Jaką gwoździarkę wybrać?

Gwoździarka

Jeszcze do niedawna gwoździarki należały do tych elektronarzędzi, które były wykorzystywane przede wszystkim przez profesjonalistów na placach budowy i w różnych dziedzinach przemysłu. Obecnie ich cena i zakres prac są na tyle atrakcyjne, że coraz częściej są one kupowane do użytku domowego. Jakimi zasadami kierować się przy ich zakupie i na co zwracać uwagę?

Co to jest gwoździarka?

Gwoździarka, inaczej nazywana pistoletem do gwoździ, to nowoczesne urządzenie, które w bardzo szybkim tempie wbija gwoździe bez konieczności ręcznego ich przybijania za pomocą młotka. W najnowszych gwoździarkach znajduje się magazynek, który pomieści nawet kilkaset gwoździ. W dodatku są modele, które mogą wbijać gwoździe pod skosem, ewentualnie regulować głębokość wbijania. Mechanizm „strzelający”, który jest zainstalowany w narzędziu, umożliwia kolejne wyrzucanie gwoździ, włożonych do komory. Odbywa się to w ściśle określonych interwałach czasowych z określoną siłą. Energia wyrzutu umożliwia wbicie gwoździa na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów. W momencie wyrzutu, do komory jest przesuwany kolejny gwóźdź.

Rodzaje gwoździarek

Wyróżniając rodzaje gwoździarek, stosuje się różne kryteria. Jedno z nich to podział tych urządzeń ze względu na sposób zasilania. Jako napęd stosowany jest akumulator, sprężone powietrze, gaz lub energia elektryczna. Gwoździarki można więc podzielić na:

  • akumulatorowe – zasilane przy pomocy wbudowanego akumulatora,
  • elektryczne – zasilane z instalacji elektrycznej,
  • gazowe – ładowane gazem typu propan-butan,
  • pneumatyczne – działające dzięki sprężonemu powietrzu, pompowanemu z kompresora.

Urządzenia automatyczne (akumulatorowe, gazowe) są bezprzewodowe i sprawdzają się przy nieskomplikowanych naprawach i remontach w domach jednorodzinnych lub ogrodach. Mogą pracować kilkadziesiąt godzin. Na potrzeby przemysłu przeznaczone są gwoździarki pneumatyczne. Są one zasilane sprężonym powietrzem, które znajduje się wewnątrz urządzenia. To za jego sprawą gwoździe są „wystrzeliwane” z dużą prędkością i trafiają w zaplanowane miejsce. Ich mechanizm można porównać do konstrukcji pistoletowej. W zależności od typu urządzenia gwoździe są ułożone na bębnach lub na szynie. Gwoździarki można też podzielić ze względu na miejsce zastosowania. Są urządzenia przeznaczone do prac dekarskich – za ich pomocą mocowany jest gont lub papa. Potężne, o sporej sile i energii strzału, w ciągu minuty mogą przybić kilkadziesiąt gwoździ. Niektóre modele potrafią wbijać gwoździe nawet w beton.  Gwoździarki ramowe sprawdzają się w układaniu podłóg, boazerii, schodów, konstrukcji szkieletowych.

Jaką gwoździarkę wybrać?

Profesjonaliści nie mają większych problemów z wyborem gwoździarek. Specjalistyczne gwoździarki potrafią wystrzelić nawet dwa gwoździe w ciągu sekundy. Natomiast ekonomiczne około 20 gwoździ na minutę. Na jakie jednak parametry należy zwrócić uwagę, jeśli kupujemy narzędzie do użytku domowego? Najważniejsza jest energia strzału, której wielkość jest wyrażana w J (dżulach). Im większa będzie moc urządzenia, tym bardziej skomplikowane prace będzie można wykonać za jej pomocą. Do prac domowych w zupełności wystarczą urządzenia o mocy powyżej 100 J. Swobodnie będzie można używać  nawet długich gwoździ i bardzo twardych materiałów. Istotny jest rodzaj i pojemność magazynku na gwoździe. W przypadku gwoździarek akumulatorowych ważne są pojemność i czas ładowania urządzenia. Urządzenie powinno być nie tylko szybkie, ale mieć możliwość zmiany trybu pracy bez udziału obsługującego. Tryb manualny tego typu rozwiązania nie zapewni. Nie należy zapominać też o bezpieczeństwie pracy. Gwoździarka powinna być wyposażona w zabezpieczenie mechanizmu strzelającego, gumowe uchwyty antypoślizgowe oraz hak, który umożliwia założenie urządzenia na pas roboczy. I przede wszystkim: nie ma urządzeń uniwersalnych. Jeśli coś jest do wszystkiego, to najczęściej jest do niczego. Kierując się tą zasadą trzeba wybierać gwoździarki dedykowane konkretnym pracom.

Jakie gwoździe do gwoździarki?

Czy gwoździarka wymaga specjalnego typu gwoździ? Gwoździe do urządzenia są pokryte specjalnym smarem i bardzo ostre. To ułatwia ich aplikację przez mechanizm. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie zestawy gwoździ pasują do konkretnych urządzeń. Gwoździarki mają stałe parametry i wymagają np. określonej długości gwoździ. Tylko znając parametry urządzenia można wybrać odpowiednie gwoździe. I koniecznie trzeba pamiętać, jakie materiały łączymy.

Gwoździarka jest bardzo wartościowym urządzeniem, ale tylko wtedy, kiedy starannie wybierzemy narzędzie, stosownie do prac, które systematycznie wykonujemy. Kupno urządzenia do jednorazowych działań nie jest ekonomiczne.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Aimil Pharmaceuticals