Czym są zmiany lokatorskie i kiedy można je wprowadzić?

Deweloperzy dbają o komfort swoich klientów i starają się projektować takie osiedla, które będą maksymalnie dostosowane do potrzeb przyszłych mieszkańców. Jednym z takich udogodnień, które oferuje rynek pierwotny, jest możliwość wprowadzenia zmian w projekcie mieszkania i stworzenie wnętrza zgodnego z indywidualnymi preferencjami. Co obejmują zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie – co to?

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, np. na https://obido.pl,w większości przypadków będziesz miał możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich. Jest to spore udogodnienie, które pozwala na dokonanie modyfikacji w planie mieszkania, tak aby wnętrze zostało maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie zmian lokatorskich, musisz wiedzieć, że cały proces będzie składał się z kilku etapów. Przede wszystkim będziesz musiał przygotować pisemny wniosek, który będzie zawierał poprawki naniesione na oryginalny rzut mieszkania – pamiętaj, że będzie to możliwe dopiero po podpisaniu umowy deweloperskiej. Następnie Twój wniosek zostanie rozpatrzony i dostaniesz odpowiedź – pozytywną lub negatywną. W dalszej kolejności nastąpi wycena zmian lokatorskich, a gdy je zaakceptujesz (w całości lub w części) rozpocznie się wprowadzanie modyfikacji w Twoim mieszkaniu.

Jakie zmiany są możliwe, a czego nie można zrobić?

Jeśli chcesz wprowadzić zmiany lokatorskie w kupionym mieszkaniu, powinieneś zgłosić to deweloperowi jak najszybciej, tak aby modyfikacje mogły zostać uwzględnione już na samym początku budowy. Jeśli prace nad inwestycją będą już w końcowej fazie, deweloper może odmówić wykonania zgłaszanych przez Ciebie zmian lokatorskich.

Jeśli budowa osiedla dopiero się rozpoczęła, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś złożył wniosek o wprowadzenie zmian lokatorskich. Co możesz zmienić? Zmiany lokatorskie obejmują zmianę położenia ścian działowych, dzięki czemu można wstawić dodatkową ścianę, która przykładowo wydzieli kuchnię od salonu, albo odwrotnie – zdecydować się na wyburzenie ściany, która według Ciebie zabiera tylko niepotrzebnie miejsce, a bez niej zyskasz większą powierzchnię i większe możliwości aranżacyjne. Kolejnym elementem, który podlega zmianom są drzwi wewnętrzne. Może się okazać, że nie wszystkie drzwi, które znajdują się na rzucie mieszkania będą finalnie potrzebne i rezygnując z któryś z nich można zyskać np. otwartą przestrzeń.

Zmiany lokatorskie można wprowadzić także w przypadku instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Możesz wybrać nowe miejsce na umieszczenie oświetlenia, gniazdek i włączników, a także ustalić nową lokalizację dla wanny czy prysznica. Na wczesnym etapie budowy masz jeszcze wpływ na ogrzewanie – możesz zmienić jego położenie albo zamienić standardowe grzejniki na ogrzewanie podłogowe.

Ile kosztują zmiany lokatorskie?

Decydując się na wprowadzenie zmian lokatorskich, musisz pamiętać, że każda zmiana może przyczynić się do zmiany ceny mieszkania. Mowa tutaj o podwyżce ceny, ale także o obniżce, jeśli np. zdecydujesz się na zrezygnowanie z jakiegoś rozwiązania. Deweloperzy posiadają indywidualne cenniki, w których rozpisane są ceny za poszczególne zmiany. Jeśli zmiany, o które wnioskujesz wykroczą poza standardowy zakres usług, wtedy deweloper może zaproponować indywidualną wycenę.

Artykuł sponsorowany