Zabrudzenia kostki brukowej – jak czyścić i zapobiegać

płyta vip superbruk
fot. Superbruk

Kostka brukowa to estetyczny i trwały materiał wykończenia nawierzchni zewnętrznych. Dzięki tym cechom zyskała wielką popularność i powszechnie gości w ogrodach, podwórkach i przestrzeni miejskiej.

Z uwagi na fakt, że jest układana i eksploatowana za zewnątrz, jest narażona na rozmaite zabrudzenia. Eksperci z firmy Superbruk, uznanego producenta kostki brukowej, przygotowali zestaw porad dotyczących usuwania zabrudzeń oraz pielęgnacji kostki.

Piękna po zimie

Najwięcej zabrudzeń na kostce powstaje podczas jesieni i zimy. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym często zalegający śnieg i lód, liście, pozostałości zwiędłych roślin, ziemia, osady – wszystko to może zaszkodzić wyglądowi kostki brukowej. Wiosna, to czas na odnowę naszej nawierzchni. Kostkę należy dokładnie zamieść, najlepiej przy pomocy sztywnej, twardej szczotki i usunąć wszelkie pozostałości po sezonie zimowym takie jak piasek, liście czy odpadki. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie myjki ciśnieniowej, która potrafi bardzo dokładnie i szybko oczyścić brukową nawierzchnię, usuwając większość plan i zabrudzeń, bez konieczności zastosowania środków chemicznych.

Tłuste plamy

Zabrudzenia z tłuszczów (np. z olejów samochodowych czy jadalnych) są nieestetyczne i najtrudniejsze do usunięcia z kostki brukowej. Najważniejszy jest tu czas. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa, że uda nam się uniknąć trwałych zabrudzeń lub je zminimalizować. Tłustą plamę najlepiej zasypać piaskiem, który wchłonie oleistą ciecz. Następnie pozostałe zanieczyszczenie obficie spłukujemy ciepłą wodą zmieszaną z domowym środkiem myjącym (np. płynem do mycia naczyń). Jeżeli plamy są szczególnie uporczywe i nasze wysiłki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możemy sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne o właściwościach odtłuszczających. Przy ich stosowaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność. Warto również wcześniej sprawdzić jak kostka reaguje w połączeniu z wybranym środkiem, aby nie spowodować nieestetycznych przebarwień na materiale. 

Mchy i porosty

Mech pojawia się w szczelinach pomiędzy kostkami oraz na ich powierzchni. Jego rozrostowi sprzyja duża wilgotność i ograniczony dostęp światła. Gdy nawierzchnia ma słabą przepuszczalność i w niewielkim stopniu odprowadza wodę, wtedy zjawisko to się nasila. Mchy i zielone osady należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Kostki pokryte mchem stają się bardzo śliskie i niebezpieczne w użytkowaniu. Najefektywniej usuwamy te zmarudzenia wykorzystując myjkę ciśnieniową wraz z dedykowany środkami chemicznymi, które pomagają usunąć mchy  i porosty oraz zapobiegają ich rozrostom w przyszłości.

Zabrudzenia poremontowe

Najlepiej gdy układanie kostki brukowej jest ostatnim etapem remontu lub budowy nieruchomości. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość. W takiej sytuacji należy zadbać o jej zabezpieczanie przed zabrudzeniami. Plamy z zapraw, farb czy tynków są trudne do usunięcia. Gdy się pojawią, należy reagować możliwie szybko. Najskuteczniejsze będzie mechaniczne usuwanie zabrudzeń. Trzeba jednak pilnować, aby nie uszkodzić przy tym powierzchni kostki. W sytuacji, gdy zabrudzenia poremontowe okazują się niemożliwe do usunięcia domowymi metodami, pozostaje nam zabieg piaskowania kostki brukowej wykonywany przez wyspecjalizowanego fachowca.

Białe osady

Na powierzchni kostek brukowych może pojawić się biały osad. Są to wapienne wykwity – powstające w wyniku procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w materiałach betonowych.  Jest to naturalne zjawisko, a wykwity pod wpływem wody (np. opadów deszczu) wypłukują się i znikają samoistnie. Niecierpliwi mogą pozbyć się białych osadów szybciej, stosując specjalistyczne środki chemiczne na bazie kwasów.

Impregnacja

Mając na uwadze dobry wygląd nawierzchni z kostki brukowej, warto rozważyć zabieg jej impregnacji. Polega ona na pokryciu kostek specjalistycznym impregnatem, który tworzy na ich powierzchni ochronną warstwę i zabezpiecza przed nadmiernym wnikaniem wody i zabrudzeń. Środki impregnujące mają wiele zalet. Wpływają na zmniejszenie wchłaniania wilgoci – co zwiększa ich właściwości mrozoodporne, zabezpieczają przed blaknięciem kolorów oraz ograniczają pojawianie się wykwitów wapiennych, a także rozrost mchu i porostów.