Czym jest skrzynia biegów ZF?

Jedną z najpopularniejszych automatycznych skrzyń biegów do maszyn budowlanych jest ZF. W końcu z roku na rok pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń, w których dostępne są automaty. Warto zatem dowiedzieć się, czym szczególnym wyróżnia się skrzynia ZF jeszcze przed nabyciem maszyny, która została w nią wyposażona lub też przed kupieniem części zamiennej do niej.

Skrzynie ZF — czym są i dlaczego warto je wybierać?

Dla większości fachowców skrzynie ZF uchodzą za klasykę, która w perspektywie ostatnich lat niezwykle się rozwija i dziś trudno znaleźć dla niej godne zastępstwo. Kiedy przeanalizuje się statystyki tych przekładni, szybko okaże się, że są one tak dobre, iż po prostu nie opłaca się tracić czasu na poszukiwanie innych rozwiązań. Pierwszym istotnym argumentem przemawiających za skrzyniami ZF w przypadku maszyn budowlanych, jest to, że bardzo łatwo można znaleźć do nich części zamienne w wysokiej jakości w sklepie internetowym https://cemasz.pl/czesci-do-maszyn/zf/skrzynie-biegow/.

Awaria maszyny budowlanej i co dalej?

Zazwyczaj do uszkodzenia przekładni dochodzi w najmniej spodziewanym momencie, np. w trakcie wykonywania zlecenia dla klienta, któremu zależy na czasie. W takiej sytuacji wydaje się, że trzeba zazwyczaj prosić o możliwość znacznego przedłużenia czasu wykonywania zlecenia. Każdy właściciel firmy budowlanej powinien wcześniej przewidzieć taką okoliczność. Zawsze najważniejsze jest oczywiście systematyczne sprawdzanie stanu technicznego maszyny, wykonywanie drobnych napraw na bieżąco i dokonywanie regularnych wymian, np. oleju. Jednak oprócz tego warto wcześniej zakupić takie urządzenie, które będzie:

  • miało łatwo dostępne części zamienne,
  • wyróżniać się niezbyt wysokim kosztem części zamiennych,
  • cechować się wymianą, zajmującą jak najmniej czasu.

Wtedy zaoszczędzi się sporo czasu, a opóźnienia będą mniejsze. Warto zatem już po kilku miesiącach czy latach od zakupu maszyny budowlanej, znaleźć firmę, oferującą pasujące części. Posiadanie zapisanego adresu, np. strony internetowej, przyspieszy proces naprawy. Dobrą praktyką będzie także skontaktowanie się z producentem lub właścicielem takiego sklepu, aby dowiedzieć się, ile czasu będzie trwać czas realizacji w razie potrzeby i jak można go maksymalnie przyspieszyć. Konieczne będzie też znalezienie namiaru do osoby, która będzie w stanie wykonać wymianę części. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście posiadanie w swoim zespole pracowniczym mechaników.

Czym warto się kierować podczas wybierania skrzyni ZF?

Z kolei podczas typowego wybierania skrzyni należy zwrócić uwagę na opinie innych osób, które wcześniej korzystały już ze skrzyni od tego producenta. Warto też zasięgnąć rady fachowca, który oceni stan techniczny jeszcze przed montażem. Do tego istotna jest również cena, aby mieć pewność, że wymiana jest nadal opłacalna. Koszt, który zapłacimy, musi iść w parze także z jakością, dlatego należy zwrócić uwagę na materiały, które zostały wykorzystane do produkcji części. Ciekawym bonusem może być też gwarancja na części.