Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne są niezbędnym elementem funkcjonowania wszystkich instalacji grzewczych, bez względu na to, czy są one opalane węglem, olejem opałowym, czy gazem. Zanim we wszystkich pomieszczeniach temperatura osiągnie pożądany stan, woda grzewcza musi dostać się do grzejników położonych w różnych punktach w domu, nawet najbardziej oddalonych. Pompy są odpowiedzialne za dostarczenie tej wody pod określonym ciśnieniem. To dzięki nim ciepła woda w naszym kranie ma dobre ciśnienie, podobnie jak woda w grzejnikach. Obecnie produkowane pompy nie pobierają dużo energii elektrycznej, co pozwala na obniżenie rachunków. Są też wyposażone w filtr ograniczający zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. 

Pompy obiegowe 

Niektóre instalacje grzewcze są mało wydajne. Zainstalowanie pompy obiegowej pozwala na zbudowanie systemu grzewczego bez zwracania uwagi na pionowe położenie grzejników lub odległość od pieca głównego. Działanie pompy powoduje, że grzejniki (w różnych punktach domu) rozgrzewają się jednocześnie i utrzymują tą samą temperaturę. Koszty eksploatacyjne są niewielkie, a sama pompa pracuje bezszelestnie. Pompa obiegowa jest urządzeniem, które wprowadza wodę w ruch i nadaje jej odpowiednie ciśnienie. Pozwala na dość dużą elastyczność w budowie instalacji grzewczej. Jest najlepszym rozwiązaniem przy źródłach ciepła o niskiej temperaturze. Jak dobrać właściwą pompę obiegową? Urządzenie nie może być zbyt słabe, gdyż wtedy woda nie będzie miała odpowiedniego ciśnienia i nie dotrze do wszystkich punktów systemu ogrzewania. W rezultacie, niektóre pomieszczenia mogą być nieogrzane w należyty sposób. Jeśli wybierzemy pompę o zbyt dużej mocy, system będzie głośny, co nie jest komfortowe, a dodatkowo zwiększy się pobór energii elektrycznej. W przypadku pomp obiegowych efektywność energetyczna jest bardzo istotna. Zgodnie z rozporządzeniami, producenci mają obowiązek wprowadzać takie rozwiązania technologiczne, które umożliwiają osiąganie jak najwyższych współczynników efektywności energetycznej EEI. Te wymagania zostały zastosowane w pompach z silnikiem komutowanym elektronicznie. Nowoczesne rozwiązanie pozwala na ograniczenie zużycia energii dzięki temu, że urządzenie dostosowuje się do potrzeb. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania, które pozwalają na zdalne kierowanie systemem (temperatura w pomieszczeniach, temperatura wody) z dowolnego miejsca. Trzeba mieć tylko dostęp do komputera. Pompy obiegowa najlepiej sprawdzają się w instalacjach c.o., tam, gdzie woda jest uzdatniana. Niektóre elementy pomp obiegowych są wykonane z żeliwa, więc nie są odporne na korozję. Pompy obiegowe muszą być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i prawidłowo instalowane – zgodnie z oznaczeniami. Dodatkowym zabezpieczeniem dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia są zawory odcinające.  

Pompy cyrkulacyjne 

Ciepła kąpiel, prysznic, ciepła woda, kiedy chcemy w zlewie umyć naczynia – chcemy je mieć natychmiast. Nikt nie lubi stać pod prysznicem i czekać aż wreszcie zacznie spływać woda o odpowiedniej temperaturze. Nikt nie lubi wylewać hektolitrów zimnej wody użytkowej, by wreszcie zaczęła spływać do kranu podgrzana. Problem jest taki, że rzadko da się tak zaprojektować mieszkanie lub dom, by punktu poboru ciepłej wody znajdowały się jak najbliżej od urządzenia, które ma je dostarczać. Na szczęście na rynku są urządzenia, które to ułatwiają. Jest to pompa cyrkulacyjna. Dzięki jej pracy ciepła woda pojawia się praktycznie po odkręceniu kurka. To pozwala na znaczą oszczędność wody zużywanej w gospodarstwie domowym. Oczywiście, by tak się stało, niezbędna jest instalacja wodna z pompą cyrkulacyjną. Jej mankamentem jest to, że jest droższa w budowie i eksploatacji. Jednak wydatki są uzasadnione, bo nie tylko podnoszony jest komfort codziennego funkcjonowania, ale w instalacji nie powstają tzw. zastoiny, w których rozwijają się bakterie mające wpływ na gorszą jakość wody (smakową i zapachową). Natomiast straty ciepła wynikające z cyrkulacji można minimalizować już na etapie projektu, kiedy pompa cyrkulacyjna zostaje zaopatrzona w sterownik zegarowy pozwalający na jej włączenie w interwałach czasowych największego zapotrzebowania na ciepłą wodę. 

Artykuł redakcyjny