Dach kopertowy – czy warto zainwestować?

dach kopertowy

Zwieńczeniem każdego budynku jest dach. To niezwykle ważna część konstrukcyjna budynku, której inwestor musi poświęcić wiele uwagi. Podjęte w tej kwestii decyzje nie tylko przesądzą o końcowym efekcie estetycznym, ale wpłyną na bezpieczeństwo domu, odporność na działanie czynników atmosferycznych, a także koszt inwestycji. Wybierając rodzaj dachu należy brać pod uwagę nie tylko estetykę, ale i lokalne warunki związane z otoczeniem i ewentualnie planem zagospodarowania przestrzennego, który może zawierać konkretne, wymagane, rozwiązania.

Dach dwuspadowy, dach kopertowy, dach płaski… i co jeszcze?

Kiedy udamy się na zwiedzanie typowego polskiego osiedla domów jednorodzinnych, to na pewno zauważymy, że jednym z częściej stosowanych rozwiązań w przypadku dachów jest dach dwuspadowy. W ostatnim okresie do łask wróciły też dachy płaskie. Rzadziej spotykamy dach kopertowy, pulpitowyi dach mansardowy. Każde z prezentowanych rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku domów parterowych najczęściej stosowany jest dach kopertowy w dwóch wersjach: namiotowej i kopertowej.

Konstrukcja

Jest to typ dachu, który składa się z czterech skośnych połaci. Dwie większe mają kształt trapezu, dwie boczne przypominają kształtem trójkąt. Cała konstrukcja opiera się na kalenicy ułożonej równolegle do dłuższych płaszczyzn dachu. Krokwie połączone z kalenicą są zazwyczaj oparte na belce kalenicowej i dodatkowo na płatwiach. Przy budowie dachu kopertowego stosuje się szkielet z dobrze wysuszonego drewna sosnowego. Dodatkowo powinien on być impregnowany ciśnieniowo.

Dach kopertowy – gdzie się sprawdzi?

Skomplikowana i specyficzna konstrukcja dachu sprawia, że nie wszędzie się sprawdzi. Najczęściej jest planowany w mieszkalnych budynkach parterowych, które mogą być dodatkowo wyposażone w poddasze nieużytkowe. Poddasze, które przykrywa dach kopertowy nie może pełnić funkcji mieszkalnej ze względu na więźbę dachową. Jest ona wspierana zazwyczaj drewnianymi słupami, które utrudniają zagospodarowanie przestrzeni. Dodatkowo, przestrzeń ograniczają liczne skosy. Same okna mogą być w tej sytuacji umieszczane jedynie w poszyciu dachu. Jeśli ktoś decyduje się na kopertowy dach, to musi mieć świadomość, że przestrzeń pod nim jest niezwykle trudna do adaptacji na pomieszczenia mieszkalne i kosztowna. Nie jest jednak niemożliwa. Dach kopertowy może być również zastosowany w domach piętrowych, garażach, altanach.

Zalety i wady

Głównym atutem dachu kopertowego jest jego wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, szczególnie chodzi tutaj o silne wiatry. Wpływa na to mocna więźba dachowa o stabilnej konstrukcji. Co prawda poddasze jest trudno zagospodarować na cele mieszkalne (chociaż nie jest to niemożliwe), ale doskonale sprawdzi się jako pomieszczenie gospodarcze. W przypadku dachu kopertowego można zastosować dowolne pokrycie. Niewątpliwą zaletą jest też wysoka estetyka. Dach kopertowy idealnie komponuje się z klasycznymi kształtami domu np. w stylu polskiego dworku. Wadą są wyższe koszt wykonania i dodatkowe komplikacje związane z ewentualną adaptacją pomieszczenia nad parterem.

Dach kopertowy – pokrycie

Wybierając pokrycie na tego typu dach należy uwzględnić jego efektowną, „rzeźbiarską” konstrukcję. Wprawdzie dach kopertowy może mieć pokrycie z dowolnego materiału, ale należy zwracać uwagę, aby pokrycie było właściwe pod względem kąta nachylenia wszystkich połaci. Do pokrycia można wykorzystać: blachę, blachodachówkę, gont, płytki cementowo-włókniste, wióry drewniane. Ważne, by odpowiednio zabezpieczyć większą ilość materiału. Specyficzny kształt dachu wymaga wielu docinek i dopasowywania do mniejszych lub większych powierzchni. To oczywiście powoduje większy koszt pokrycia. Dodatkowo należy doliczyć rynny, pasy nadrynnowe, gąsiory i inne detale niezbędne do wykończenia dachu. Przy prostych powierzchniach jest ich po prostu mniej. Jeśli inwestor myśli o ewentualnym zagospodarowaniu poddasza, niezbędne będą też okna w dachu. Ich cena i montaż też należy doliczyć do kosztów budowy.

Podsumowanie

Dach kopertowy jest efektowny, bardzo wytrzymały i wpisany w polską tradycję. Decydujący się na takie rozwiązanie powinni jednak pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim o kosztach. Dach kopertowy jest droższy od tradycyjnego. Składają się na to ceny materiałów, skomplikowane konstrukcja, koszty robocizny. Nie jest prawdą, że na tego typu dachu nie można zainstalować paneli fotowoltaicznych. Można, tylko trzeba prawidłowo uwzględnić kąt nachylenia dachu, ale to już problem specjalistów. Warto, przed zainstalowaniem dachu, wykonać kosztorys. Jeśli jesteśmy w stanie zaakceptować ceny, dach kopertowy będzie naprawdę dobrym rozwiązaniem dla naszego domu.