Na co zwracać uwagę wybierając projekty małych domów?

projekty małych domów

Planując budowę i biorąc pod uwagę projekty małych domów, warto na początku dobrze przemyśleć, co brać pod uwagę w takiej sytuacji. Inwestycja w dom o stosunkowo niewielkim metrażu z pewnością będzie bardziej ekonomiczna niż budowanie i utrzymywanie dużego domu, jednak wymaga od inwestora rozsądnego podejścia do planowania przestrzeni przez pryzmat swoich potrzeb. Mały dom ciężko rozbudować, więc trzeba od razu znaleźć taki projekt, który idealnie wpisze się w potrzeby. Szukanie projektu trzeba więc zacząć od określenia tego, czego się właściwie potrzebuje.

Projekty małych domów, a rozkład pomieszczeń

Mały metraż nie wymaga błędów, jeśli chodzi o planowanie rozkładu pomieszczeń. Jeśli będzie ona za mała, dom straci na swojej funkcjonalności, a to znacząco utrudnia codzienne życie. Lepiej uniknąć sytuacji, w której po skończonej budowie okaże się, że w pomieszczeniu brakuje miejsca na dodatkową szafę, dobudowanie schowka, czy nieco większy regał. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, a głównie salonu, kuchni i łazienki. To właśnie tam najczęściej nieco brakuje miejsca. Przeglądając projekty małych domów, warto więc naszkicować sobie, jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia i ile przestrzeni powinno się w nich znajdować. Planując trzeba uwzględnić wszystkie meble, ich wielkość, a także sprzęty RTV i AGD.

Bardzo często zdarza się, że osoby szukające małych domów niedoszacowują, ile powierzchni przyda im się w kuchni i łazience. Warto się zastanowić, czy nie lepiej zrezygnować z kilku metrów kwadratowych w pokoju, holu, czy salonie, żeby zwiększyć metraż kuchni i łazienki.

Czy jest sens budować mały dom z piętrem?

Planując budowę małego domu, często ma się ograniczenia finansowe lub związane z maksymalną powierzchnią, którą można zająć na działce. W takich sytuacjach pojawia się opcja, jaką są projekty małych domów z piętrem. Często nie ma sensu budować małego domu z piętrem, jeśli jest możliwość zmieszczenia takiej samej powierzchni na parterze. Są od tego jednak wyjątki, takie jak:

  •   budowa domu bez pozwolenia na budowę (do 35 m),
  •   ograniczona powierzchnia zabudowy,
  •   chęć zrobienia poddasza użytkowego na schowek,
  •   zrobienie tylko niewielkiego pokoju na poddaszu.

Budując mały dom, zazwyczaj nie robi się piętra. Jest to często ograniczenie związane z samym projektem, który uwzględnia lekki strop. Nie istnieje jednak przeszkoda, by zrobić poddasze użytkowe, które można zaadaptować na pokój lub schowek. W małym domu taka dodatkowa przestrzeń jest bardzo przydatna, a nie wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż można ograniczyć się do niewielkich schodów chowanych w suficie, a samej góry wcale nie trzeba wykańczać, jeśli ma być tylko pomieszczeniem gospodarczym.

Jeśli ma być tam zwykłe pomieszczenie użytkowe, trzeba pamiętać, że większość projektów małych domów będzie wyglądała tak, że cała góra będzie miała ściany pod dużym kątem (dach). To oznacza, że pomieszczenie będzie miało mniejszą kubaturę, a więc mogą pojawić się ograniczenia na przykład związane z możliwością wstawienia wysokiego regału.

artykuł sponsorowany