Jak zdobyć uprawnienia energetyczne? Poradnik w 5 krokach

Jak zdobyć uprawnienia energetyczne

Uprawnienia energetyczne to wyjątkowo cenna kwalifikacja zawodowa. Posiadający je fachowcy nie  mają najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy – w końcu sektor energetyczny w naszym kraju jest jednym z największych pracodawców. Ponadto na rynku coraz bardziej odczuwalny jest brak specjalistów z zakresu energetyki, którzy mogą się pochwalić uprawnieniami SEP. Nieprzypadkowo coraz więcej osób, zwłaszcza rozważających przebranżowienie, interesuje się tym temat i zastanawia się, jak zdobyć uprawnienia energetyczne. Nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wszystko sprowadza się do wykonania 5 kroków, które po kolei opisujemy w naszym poradniku.

Krok 1: wybór kursu SEP

Oferta szkoleń SEP, w tym tych, które przygotowują do egzaminu na uprawnienia energetyczne, jest bardzo szeroka. Przestrzegamy jednak przed dokonywaniem spontanicznego wyboru, wyłącznie w oparciu o cenę czy dogodny termin szkolenia SEP. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na temat konkretnego kursu energetycznego, aby nie popełnić błędu skutkującego negatywnym wynikiem podczas egzaminu SEP.

Dobrym tropem w poszukiwaniu naprawdę dobrego szkolenia SEP jest kierowanie się opiniami dotychczasowych uczestników. Świetne recenzje, również ze strony pracodawców (a ich opinia jest najbardziej miarodajna) zbierają kursy organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Z pewnością duży wpływ ma na to bezkompromisowe podejście do jakości szkoleń. Świadczy o tym znakomita kadra instruktorów, którą tworzą fachowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Elektroenergetyków Polskich, jak również bardzo wysoki współczynnik zdawalności egzaminów SEP.

Krok 2: zapisanie się na kurs energetyczny

Po znalezieniu odpowiedniego szkolenia SEP można już przejść do realizacji pomysłu zdobycia uprawnień energetycznych. Przed zawarciem umowy z organizatorem kursu SEP warto jeszcze zapoznać się z aktualną ofertą, zwracając szczególną uwagę na terminy szkoleń oraz ich lokalizacje.

Ma to duże znaczenie z perspektywy uczestnika szkolenia SEP, który nie chce tracić czasu i pieniędzy na dalekie dojazdy. Znacznie rozsądniej jest zdecydować się na taki kurs energetyczny, który jest organizowany w pobliżu miejsca zamieszkania. Na szczęście nie powinno być z tym problemu. Wspomniane Krajowe Centrum Kształcenia oferuje kursy SEP w kilkunastu polskich miastach – nie tylko tych największych. Aktualnie można się zapisać na szkolenie na uprawnienia energetyczne między innymi w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Białymstoku, Bielsku-Białej, Kielcach, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Olsztynie, Szczecinie czy Gliwicach.

Krok 3: rzetelne podejście do szkolenia SEP

Nawet najlepsze szkolenie i najwybitniejsi instruktorzy nie zagwarantują zdania egzaminu SEP, jeśli kursant nic nie da od siebie. Panuje dość powszechne przekonanie, że kursy energetyczne są śmiertelnie nudne, zwłaszcza dla tych, którzy mają już doświadczenie w branży. To jednak tylko mit. W rzeczywistości atrakcyjny, merytoryczny program szkolenia może zainteresować każdego uczestnika, wpływając na realne podniesienie poziomu kompetencji fachowców.

Nie należy więc od razu zakładać, że kurs to tylko formalność, którą trzeba „odbębnić”, a sam egzamin SEP będzie bułką z masłem. Takie podejście zgubiło niejednego specjalistę – przypadki, w których osoby posiadające już uprawnienia SEP tracą je, bo nie były w stanie ponownie zdać egzaminu, wcale nie należą do rzadkości.

Krok 4: egzamin SEP

Po ukończeniu kursu energetycznego przychodzi chwila prawdy, czyli „starcie” z Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Egzamin nie jest szczególnie trudny dla kogoś, kto poważnie potraktował szkolenie, słuchał instruktora i nie bał się poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych zagadnień. Wiele oczywiście zależy też od tego, czy program kursu jest kompleksowy i kładzie nacisk na wszystkie najważniejsze kwestie związane z wykonywaniem prac w sektorze energetycznym. Wracamy tutaj do pierwszego kroku, czyli świadomego wybrania szkolenia SEP.

Dobrze przygotowany kursant nie będzie mieć problemów z uzyskaniem pozytywnej oceny. Jeśli tak się stanie, kandydat zdobywa uprawnienia energetyczne, co zostaje poświadczone przez członków komisji.

Krok 5: odebranie świadectwa kwalifikacji

Świadectwo kwalifikacji potwierdza, że jego posiadacz uzyskał uprawnienia SEP w grupie G1, czyli uprawnienia energetyczne. Jest to równoznaczne z tym, że może wykonywać prace związane z utrzymaniem i eksploatacją instalacji elektrycznych. Co ważne, uprawnienia zdobyte w Polsce są honorowane także w innych krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przypominamy, że uprawnienia SEP trzeba odnawiać co 5 lat, ponownie zapisując się na kurs energetyczny i zdając egzamin SEP.

Po uzyskaniu uprawnień energetycznych można od razu pomyśleć, by rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe i postarać się także o uprawnienia gazowe i cieplne. Posiadając komplet uprawnień SEP można już ze spokojem patrzeć w przyszłość, mając gwarancję stabilności zatrudnienia.