Developer czy drugi rynek – jakie mieszkanie kupić?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, którą warto podejmować w sposób przemyślany. Powinna opierać się na dogłębnej analizie finansowej oraz osobistych preferencjach. Nie można zatem udzielić jasnej odpowiedzi na pytanie: czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym. Postaramy się przedstawić różne punkty widzenia oraz kryteria, którymi warto kierować się przy zakupie nieruchomości w Warszawie.

Mieszkanie Warszawa – czy rynek pierwotny to dobre rozwiązanie?

Według badań przeprowadzonych w 2015 roku przez TNS Polska dotyczących preferencji zakupowych Polaków w kwestii nieruchomości, okazało się, że ponad połowa z ankietowanych zdecydowałoby się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Tylko 12% respondentów wykazało zainteresowanie nieruchomością z rynku wtórnego.

Jak podają ankietowani, głównym powodem dużego zainteresowania nieruchomościami od developera w Warszawie jest fakt, że mieszkania są nowe (38 proc. biorących udział w badaniu). Inne argumenty to brak potrzeby remontowania (35 proc.), samodzielna decyzja o aranżacji wnętrza (33 proc.), a także nowoczesność i estetyka budynków (28% proc.). Za preferencjami Polaków przemawiają również niskie koszty utrzymania mieszkania oraz łatwość w późniejszej odsprzedaży nieruchomości.

Wadą kupna mieszkania na rynku pierwotnym jest jednak ograniczone spektrum lokalizacji. Więcej nowoczesnych nieruchomości w Warszawie znajduje się na obrzeżach miast, co może być sporym utrudnieniem pod kątem logistycznym. Nie zawsze tak jednak jest – mieszkania Wilanów pomimo, że nie znajdują się w centrum, to cała infrastruktura została zaprojektowana w przemyślany sposób.

Drugą wadą jest fakt, że pomimo możliwości negocjacji ceny zarówno na rynku wtórnym i pierwotnym, w przypadku drugiego jest ona o wiele trudniejsza. Taki stan rzeczy wynika głównie z faktu, że na rynku wtórnym mieszkania oferują najczęściej osoby prywatne, które nie mają doświadczenia w negocjacjach lub sytuacja materialna zmusza ich do szybkiej sprzedaży nieruchomości.

Rynek wtórny, a nieruchomości w Warszawie – wady i zalety

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej głównym argumentem przemawiającym za zakupem mieszkania z rynku wtórnego jest cena, którą dodatkowo można negocjować. Drugi rynek cechuje się również szybszą realizacją zakupu. Praktycznie już po przekazaniu gotówki i podpisaniu aktu notarialnego, można wprowadzić się do mieszkania. Na rynku pierwotnym często kupuje się nieruchomość, które fizycznie jeszcze nie ma.

Badania przeprowadzone przez TNS Polska pokazują również inne powody ,dla których ankietowani wolą zakupić mieszkanie z rynku wtórnego. Mówią np. o możliwości oceny środowiska np. sąsiedzi, czy poziom hałasu (21 proc.). Innym argumentem jest fakt, że takie mieszkania nie znajdują się z reguły w miejscach, gdzie prowadzone są uciążliwe inwestycje deweloperskie.

Warto również pamiętać, że można zakupić mieszkania z rynku wtórnego w nowym budownictwie. Czasami nie odbiegają one standardem od nieruchomości od developera, a dodatkowo są już dobrze urządzone i wyposażone.

Podsumowanie

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Korzystną ofertę można znaleźć zarówno na rynku pierwotnym szczególnie w przypadku rozwiązania, jakim są mieszkania developerskie w Warszawie, jak na rynku wtórnym. Dokładna analiza finansowa oraz weryfikacja naszych oczekiwań – to główne czynności, jakie należy podjąć przed decyzją o zakupie mieszkania.