Dlaczego warto wybrać żarówki LED do swojego domu?

Mniejsze zużycie energii, brak szkodliwej rtęci i długa żywotność – to podstawowe zalety, które sprawiły, że żarówki LED stały się bezapelacyjnymi liderami rynku domowych źródeł światła.

Nie tylko z myślą o oszczędności konsumentów, ale również w trosce o stan środowiska naturalnego, producenci oświetlenia stawiają na nowoczesne żarówki LED. Z jakich jeszcze powodów warto zaopatrzyć się w produkty oparte na nowoczesnej technologii?

Oświetlenie LED – inwestycja warta nakładów

Po wejściu do sklepu, przyjrzeniu się cenom żarówek LED wiodących producentów i przemnożeniu kwoty jednostkowej przez liczbę punktów świetlnych w naszym domu możemy szybko dojść do wniosku, że technologia LED to zdecydowanie duży wydatek. Warto jednak potraktować ją jako inwestycję, która zacznie się zwracać wraz z każdym kolejnym rachunkiem za energię elektryczną. Dowiedziono, że żarówki LED zużywają do 90% mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami rtęciowymi. Co więcej, oszczędność ta odbywa się przy dostarczaniu tej samej ilości światła. Decydując się na wymianę, nie należy też oszczędzać na samych żarówkach – wybór sprawdzonych modeli uznanych producentów to gwarancja jakości i żywotności przez długie lata.

Z naturą za pan brat

Żarówki energooszczędne to nie tylko konkretne pieniądze zatrzymane w kieszeni, ale także realny gest człowieka względem otaczającej go i eksploatowanej zewsząd natury. Technologia LED, w przeciwieństwie do standardowych świetlówek, nie musi bazować na rtęci – substancji niezwykle szkodliwej dla człowieka, trudnej dodatkowo do utylizacji. Ponadto, ten sam egzemplarz żarówki LED ma znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne lampy, dzięki czemu swoim wyborem ograniczamy ilość niebezpiecznych odpadów, które trafiają do środowiska.

O co chodzi z tymi lumenami, czyli kryteria doboru żarówek

Czym zatem kierować się, decydując się na wymianę żarówek na energooszczędne? Poniżej kilka kluczowych kwestii, których nie wolno pominąć:

 • wielkość strumienia światła (ilość lumenów) – to właśnie ten parametr określa moc, z jaką świeci żarówka. Wyznacznikiem ilości światła jest ilość lumenów, a nie moc żarówki LED podana w watach;
 • liczba godzin pracy – żywotność żarówek LED to od 15 000 do nawet 100 000 godzin;
 • temperatura barwowa – na rynku znaleźć możemy żarówki o świetle ciepłym (3300 K), świetle neutralnym (4000 K) i świetle zimnym (powyżej 5300 K). Ostatnie z nich jest idealne do pracy, do zastosowania w gabinecie czy w domowym biurze. Ciepłe światło sprawdza się w kuchni i salonie, gdzie powinien panować przytulny klimat. Neutralne światło to idealny wybór dla każdego artysty, który nie może pozwolić sobie na przekłamanie kolorów. Istotne znaczenie dla użytkownika ma także współczynnik oddawania barw, określający, ile czasu potrzeba do całkowitego rozświetlenia temperatury barwowej;
 • liczba i jakość diod – to właśnie z nich zbudowana jest żarówka LED, dlatego mają one zasadniczy wpływ na jej wydajność świetlną;
 • wielkość zużytej energii – żarówki typu LED, w porównaniu do żarówek tradycyjnych, zużywają do 90% mniej energii;
 • średnica gwintu – żarówka musi pasować gwintem do oprawy lampy, w której będzie osadzona;
 • kształt – klasyczny lub bardziej nietypowy. Oryginalne kształty, na przykład z widocznym ozdobnym żarnikiem, sprawdzają się szczególnie w przypadku wnętrz urządzonych w stylu loft.

Argumenty przemawiające za stosowaniem żarówek LED

Żarówki LED odpowiadają współczesnym standardom i są zgodne z wartościami wyznawanymi przez większość Europejczyków – troską o środowisko naturalne, innowacyjnością rozwiązań i maksymalizacją korzyści przy minimalizacji skutków ubocznych. Poznajcie powody, dla których żarówki LED cieszą się tak dużą popularnością.

Po pierwsze: energooszczędność

Korzystanie z żarówek LED daje spore oszczędności. Klasyczna żarówka zużywa w przybliżeniu tyle samo prądu co te wykonane w technologii LED. Klasa energetyczna od A++ do E pokazuje, z jaką skalą energooszczędności mamy w tym przypadku do czynienia.  Informacja o klasie energetycznej danego modelu znajduje się na opakowaniu zewnętrznym. 

Po drugie: ekologia

Żarówki LED nie zawierają rtęci, która jest bardzo szkodliwa dla człowieka i środowiska naturalnego. Klasyczne świetlówki generują problemy nie tylko podczas użytkowania (rtęcią można poważnie się zatruć podczas sprzątania resztek rozbitej żarówki), ale również są trudne i kosztowne w utylizacji.

Po trzecie: trwałość

Żarówka LED świeci 3-krotnie dłużej niż ta klasyczna. Większość producentów daje gwarancję na swoje wyroby przynajmniej na 5 lat.

Po czwarte: zróżnicowanie temperatury barwowej

W zależności od potrzeb i indywidualnych upodobań, możemy wybierać pomiędzy ciepłą, neutralną lub zimną barwą światła.

W przypadku prac i hobby wymagającego stałego oświetlenia o neutralnym zabarwieniu, takich jak malarstwo, grafika czy fotografia, wymagane jest, aby światło widziane odwzorcowywało faktyczny stan barw zbliżony do światła dziennego. W różnych pomieszczeniach i na różnych urządzeniach mogą one wyglądać inaczej, trzeba więc unikać sytuacji, w których oświetlenie pomieszczenia nadaje kolorom cechy. Ta sama farba, w zależności od oświetlenia, może różnic się nawet kilkoma odcieniami, co przeszkadza m.in. w mieszaniu farb i ukończeniu prac zgodnie z zakładaną wizją.

Po piąte: walory użytkowe

Żarówki LED (np. te oferowane na stronie Leroy Merlin https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/zarowki-led-swietlowki/zarowki-led,a2448.html) dostarczają użytkownikom równomierne światło, które nie jest migotliwe jak to emitowane przez świetlówki, lecz jest ciągłe, przez co zdrowsze dla ludzkiego oka. Ze względów praktycznych i wizualnych Polacy coraz chętniej sięgają również po taśmy i listwy oświetleniowe LED. Stosowane są one m.in. jako element sufitów dekoracyjnych. 

Rodzaje gwintów żarówek LED

Na rynku oświetleniowym do najczęściej pojawiających się typów gwintów żarówek LED zaliczyć można:

 • żarówki led E27 – to model z dużym gwintem o średnicy równej 27 mm i pasujący do takich właśnie oprawek. Wykorzystuje się go jako główne źródło światła – do żyrandoli i lamp sufitowych;
 • żarówki led E14 – to model z małym gwintem. Występuje najczęściej w kształcie kapsułki, płomyka, świeczki lub kulki. Stosowany jest często do lamp wiszących o kilku punktach świetlnych;
 • żarówki led 12v – są przystosowane do zasilania napięciem stałym 12V DC;
 • żarówki led gu10 – odległość między bolcami wynosi 10 mm. Sprawdzają się w przypadku lampek oczkowych;
 • żarówki led g9 – odległość między bolcami też żarówki wynosi 9 mm.

Utylizacja żarówek LED

Na koniec ważna, choć nie dla wszystkich oczywista informacja. Żarówek LED nie wyrzuca się do śmietnika, lecz zwraca w przeznaczonych do tego punktach.

Grafika: pixabay.com

Artykuł sponsorowany