Okna dźwiękoszczelne – jak zadbać o wyciszenie okien?

Okna dźwiękoszczelne

Hałas dobiegający z zewnątrz to prawdziwa zmora osób mieszkających np. blisko ruchliwej ulicy lub szkoły. Jeśli chcesz, aby zgiełk nie przenikał do twojego domu, zainwestuj w okna dźwiękoszczelne. Podpowiadamy, jak zagwarantować sobie ciszę i spokój.

Możliwość odizolowania się od dźwięków z otoczenia jest niezwykle pożądana, gdy chcesz odpocząć w domu po męczącym dniu, posłuchać ulubionej muzyki lub przeczytać w spokoju fragment książki. Jeśli mieszkasz w lokalizacji, w której codziennie jesteś narażony na hałas dobiegający z zewnątrz, np. przy autostradzie lub przy boisku, wyciszenie okien jest dobrym pomysłem.

Jak zbudowane są okna dźwiękoszczelne?

Okna wyciszające ograniczają przepływ fal dźwiękowych, a więc nie przepuszczają wibracji ani drgań. Stanowią dla nich przeszkodę skuteczniejszą niż standardowe okna. Różnica pomiędzy standardowymi oknami a oknami o zwiększonej izolacji akustycznej polega na użyciu szyby dźwiękoszczelnych o grubym szkle (co najmniej 6 mm) o zróżnicowanej sprężystości tafli. Taka konstrukcja sprawia, że izolacyjność akustyczna wzrasta wraz z grubością okna.

Dodatkowym czynnikiem ograniczającym przenikanie dźwięków jest elastyczne połączenie oraz obecność gazów tłumiących pomiędzy szybami. W standardowych oknach znajdują się 2 szyby, natomiast w oknie o właściwościach dźwiękoszczelnym ich liczba jest zwiększona. Pakiet szybowy składa się często z 3, a nawet 4 szyb. 

Okna dźwiękoszczelne

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/jakie-okna-dzwiekoszczelne-ochronia-nas-najlepiej-przed-halasem/

Które wskaźniki określają stopień izolacyjności okien?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć okno od ulicy, zacznij od określenia parametru izolacyjności dźwiękowej. Współczynnik Rw wyrażany w dB określa stopień izolacyjności akustycznej okna, inaczej nazywany współczynnikiem tłumienia hałasu. Ważne są też wskaźniki korekcyjne C i Ctr, które informują o stopniu tłumienia określonego rodzaju dźwięków. C jest wskaźnikiem dla średniej i wysokiej częstotliwości (szybko jadące samochody, pociągi, samoloty). Ctr wskazuje izolacyjność względem hałasu o niskiej i średniej częstotliwości (wolno przemieszczające się pojazdy).

Stopień izolacyjności szyb dźwiękochłonnych powinien być dopasowany do lokalizacji budynku. Dla domów stojących przy ruchliwych ulicach to co najmniej 42 dB, a przy autostradach – 47 dB. W miejscach nieco oddalonych od centrum miast jest to 37 dB. Takie wartości umożliwiają wystarczającą redukcję hałasu dobiegającego z zewnątrz.

Jak uszczelnić okna od hałasu – wybór okna i profesjonalny montaż

Jednym ze sposobów na to, jak walczyć z hałasem docierającym z zewnątrz jest zastosowanie okien o odpowiednim współczynniku izolacyjności. Wysokość jego wartości powinna być dopasowana do okolicy, w jakiej znajduje się dom. Tłumienie hałasu generowanego przez pobliską autostradę nie uda się przy udziale okien o niskiej dźwiękoszczelności. 

Jak rodzaj szkła wpływa na izolacyjność akustyczną okien?

Izolacyjność akustyczna okien związana jest także z rodzajem użytego szkła. Szkło laminowane składa się z warstw połączonych folią PVB o właściwościach izolujących. Czasami zamiast folii wykorzystywana jest dźwiękoszczelna żywica, która wpływa na polepszenie parametrów dźwiękoszczelności szyby. Laminowane szkło stosuje się jako zewnętrzne szyby. Gwarantują one nie tylko lepszą izolację akustyczną, ale też wpływa na bezpieczeństwo domowników. Sforsowanie takiego szkła jest trudne, a jeśli się to wydarzy – odłamki utrzymywane są przez folie. 

Dźwiękoszczelność okien – plusy i minusy

Nadmiar bodźców dźwiękowych zaburza koncentrację oraz negatywnie wpływa na komfort i spokój domowników. Zdecydowanym plusem zamontowania okien dźwiękoszczelnych w domu jest stworzenie bariery dla hałasu oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Zakup takich okien wiąże się z większym jednorazowym wydatkiem.

Za pomocą szyby dźwiękoszczelnej można zminimalizować przenikanie hałasu dobiegającego z zewnątrz budynku. Niesie to ze sobą korzyści dla osób mieszkających nieopodal źródła szumu. Zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie – wybierz okna dźwiękochłonne.

artykuł sponsorowany