Drzwi w systemie przylgowym i bezprzylgowym

Drzwi w systemie przylgowym i bezprzylgowym – zakres zastosowania każdego z rozwiązań

Standardowe drzwi są wykonywane w systemie przylgowym. Charakteryzują się one tym, że skrzydło drzwi posiada specyficzne wycięcia na krawędziach, dzięki czemu powierzchnia przylegania do ościeżnicy zwiększa się.

Drzwi bezprzylgowe posiadają natomiast prostą krawędź skrzydła, więc podczas zamykania, na całej powierzchni zrównują się z ościeżnicą. Zakres zastosowania każdego z rozwiązań jest zróżnicowany. Zazwyczaj głównym kryterium przy wyborze między systemem przylgowym a bezprzylgowym jest sposób aranżacji wnętrza.

System bezprzylgowy bliższy minimalizmowi

W czasach, kiedy we wnętrzach dominuje minimalizm, zazwyczaj stosuje się modele drzwi z systemem bezprzylgowym. Wyglądają one na bardziej masywne, ale posiadają proste linie i gładkie powierzchnie. Drzwi bez przylgi sprawiają wrażenie wbudowanych w ścianę. Ościeżnica i skrzydło drzwi są ułożone w jednej linii. Taki jednopłaszczyznowy układ sprawia, że wolna przestrzeń podłogi wydaje się optycznie większa. Montaż drzwi w systemie bezprzylgowym wymaga zachowania dużej precyzji, ponieważ nawet najmniejszy błąd może spowodować, że drzwi będą wyglądały mniej estetycznie. Drzwi w systemie bezprzylgowym mogą okazać się zbyt masywne i przytłaczające w mniej przestronnych wnętrzach.

Drzwi z przylgą bliższe tradycji

Z kolei drzwi z przylgą charakteryzują się prostszą konstrukcją i są mniej wymagające pod względem technicznym. Drzwi przylgowe posiadają wycięcia na krawędzi skrzydła, więc wyglądają na lżejsze. Przylga maskuje zamek i szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Dodatkowo, drzwi z przylgą bardzo często posiadają załamania i kanty oraz inne elementy dekoracyjne (np. okucia, rzeźbienia), które podkreślają styl retro i klasyczny. Drzwi w systemie przylgowym są zdecydowanie bardziej popularne. Jednocześnie, ze względu na to, że ich konstrukcja sprawia charakter lżejszej, dobrze prezentują się w mniejszych mieszkaniach.

Wpływ konstrukcji na właściwości akustyczne i termiczne

Konstrukcja drzwi przylgowych wykonanych z takiego samego materiału, o takiej samej grubości jest równie trwała jak konstrukcja drzwi bezprzylgowych. Niemniej wybór konstrukcji drzwi może determinować akustykę. Drzwi z przylgą zapewniają lepsze właściwości akustyczne. Ponadto, są uznawane za drzwi zapewniające lepszą izolację termiczną. Dlatego najczęściej stosuje się je w roli drzwi zewnętrznych.

„Ukryte” zawiasy i zamek magnetyczny

Drzwi w systemie bezprzylgowym są dostępne w wersji z widocznymi lub ukrytymi zawiasami. Z reguły stosuje się jednak ukryte zawiasy, które po zamknięciu drzwi pozostają niewidoczne z obu stron. To rozwiązanie techniczne jest istotne dla osób chcących uniknąć widoczności zbędnych detali we wnętrzu.

Z kolei za efekt idealnego połączenia drzwi i ościeżnicy odpowiada zamek magnetyczny. Żaden z jego elementów nie wychodzi poza linię skrzydła. Tego typu drzwi są otwierane za pomocą specjalnego przycisku zamiast klamki.