Hipoteka odwrócona a renta dożywotnia – poznaj najważniejsze różnice

Hipoteka odwrócona

Osoby, które wiekiem zbliżają się do emerytury, często zastanawiają się jak to będzie – czy uda im się godnie żyć po zakończeniu aktywności zawodowej. W końcu z wielu stron można usłyszeć o tym, że to, co będziemy dostawać na emeryturze nie pozwoli nawet na podstawowe utrzymanie, nie wspominając już o tym, żeby na jesieni życia realizować swoje pasje czy pozwolić sobie na podróżowanie. A przecież każdy po zakończeniu aktywności zawodowej chciałby nie tylko godnie żyć, ale mieć możliwości, by w pełni z tego życia korzystać. Co zatem zrobić? Jednym z ciekawszych rozwiązań jest możliwość skorzystania z dożywotniej renty, która w naszym kraju jest alternatywą dla usługi finansowej, jaką jest odwrócona hipoteka. Co warto wiedzieć o tych możliwościach?

Odwrócona hipoteka – co to takiego?

Zgodnie z ustawą z 2014, tylko banki mogą oferować produkt odwróconej hipoteki. Jednak na dzień dzisiejszy w ofercie żadnego banku nie ma takiego produktu. Teoretycznie ta usługa finansowa polega na tym, że osoba chcąca polepszyć swoją sytuację na emeryturze przekazuje bankowi prawa do nieruchomości, w której będzie mogła mieszkać do końca życia. Natomiast bank wypłaca jej określoną kwotę. Kwota ta wypłacana jest przez określony czas, np. 5 lat. Po tym czasie, osoba na emeryturze z tytułu przekazania nieruchomości bankowi nie otrzymuje już żadnych pieniędzy.

Renta dożywotnia – na czym polega?

Nieco inaczej wygląda kwestia związana z rentą dożywotnią. Tak zwane dożywocie w różnej formie znane jest w polskim ustawodawstwie od długiego czasu. Najczęściej przyjmowało one formę umowy pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Jedna z nich przekazywała prawo własności nieruchomości na rzecz drugiej. W zależności od treści umowy w zamian za to, taka osoba otrzymywała możliwość dożywotniego korzystania z nieruchomości, a także wypłatę określonej kwoty. Obecnie na rynku pojawiły się firmy specjalizujące się w tego rodzaju produktach finansowych. Skorzystanie z ich propozycji jest bardzo korzystne dla osób chcących poprawić swoją sytuację na emeryturze. Podpisując umowę z firmą, emeryt również może liczyć na możliwość korzystania ze swojej nieruchomości dożywotnio, a także otrzymywać do końca życia raty z tytułu przekazania nieruchomości.

Jakie korzyści płyną z renty dożywotniej?

Podpisanie z firmą umowy o rentę dożywotnią to gwarancja wypłat, które dokonywane są dożywotnio, a nie tak jak w przypadku hipoteki tylko przez określony czas. Dodatkowo firma bierze na siebie obowiązek ubezpieczenia nieruchomości. Dzięki temu, w razie gdyby coś się stało, naprawa przeprowadzana jest z wykupionego ubezpieczenia. Co istotne, mieszkanie, którego dotyczy umowa może być wynajmowane, co pozwala na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Można też skorzystać z dodatkowych opcji, które proponują tego typu firmy, które niosą korzyści już bezpośrednio dla osoby przekazującej prawa do nieruchomości. Może to być np. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, czy też pakiet usług prawnych.