Czym obecnie opłaca się ogrzewać dom

EkogorszekBudowa domu to ogromna inwestycja, która wiąże się z masą wyzwań. Zwłaszcza teraz, gdy jednymz największych stają się rekordowo rosnące koszty. Podrożało praktycznie wszystko – począwszy od cen gruntów, materiałów budowalnych, przez wynagrodzenie fachowców, po koszty wykończenia. Sen z powiek inwestorom spędza również wybór rodzaju ogrzewania. To właśnie ono stanowi największe koszty eksploatacyjne i najmocniej obciąża domowy budżet. Tani opał jest obecnie towarem na wagę złota, a inwestorzy rozważają, które rozwiązanie będzie najlepsze. Możliwości jest wiele, ale podjęcia decyzji wcale nie ułatwia, zmieniająca się co chwila, sytuacja na rynku paliw.

Jeszcze niedawno zapowiadano konieczność odchodzenia od węgla. Teraz czarne złoto jest towarem niemal luksusowym. Gaz, który miał zastąpić węgiel i ekogroszek tak podrożał, że stał się mało atrakcyjną alternatywą. Dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, które w połączeniu z fotowoltaiką dają szansę na ekologiczne i tanie w eksploatacji ogrzewanie. Wciąż jednak wymagają ogromnych nakładów na etapie instalacji. Jest jeszcze pellet, który okrzyknięto paliwem przyszłości.

Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji o sposobie ogrzewania – odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Węgiel i ekogroszek to to opcja, którą warto rozważyć co najmniej z kilku powodów. Ekogorszek jest paliwem wysokoenergetycznym. Jego kaloryczność mieści się w przedziale między 23, a 26 MJ/kg. Pali się wydajnie, daje dużo ciepła przy niewielkim zużyciu. Dobrej jakości ekogroszek, jaki możesz kupić na stronie https://grzejemnieto.pl/, to czysty opał, o niskiej zawartości siarki, popiołu i niewielkiej spiekalności. Emituje znacznie mniej szkodliwych substancji niż węgiel, co jest istotne dla osób szukających rozwiązań ekologicznych. Piece na ekogroszek to nowoczesne urządzenia grzewcze. Pracują z wysoką wydajnością i niską emisyjnością, spełniając normy europejskiej dyrektywy Ecodesign. Piece na ekogroszek nie przypominają starych pieców węglowych również pod kątem obsługi. Większość funkcji jest zautomatyzowana i wymaga od użytkownika minimalnej ingerencji.

Minusem tego rozwiązania mogą natomiast być niestabilne ceny węgla i ekogroszku, które są rekordowo wysokie. Jest to skutek pandemii, ale również wojny na Ukrainie oraz embarga na dostawy węgla z Rosji. Utrata głównego źródła pozyskiwania opału dla odbiorców indywidualnych, połączona z ogromnym popytem i spadkiem dostępności wywindowała ceny ekogroszku mocno w górę. Jeszcze niedawno za tone tego paliwa trzeba było zapłacić 1300 zł, obecnie już ponad 3000 zł. Mimo, że koszty ogrzewania domu ekogroszkiem wzrosły trzykrotnie, nadal jest to opcja warta uwagi.

Pellet drzewny – paliwo przyszłości

Popularność biomasy drzewnej jako źródła ciepła rośnie w szybkim tempie, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Pellet ma mnóstwo zalet, z których największą jest to, że jest to paliwo całkowicie ekologiczne. Pellet produkowany jest z resztek, pochodzących z tartaków i zakładów przemysłu drzewnego. Ścinki są sprasowywane pod wysokim ciśnieniem w specjalnej maszynie, bez dodatkowych substancji chemicznych. Dzięki temu pellet pali się czysto, emitując tylko tyle dwutlenku węgla ile drzewo „wchłonie” przez całe swoje życie.

Dzięki masowemu użyciu pelletu jako źródła ciepła, udało się rozwiązać problem smogu w wielu krajach. Pellet coraz częściej pojawia się również w polskich domach, stając się atrakcyjną alternatywą dla ekogroszku czy gazu, także pod kątem ceny. Co prawda podwyżki nie ominęły biomasy drzewnej, jednak wciąż wypada ona korzystnie na tle innych źródeł ciepła. Obecnie za tonę tego paliwa trzeba zapłacić około 2000 zł.

Pellet jest też łatwy w użytkowaniu. Piece pelletowe, podobnie jak te na ekogroszek, to nowoczesne urządzenia grzewcze, które są praktycznie bezobsługowe. Ich zakup można sfinansować z dotacji w ramach programu Czyste powietrze. Również przechowywanie pelletu nie stanowi problemu. Kupując pellet workowany można go składować nawet w małej kotłowi, gdzie nie zajmie za dużo miejsca. Zarówo pellet jak i ekogroszek można kupić przez internet, z opcją darmowej dostawy, co jest bardzo wygodne i ekonomiczne.

Ogrzewanie gazowe

Z gazem wiązano ogromne nadzieje, miał być zastępczym paliwem w procesie odchodzenia od węgla. I rzeczywiście popyt na gaz był duży, co niestety zbiegło się w czasie ze spadkiem dostępności. Skutek był taki, że ceny gazu poszybowały mocno w górę, a przez wojnę na Ukrainie pogłębiły się dodatkowo problemy z jego dostępnością. Niestety prognozy odnośnie cen gazu nadal są mało optymistyczne. Istotnym aspektem przy ocenie tego rozwiązanie może być fakt, że gaz, podobnie jak węgiel, jest paliwem kopalnym. Jego złoża nie są niewyczerpane, ubywa ich w szybkim tempie. Prognozy mówią, że złoża gazu wystarczą nam jeszcze na około 50 lat użytkowania.

Ogrzewanie gazowe ma też sporo zalet. Jest bardzo komfortowe w użytkowaniu. Nie generuje zabrudzeń, a piece na gaz również działają praktycznie bezobsługowo. Zajmują mało miejsca, dlatego można umieścić je w dowolnym pomieszczeniu, np. w korytarzu bądź łazience. Przy ogrzewaniu domu gazem nie ma problemu z usuwaniem popiołu i czyszczeniem pieca.

Pompy ciepła i fotowoltaika

To ciekawe rozwiązanie, którego popularność bardzo szybko rośnie. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką jest ekogiczne i obecnie najtańsze jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Energia cieplna jest pozyskiwana z ziemi, powietrza lub wody – czyli ze źródeł odnawialnych. Pompa zasilana jest energią elektryczną, ale dzięki fotowoltaice jej koszty są zerowe. Rozwiązanie jest godne uwagi, ale warto mieć świadomość, że wciąż wiąże się z dużymi kosztami na etapie inwestycji. Koszt pompy wraz z fotowoltaiką to wydatek zaczynający się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to jednak przyszłościowe rozwiązanie, na które na pewno warto zwrócić uwagę i mieć nadzieję, że z czasem stanie się bardziej przystępne cenowo.