Domofon jako niezbędny element współczesnego domu jednorodzinnego

domofon

Domofony to od wielu lat obowiązkowy element domów jednorodzinnych. To nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo i funkcjonalność. Wybierając odpowiedni domofon, warto wybrać taki, który spełni swoje zadanie jak najlepiej. W naszym artykule podpowiadamy jaki domofon do domu wybrać oraz jak działa to urządzenie.

Jak działa domofon?

Domofon to urządzenie, dzięki któremu możliwa jest komunikacja głosowa między gośćmi i mieszkańcami domu. Do niedawna domofony były obowiązkowym elementem wyposażenia bloków i apartamentów. Jednak z biegiem czasu stały się chętnie wybierane również przez właścicieli domów jednorodzinnych. Każdy domofon zbudowany jest z dwóch części, pierwszą z nich jest bramofon, czyli element montowany na bramie lub przy wejściu do domu/mieszkania oraz unifonu, czyli słuchawki znajdującej się w budynku. 

Jaki domofon do domu wybrać?

W sklepach dostępnych jest wiele różnych rodzajów domofonów. To wszystko sprawia, że często trudno jest się zdecydować na odpowiedni model do swojego domu. 

  • Domofon analogowy – to jeden z najstarszych istniejących modeli domofonów. Jest prosty w obsłudze i cieszy się ogromną popularnością wśród posiadaczy domów jednorodzinnych. Jego montaż wymaga kabla analogowego, który warto uwzględnić już na etapie budowy.
  • Domofon cyfrowy – to nowoczesne urządzenie, które wyposażone jest w centralę cyfrową z dekoderem i klawiaturę numeryczną. Pozwala ona na wprowadzanie numeru lokalu czy kodu dostępu, dzięki czemu możliwe jest otwarcie drzwi oraz bramy. Co istotne, domofony cyfrowe dzięki zaawansowaniu technologicznemu umożliwiają ustawienie czasu na wejście, długości rozmów i dzwonka. Urządzenia te montowane są często w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych i blokach. 

Dodatkowo w sprzedaży występują również wideodomofony (zob. https://sklep.alfabram.pl). To urządzenia o podobnej konstrukcji do domofonów cyfrowych, jednak wyposażone są dodatkowo w ekran i kamerę. Kiedy odwiedzający dom gość naciśnie przycisk w wideofonie, kamera uruchamia się nagrywając osobę stojącą przy bramie. Dzięki temu można sprawdzić, kto rzeczywiście czeka przy wejściu. Kamera ta uruchamia się również w sytuacji, gdy nie ma nikogo w domu. To świetny sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa domowników, który dodatkowo ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Wybierając swój domofon do domu, warto również zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, czy jest łatwy w czyszczeniu oraz jaka jest jego odporność na działanie warunków atmosferycznych.