Jaki zegar ścienny wybrać do mieszkania?

zegar ścienny

Zegary rzadko pełnią funkcję wyłącznie praktyczną. Odmierzanie czasu to jedno; względy dekoracyjne są niezaprzeczalne. Dotyczy to zarówno zegarków na nadgarstkach (nietanich gadżetów, uwielbianych zwłaszcza przez mężczyzn), jak i zegarów na ścianę – sporych dekoracji, na które często zerkamy. Przyjrzyjmy się tym drugim – jak dobrać zegar ścienny do wnętrza, aby podkreślał jego styl i dodawał mu klasy?

Zegary rzadko pełnią funkcję wyłącznie praktyczną. Odmierzanie czasu to jedno; względy dekoracyjne są niezaprzeczalne. Dotyczy to zarówno zegarków na nadgarstkach (nietanich gadżetów, uwielbianych zwłaszcza przez mężczyzn), jak i zegarów na ścianę – sporych dekoracji, na które często zerkamy. Przyjrzyjmy się tym drugim – jak dobrać zegar ścienny do wnętrza, aby podkreślał jego styl i dodawał mu klasy?

Gdzie kupić niebanalne zegary ścienne?

Zegary na ścianę kupimy w różnych miejscach – olbrzymi wybór wzorów i kolorów może wręcz przerażać. W poszukiwaniu produktów o ciekawym designie warto zapoznać się z ofertami sklepów specjalizujących się w stylowych meblach i dodatkach. Przykładowo, zegary ścienne są świetnym uzupełnieniem wnętrz skandynawskich i nowoczesnych. Nie musimy jednak ograniczać się zbyt rygorystycznie – współczesne trendy pozwalają nam na eksperymentowanie, które może być naprawdę przyjemne!

Ile kosztuje taka przyjemność? Ekskluzywne zegary ścienne sięgają nawet kilku tysięcy złotych – często wykonane są skomplikowanymi technikami nadającymi im wyjątkowy wygląd i trwałość. Rzemieślniczy zegar na ścianę jest nie tylko wykonany z pasją, ale także z najlepszych materiałów. Na cenę wpływa również rozmiar i projekt.

Jeśli interesuje nas duży zegar ścienny, który jest bardziej przystępny dla portfela, spokojnie zmieścimy się w granicach 300-500 złotych. Już w takiej cenie możemy znaleźć naprawdę interesujące formy, które podkreślą lub przełamią styl panujący w naszym mieszkaniu.

Zegar ścienny – nowoczesny czy klasyczny?

Przed wyborem zegara określmy styl, który najbardziej do nas przemawia. Przytulnie czy chłodno? Minimalistycznie czy z przepychem? Klasyka czy nowoczesność? A może pociąga nas łączenie różnych elementów w jedną całość? Aby nadać stylowości, z pewnością warto zrezygnować z zegarków elektronicznych – jest wiele ciekawszych wariantów. Ozdobny, duży zegar na ścianę sprawdzi się jako oryginalna dekoracja – szkoda z tego rezygnować.

Nowoczesne zegary ścienne są często pozbawione cyferek. Minimalistyczna forma jednolitego blatu ze wskazówkami pasuje do wnętrz modernistycznych, ale sprawdzi się w mieszkaniu każdego, kto lubi elegancką prostotę. Gładki blat możemy też zastąpić ciekawszym tłem, wpisującym się w preferencje. Może będzie to szary marmur w stylu skandynawskim, a może naturalistyczne drewno? Zegar ścienny drewniany odnajdzie się w aranżacjach klasycznych, rustykalnych i retro. 

Drewno występuje również w nurcie industrialnym – zegar ścienny loft w nowoczesny sposób łączy naturalny surowiec z czarnym metalem. Surowy, lecz przytulny – oto kwintesencja stylu. Ciekawą propozycją jest bardziej zimny, lecz także loftowy zegar na ścianę czarny, wykonany w całości z metalu, imitujący zegary dworcowe. To świetny wybór dla minimalistów i modernistów. 

Czy trzeba ograniczać się do jednego stylu? Doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie. Czasami zegar ścienny retro idealnie wpasuje sięw pomieszczenie urządzone nowocześnie, przełamując chłód i prostotę. Z kolei zegar ścienny złoty, który dzięki lśnieniu i ekskluzywności pasuje do stylu glamour, w odpowiedniej aranżacji sprawdzi się także we wnętrzu skandynawskim lub art déco. A już na pewno – w nurcie nowoczesnym. 

Niech zegar na ścianę stanie się ozdobą

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wyrazisty zegar ścienny duży, rzucający się w oczy i niebanalny – zastąpi obraz lub inną dekorację grającą pierwsze skrzypce. Umiejętnie dobrane zegary ścienne do salonu będą zwracać uwagę gości – w tym miejscu rzadko patrzymy na czasomierz, dlatego możemy skoncentrować się na funkcji dekoracyjnej. Bardziej praktyczny powinien być zegar ścienny do kuchni lub gabinetu – niektóre osoby, zwłaszcza starsze, chętniej wybiorą czytelne blaty z cyframi niż minimalistyczne modele. 

Dajmy się ponieść wyobraźni. Jeśli trzeba, postawmy na styl eklektyczny – tutaj można łączyć niemal wszystko! Choć, oczywiście – ze smakiem.

Artykuł sponsorowany