Gruntowanie ścian przed malowaniem – najważniejsze zasady

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Gruntowanie to jeden z najważniejszych etapów przygotowania ścian do malowania. Grunt pozwala zmniejszyć chłonność podłoża i je ustabilizować. Dzięki temu wymalowanie będzie bardziej równomierne i jednolite, a Ty zużyjesz mniej farby. Gruntowanie ścian z dobrymi jakościowo produktami naprawdę się opłaca! Dowiedz się, o czym nie można zapomnieć podczas gruntowania oraz jaki grunt wybrać, aby osiągnąć świetny efekt.

Dlaczego należy gruntować ściany przed malowaniem?

Gruntowanie można pominąć w zasadzie jedynie wtedy, gdy ściany są w bardzo dobrym stanie: są stabilne, niepyliste, mają wyrównaną chłonność. W innym przypadku nałożenie gruntu jest w zasadzie konieczne. Dlaczego? Grunt wnika w strukturę podłoża, stabilizuje je i wzmacnia. Powoduje to zmniejszenie nasiąkliwości i pylistości ścian. Dzięki temu aplikacja farby jest łatwiejsza i daje dobre efekty – wymalowanie staje się gładkie i równomierne.

Nie zapominaj o etapie gruntowania, szczególnie jeśli pracujesz na niemalowanym wcześniej podłożu. Jeśli podczas prac usuwasz poprzednią powłokę malarską, nałożenie gruntu również jest potrzebne (na całość ściany lub jej naprawiane fragmenty). Dobrą praktyką jest też gruntowanie ścian w sytuacji, gdy nie wiesz, jakich produktów używali poprzedni wykonawcy, np. podczas wykańczania mieszkania od dewelopera.

Gruntowanie ścian – konieczny etap prac

Aby prawidłowo przygotować ściany do malowania, najpierw sprawdź stan poprzednich powłok malarskich. Jeżeli uznasz, że to niezbędne, usuń je szlifierką elektryczną połączoną z odkurzaczem budowlanym. Odpyl remontowane powierzchnie i całe pomieszczenie, a następnie umyj ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Napraw uszkodzone miejsca za pomocą masy szpachlowej, wyrównaj i ponownie odpyl.

Kolejny krok to właśnie gruntowanie. Jeśli usunąłeś całą powłokę malarską (lub pracujesz na niestabilnym, chłonnym podłożu), grunt nałóż na całą powierzchnię. Jeżeli naprawiałeś tylko fragmenty, możesz zagruntować jedynie te punkty. Procedura, ilość produktu, metoda i narzędzia do aplikacji – to kwestie indywidualne, zależne od cech gruntu i wytycznych producenta. Dlatego też przed rozpoczęciem prac dokładnie przeczytaj etykietę lub kartę techniczną produktu.

Jaki grunt do ścian należy zastosować?

Wybór odpowiedniego gruntu do ścian jest kluczowy dla późniejszego efektu. Użycie niedopasowanego produktu może sprawić, że gruntowanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Pamiętaj, że grunt należy dobrać m.in. do rodzaju podłoża oraz zadania malarskiego. Jeżeli ściana jest krucha czy chłonna, sięgnij po produkt, który ją ustabilizuje, jak wydajny Dulux Universal Primer. Produktem, który jest polecany w przypadku wyrównania chłonności czy ujednolicenia ściany, jest z kolei Dulux Grunt Kryjący Podkładowy. Jeżeli jednak remontujesz wyjątkowo słabo chłonne podłoża, jak klinkier czy lamperie, możesz przetestować np. Dulux Contact Primer. Każdorazowo zapoznaj się z informacjami na opakowaniu, aby upewnić się, czy dany produkt sprawdzi się w konkretnym przypadku .

Nie warto, a w zasadzie absolutnie nie należy, pomijać gruntowania. Bez nałożenia gruntu nie ma co marzyć o nienagannym, długotrwałym efekcie wymalowania.

Artykuł sponsorowany