Jak wykonywany jest system rekuperacji?

rekuperacja

System wentylacji w domu jednorodzinnym czy w biurze może opierać się o rekuperację. Jest to nowoczesny sposób na odzyskiwanie energii z nagrzanego powietrza i jednocześnie utrzymywanie komfortu cieplnego przy minimalnych nakładach finansowych. Jak realizowane są systemy rekuperacji?

Wybór firmy instalacyjnej

Przede wszystkim decydując się na zastosowanie systemu rekuperacji w swoim domu, musimy w pierwszej kolejności wybrać firmę instalacyjną, która takim zadaniem się zajmie. Powinna ona wykonać projekt instalacji, uwzględniając indywidualne wymagania i warunki techniczne budynku klienta. Zanim klient zdecyduje się na wybór firmy instalacyjnej, powinien sprawdzić czy osoba kontaktująca się z nim jest wiarygodna i kompetentna. Ważne jest, aby fachowcy, na jakich się zdecyduje posiadali doświadczenie i umiejętności w zakresie budowy systemu, jakim jest rekuperacja. Warszawa obfituje w różnego rodzaju firmy instalacyjne, z których będziemy mogli wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania.

Sprawdźmy przy tym, czy firma ma doświadczenie w montażu systemów rekuperacji, czy ma rekomendacje od wcześniejszych klientów oraz czy może je przedstawić do wglądu klientowi. Istotne jest i to, czy sporządzony zostanie dokładny projekt inżynierski systemu wentylacji, według którego zostanie on wykonany. Musi on spełniać wszystkie przepisy i obowiązujące w Polsce normy. Poza tym, firma musi podpisać z klientem umowę o wykonawstwo, zaproponować doradztwo przy wyborze odpowiedniego dla niego systemy instalacji oraz rodzaj rekuperatora, jak również gwarantować wykonywanie przeglądów serwisowych w danym okresie bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Wykonanie instalacji

System rekuperacji zostanie wykonany w domu klienta na podstawie sporządzonego uprzednio projektu. Powinien on uwzględniać zarówno trasy prowadzenia kanałów, jak i miejsce montażu rekuperatora oraz jego dobór, wraz ze stosownymi obliczeniami. Firma instalacyjna powinna obliczyć zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne budynku, a także opory i spadki ciśnienia w kanałach. Musi dobrać odpowiednią długość i średnicę przewodów, jak i zaplanować trasy przebiegu kanałów wraz z miejscami nawiewnymi i wywiewnymi.

Posiadając już szczegółowy projekt można przystąpić do prac instalacyjnych. Przez cały czas do dyspozycji klienta powinien pozostawać doradca techniczno-handlowy oraz inżynierowie z doświadczeniem w realizacji rekuperacji u klientów. Pierwszym etapem prac terenowych jest wykonanie montażu kanałów wentylacyjnych i gruntownych wymienników ciepła. Prace kończy uruchomienie rekuperatora wraz z jego regulacją oraz sporządzenie protokołu technicznego.