w nowoczesnych, loftowych i industrialnych wnętrzach.

Płytki cegłopodobne

Dlaczego warto podczas budowy postawić na cegłę?

Cegła to sprawdzony materiał budowlany. Jest długowieczna, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, akumuluje ciepło, jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jest stosunkowo niedroga, nie brudzi się i zapewnia estetykę. Nie zamykajmy oczu na nowości, ale nie zapominajmy też o zaletach wypróbowanych materiałów, zwłaszcza, że obecnie mamy na rynku cegły bardzo wysokiej jakości i w wielu rodzajach.

Artykuł sponsorowany