Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie

W aranżacji przestrzeni wokół domu planowanie jest niemniej ważne od realizacji. Projektowanie poszczególnych etapów wykonywania prac, zakotwiczenie ich w czasie oraz dobór odpowiednich materiałów są kluczowe w osiągnięciu pożądanego efektu. Właściwie zaprojektowane ogrodowe aranżacje powinny uwzględniać roślinność, oświetlenie, ogrodową architekturę oraz ścieżki i podjazdy. Intensywność wykorzystania poszczególnych elementów może zmieniać się, raz nadając im pierwszoplanową rolę, innym razem stawiając w tle pozostałych. Sposób zagospodarowania przestrzeni warto uzależnić od takich czynników jak indywidualne upodobania użytkowników, powierzchnia posesji, rodzaj gruntu oraz otoczenie nieruchomości.

Planując przydomową przestrzeń trudno jednoznacznie określić, który z jej elementów będzie najistotniejszy. Prawdą jest, że stworzenie prawdziwie funkcjonalnej i estetycznej całości wymaga wykorzystania każdego z nich, choć niekiedy w różnym stopniu. Ogrodowa architektura, roślinność, ścieżki oraz oświetlenie zewnętrze powinny ze sobą współgrać, nawzajem uzupełniać się i przenikać. Tylko wtedy będzie można mówić o dobrze zagospodarowanym ogrodzie i komfortowym korzystaniu z takiej przestrzeni.

Jaką rolę w ogrodowych aranżacjach odgrywają lampy zewnętrzne? Tak naprawdę przypisuje się im wiele funkcji i choć samo oświetlenie w ogrodzie to za mało, by stworzyć funkcjonalną i przyjemną dla oka aranżację, to nie ulega wątpliwości, że bez niego trudno było uzyskać przyjazną dla użytkowników przestrzeń. Oświetlenie zazwyczaj stanowi tło dla roślinności i ogrodowej architektury. Jest niejako wisienką na torcie. Nie oznacza to jednak, że jego realizację można pozostawić na sam koniec prac związanych z urządzaniem ogrodu.

Od planów do realizacji

Oświetlenie zewnętrze na posesji warto zaplanować na etapie wykonywania projektu instalacji domu. Najczęściej stosowaną praktyką jest utworzenie dla niego dodatkowego obwodu zasilania z instalacji domowej. Można też pokusić się o wydzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych w ogrodzie przeznaczonych do wypoczynku, podniesienia bezpieczeństwa na posesji oraz tych o charakterze czysto dekoracyjnym i stworzyć dla każdej z nich osobne obwody zasilające. To najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, choć nie da się ukryć, że również najbardziej pracochłonne i wymagające umiejętności planowania. W praktyce inwestorzy indywidualni, planujący prywatną przestrzeń w przydomowych ogródkach, najczęściej rezygnują z oświetlenia o charakterze dekoracyjnym, decydując się jedynie na oświetlenie strefy przed domem (podjazd, dojście do domu oraz drzwi wejściowe) oraz przestrzeni przewidzianej na wypoczynek.

Rodzaj oświetlenia w przydomowej przestrzeni

Wybór opraw oświetleniowych uzależnia się od strefy funkcjonalnej, w której są montowane. Inne lampy zewnętrze sprawdzą się w roli oświetlenia, którego zadaniem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa, inne w roli oświetlenia montowanego w strefie rekreacyjnej, a jeszcze inne jako oświetlenie dekoracyjne. Zdarzają się jednak i takie oprawy, które dobrze wpisują się w przestrzeń różnych stref funkcjonalnych.

Przykładem tych ostatnich mogą być oprawy oświetleniowe przeznaczone do instalacji w gruncie. Doskonale doświetlą pojazd i dojście do posesji, ograniczając tym samym ryzyko wtargnięcia na nieruchomość niepowołanych osób oraz pomogą w stworzeniu niezwykle dekoracyjnych efektów wizualnych poprzez iluminację ogrodowej roślinności.

Oświetlenie wpływające na bezpieczeństwo poruszania się po zmroku to także instalowane przy ścieżkach słupki oświetleniowe oraz lampy w kształcie kuli, które zwykle montuje się na gruncie. Strefę wejścia warto dodatkowo doświetlić umieszczonym nad drzwiami reflektorem, który rozjaśni obszar klamki, zamka do drzwi oraz dzwonka. Dzięki temu domownicy nie tylko bez problemu otworzą po zmroku drzwi, ale również łatwiej zidentyfikują osobę stojącą na zewnątrz.

Strefa relaksu wymaga montażu takiego oświetlenia, które zagwarantuje przyjemny wypoczynek po zmroku. Niezależnie czy przewidzimy miejsce do relaksu na tarasie, w altanie, na patio, czy w ogrodzie lampy zewnętrzne powinny umożliwiać komfortowe czytanie bez wytężania wzroku oraz odpoczynek w gronie znajomych. Światło nie może być zatem zbyt ciemne ani za jasne. W roli oświetlenia takiej strefy dobrze sprawdzą się plafoniery, kinkiety, ogrodowe girlandy, słupki oświetleniowe oraz lampy wiszące. Można też zaaranżować tę przestrzeń z udziałem ogrodowych lamp przenośnych oraz opraw w kształcie kuli. Nie możliwe jest oczywiście wykorzystanie wszystkich z ww. lamp zewnętrznych. Ich dobór powinien być uzależniony od stylu, w jakim zaaranżowano ogród i umożliwiać stworzenie w pełni funkcjonalnego oświetlenia.

Jeśli zainteresował Cię temat oświetlenia zewnętrznego, więcej możesz przeczytać na stronie https://azzardo.com.pl/28-lampy-zewnetrzne