Rolety i żaluzje wewnętrzne z napędem – wady i zalety

Rolety wewnętrzne z napędem podobnie jak żaluzje działające w oparciu o analogiczny mechanizm są komfortowe i bardziej funkcjonalne w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Przed podjęciem decyzji o ich zakupie warto jednak poznać nie tylko plusy, ale i wady tego typu konstrukcji.

Osłony okien mogą być sterowane pojedynczo, albo z podziałem na grupy. Dzięki temu można przypisać je do poszczególnych pomieszczeń. Zastosowanie tego rozwiązania obejmuje przede wszystkim duże mieszkania, z wysokimi oknami. W mniejszych mieszkaniach może się ono okazać zbyteczne.

Napęd elektryczny

Wewnętrzne żaluzje i rolety sterowane elektrycznie są podłączone do domowej sieci elektrycznej. Zapewniają one płynną i wygodną obsługę. Modele wyposażone w pilot pozwalają na zdalne podnoszenie i opuszczanie rolet. W przypadku żaluzji, pilot umożliwia dodatkowo regulowanie kąta nachylenia poszczególnych elementów (tzw. lamel).

Napęd bateryjny

Wewnętrzne rolety okien mogą być sterowane także za pomocą napędu bateryjnego. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności podłączenia konstrukcji do instalacji elektrycznej. Napęd bateryjny jest ukryty w kasecie. Obsługa rolet i żaluzji jest w tym przypadku równie cicha i płynna, jak stosowanie osłon z napędem elektrycznym.

Konstrukcja zasłon z napędem

Zasłony z napędem elektrycznym lub bateryjnym są dostępne jako zasłony przesuwne (poziome) i mechanizmy podnoszące (pionowe), w tym plisowane i rzymskie rolety oraz zasłony rolkowe. Zasłony tego typu różnią się od tradycyjnych zasłon tym, że oprócz profili z rowkami oraz materiału pełniącego rolę zasłony, są wyposażone w napęd. W przypadku napędu elektrycznego konieczne jest podłączenie go do sieci elektrycznej mieszkania. Napęd bateryjny ma tę zaletę, że jest autonomiczny – w razie awarii systemu elektrycznego, mechanizm będzie działał bez zakłóceń.

Czujniki pogody

Niektóre modele rolet i żaluzji sterowane elektrycznie, mogą zostać wyposażone w czujniki pogodowe, które zostały odpowiednio zaprogramowane. Będą one ustawiały osłonę w pozycji dostosowanej do warunków atmosferycznych. Po przekroczeniu temperatury maksymalnej rolety zostaną automatycznie opuszczone, co zapobiegnie przegrzaniu się wnętrz mieszkalnych.  

Element systemu inteligentnego zarządzania domem

Osłony elektryczne mogą zostać połączone z inteligentnym zarządzaniem domu oraz z innymi systemami, w tym z oświetleniem. Sterowanie poszczególnymi systemami może odbywać się nie tylko za pomocą pilota, ale również za pomocą aplikacji dostępnej dla urządzeń mobilnych.

Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze zasłon z napędem, zapoznaj się z dostępnymi propozycjami i oceń, czy mieszczą się w twoim budżecie. Wadą zasłon z napędem elektrycznym lub bateryjnym jest wyższa cena. Koszty są związane nie tylko z zakupem produktu, ale również z jego instalacją w mieszkaniu. W odróżnieniu od tradycyjnych zasłon, użytkownik ponosi w tym przypadku koszty eksploatacyjne związane z wymianą baterii lub zużyciem energii elektrycznej.