Frezowanie drewna. Prawidłowa obróbka drewna za pomocą frezarek stolarskich

Frezowanie drewna

Frezowanie jest rodzajem obróbki drewna, dzięki której materiałowi można nadać pożądany kształt. Ta technika znajduje zastosowanie na różnych polach, głównie podczas tworzenia wszelkich mebli i przedmiotów dekoracyjnych. Nadaje się również do pojedynczych prac wykończeniowych: do zaokrąglania kantów i brzegów, wycinania rowków i kanałów czy specyficznych otworów pod zawiasy.

Obróbka stolarska – rodzaje frezów

W zależności od oczekiwanych efektów należy wybrać odpowiedni frez, obróbka drewna może polegać na: rowkowaniu, krawędziowaniu, żłobieniu lub zdobieniu. Najprostszym jest frez do głębokich żłobień, przypomina wiertło, a z jego pomocą można wykonać równe, prostokątne rowki dekoracyjne lub łączenia z innym rodzajem drewna. Szersze bardziej trójkątne rowy można stworzyć z wykorzystaniem frezu typu V (frez do wyprostów). Takie detale są szczególnie istotne podczas wykonywania elementów dekoracyjnych. Frezowanie w drewnie rowków o kształcie trapezu równoramiennego jest możliwe za pomocą końcówki fazowej. Dostępny jest również frez zaokrąglający, który stosuje się do wykańczania krawędzi.

Jak frezować drewno? Maszyny do frezowania

Jak frezować drewno? Nie jest to czynność mało skomplikowana. Wszelkie prace należy zacząć od zapewnienia odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa – warto przewidzieć miejsce do składowania odpadów, czyli skrawków drewna. Frezowanie może być wykonywane tylko przy całkowitym zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, jeśli podczas pracy jesteśmy narażeni na silne pylenie należy bezwzględnie zaopatrzyć się w okulary. Ponadto nie można zapomnieć o odpowiednim dociśnięciu drewna do blatu, materiał nie może się ani ślizgać, ani przesuwać i poprawnym zamocowaniu frezu.

Jak to zrobić? Wystarczy dokręcić frez kluczykiem dla pewności cały czas wciskając przycisk blokady wiercenia. Dla pewności należy w ogóle odłączyć narzędzie z kontaktu. Dla maksymalnego ograniczenia marnowania drewna lepiej przeprowadzić próbę i wykonać frezowanie w drewnie, które jest potrzebnym materiałem.

Jak frezować i jaką maszynę wybrać

Jak frezować i jaką maszynę wybrać?

Prawidłowe frezowanie drewna zależy od odpowiednio dobranej prędkości pracy urządzenia. W tym aspekcie najlepiej kierować się generalną zasadą, która przekazuje włączyć szybsze obroty przy mniejszej średnicy frezu i wolniejsze podczas używania szerszej. Szukając tego rodzaju maszyn stolarskich warto odwiedzić https://maszyny-stolarskie.com.pl/frezarki/

Natomiast pracując z miękkim drewnie używa się większych prędkości, a twardsze drewno wymaga wolniejszych obrotów. Źle dobrane częstotliwości mogą przynieść rażące skutki, na przykład spowodować przypalenie drewna, a poprzez to niszczyć cenny materiał potrzebny do obróbki.

Artykuł sponsorowany