Dom dla jednej osoby – jak wybrać najlepszy projekt?

Niektórzy chcący mieszkać samodzielnie wybierają mieszkania, inni wolą mieć więcej przestrzeni i swobody i decydują się na dom. Jak wybrać najlepszy projekt domu dla jednej osoby?

Najczęściej dom kojarzy nam się z rodziną, ale można także wybudować go tylko dla siebie, gdy nie planujemy jeszcze zakładać rodziny albo w ogóle chcemy mieszkać na własną rękę i ewentualnie co jakiś czas przyjmować gości. Niezależnie od motywacji, pojawia się pytanie – jak wybrać najlepszy projekt domu dla osoby chcącej mieszkać w nim samodzielnie? Podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić wtedy uwagę.

1. Metraż

Zacznijmy od metrażu, ponieważ to on jest tutaj głównym czynnikiem decydującym o wyborze właściwego projektu. Osoba chcąca mieszkać w domu sama nie musi mieć dużej przestrzeni, co jest dodatkowym plusem wtedy, gdy koszty realizacji inwestycji także mają zamknąć się w mniejszej sumie.

Warto zatem skupić się na projektach domów jednorodzinnych mających metraż około 100 metrów kwadratowych. Oczywiście, możemy też zdecydować się na znacznie mniejsze domy, na przykład mające około 60-70 metrów. Gdy nie potrzebujemy więcej przestrzeni, po co przepłacać?

2. Rozmieszczenie pokojów

Druga ważna sprawa to pomieszczenia w domu – ile sypialni będzie potrzebnych? Najlepszym rozwiązaniem będzie dom z dwoma sypialniami – jedną dla właściciela, a drugą dla ewentualnych gości. Dodatkowe pomieszczenie może posłużyć też jako domowa pracownia albo siłownia.

Gdy chcemy zdecydować się na mniejszy dom, najlepiej poszukiwać takiego z otwartymi przestrzeniami – wtedy będzie wydawał się bardziej przestronny i nie będzie sprawiał tak klaustrofobicznego wrażenia.

3. Parterowy czy piętrowy?

Najtańszy w realizacji będzie dom parterowy, ponieważ nie trzeba wtedy budować dodatkowego piętra czy poddasza i nie trzeba umieszczać w nim schodów, które też są sporym wydatkiem.

Warto jednak wskazać, że dużo zależy od tego, jaką działkę mamy do dyspozycji. Nie na każdej działce możemy wybudować większy dom parterowy, ponieważ musimy wtedy pamiętać o spełnieniu wymogów związanych z odległością budynku od granicy działki. Jeśli działka jest niewielka, rozwiązaniem może być dom z użytkowym poddaszem.

4. Technologia budowy

Nie powinniśmy też pomijać kwestii związanych z technologią budowy domu jednorodzinnego. Aktualnie coraz większe zainteresowanie dotyczy projektów domów energooszczędnych, czyli takich, które pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją. Domy energooszczędne o mniejszym metrażu są również niedrogie w realizacji, dlatego warto skupić się na nich.

Do wyboru oprócz tradycyjnej technologii murowanej mamy też do wyboru domu drewniane, a także szkieletowe, które wykonuje się z prefabrykatów. To dobre rozwiązanie wtedy, gdy zależy nam na szybkim zakończeniu budowy.

5. Gotowy czy indywidualny?

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej sprawie, a mianowicie o tym, gdzie kupić projekt. Warto zacząć od sprawdzenia gotowych projektów domów – są niedrogie i łatwe w wyborze, ponieważ od razu widzimy ich wizualizację oraz kosztorysy.

Jeśli jednak nie możemy znaleźć odpowiedniego projektu wśród ofert gotowych, warto udać się do biura architektonicznego, aby architekt mógł przygotować najlepszy projekt.