Jak wybrać pompę do hydroforu?

Jak wybrać pompę do hydroforu? Na co zwrócić uwagę, kupując pompę hydroforową? Jeśli jesteś zainteresowany produktami tego rodzaju, zapraszamy do lektury.  

  1. Jak wybrać pompę do hydroforu?
  2. Jakie zalety i wady ma pompa powierzchniowa?
  3. Pompa ssąca czy głębinowa do hydroforu?

Czy w Twoim gospodarstwie domowym nie ma możliwości na podłączenie wody z wodociągu? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wybudowanie studni. Aby jednak zagwarantować odpowiednią dostępność oraz prawidłowe ciśnienie wody, potrzebna będzie również pompa oraz zbiornik. Jakie dokładnie rozwiązanie warto wybrać?

Jak wybrać pompę do hydroforu?

Sporą popularnością aktualnie cieszą się układy hydroforowe. Sprawdzą się głównie tam, gdzie lustro wody znajduje się nie głębiej, niż 8 metrów. Same pompy hydroforowe – znane również jako zasysające – wyróżniają się niezawodnością, prostym montażem oraz równie łatwym użytkowaniem. W porównaniu z innymi rozwiązaniami do ich zalet zalicza się także relatywnie niską cenę. 

Jak wybrać pompę do hydroforu? Specjaliści polecają, aby nie oszczędzać na rozwiązaniach tego rodzaju, ponieważ w porównaniu do innych opcji, w dalszym ciągu pompy hydroforowe są względnie tanie. Ważniejsza będzie wydajność pompy hydroforowej oraz jej trwałość. Warto wybierać takie produkty, które zagwarantują długie, prawidłowe i bezproblemowe działanie. 

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną pompę hydroforową, sprawdź w ogóle wydajność źródła, z którego urządzenie będzie pobierać wodę. Takie informacje dostępne są między innymi w geologicznej dokumentacji, którą powinieneś otrzymać od osoby wykonującej studnię. Następnie dopasuj moc pompy hydroforowej do wydajności wskazanego źródła. 

Odpowiednio dobrana pompa hydroforowa to również gwarancja zachowania optymalnego ciśnienia wody w danej instalacji, nawet wtedy, gdy samo źródło nie zapewnia sporej wydajności.

Kupując pompę hydroforową, zwróć także uwagę na wielkość samego zbiornika. Dla pięcioosobowej rodziny dobrym rozwiązaniem jest zbiornik, którego pojemność wynosi minimum 150 litrów. Przy stosunkowo niskiej wydajności źródła poleca się nawet większe zbiorniki. Mimo że pojemniejszy zbiornik będzie zapełniać się dłużej, to jednak takie rozwiązanie zagwarantuje stały dostęp do wody.

Jakie zalety i wady ma pompa powierzchniowa?

Do zalet pomp hydroforowych zalicza się przede wszystkim kompaktową budowę, co sprawia, że urządzenia nie zajmują zbyt wiele miejsca. To świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy zależy nam na umieszczeniu pompy – na przykład – w pomieszczeniu gospodarczym o niewielkich rozmiarach. Sam montaż pompy jest prosty – poradzi sobie z nim nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z obsługą tego rodzaju instalacji. 

Niewątpliwie ogromną zaletą pomp hydroforowych jest także ich cena. Jak już wspominaliśmy, urządzenia tego rodzaju są relatywnie tanie. Fakt, że pracują na powierzchni, sprawia, że każda naprawa czy serwis odbywa się bez większych problemów. Ponadto w trakcie wystąpienia awarii równie bez problemu możemy podłączyć zastępcze urządzenie. 

Pompy samozasysające nie trzeba podłączać do studni. Doskonale radzą sobie również z płytkim źródłem wody. A zatem możemy podłączyć je na przykład do podziemnego zbiornika na deszczówkę. Jeśli zależy Ci na niskiej cenie oraz łatwej obsłudze, gwarantujemy, że pompy hydroforowe będą dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. 

Układy hydroforowe tego rodzaju nie są niestety pozbawione wad. Do minusów zalicza się głównie ograniczoną wydajność. Z tego powodu nie poleca się używać pomp hydroforowych przy bardzo rozbudowanych systemach podlewających ogród. Wadą jest także głośna praca. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy planujemy umieścić pompę gdzieś wewnątrz budynku. Kolejnym minusem jest również fakt, że powinno się je montować jak najbliżej źródła, co w niektórych przypadkach może sprawić problem. Dlaczego? Ponieważ pompy hydroforowe z reguły mają ograniczoną możliwość, jeśli chodzi o tłoczenie wody na większe odległości.  

Pompa ssąca czy głębinowa do hydroforu?

Co będzie lepszym rozwiązaniem: pompa ssąca czy głębinowa do hydroforu? Samozasysająca pompa hydroforowa sprawdzi się wtedy, gdy lustro wody w studni położone jest stosunkowo wysoko i z reguły nie spada niżej niż na 7-8 metrów. Wariant ten poleca się nie tylko do studni kopanych, ale i wierconych – głównie tych, które mają niewielką średnicę lub w których nie można zamontować pompy głębinowej. Jeśli jednak wady, o których wspominaliśmy powyżej, wykluczają montaż pompy ssącej, wybierz rozwiązanie głębinowe. To urządzenia, które instaluje się w środku studni na stałe. Hałas zostaje zatem wewnątrz, dzięki czemu wydaje się, że pompa głębinowa pracuje ciszej od ssącej. 

Kiedy jeszcze sprawdzi się pompa głębinowa? Głównie wtedy, gdy lustro wody leży poniżej 8 metrów głębokości lub gdy poziom ten często spada. Do wad pomp głębinowych zalicza się to, że w przypadku awarii należy wyciągnąć całe urządzenie – włącznie z tłoczoną rurą. W tym celu nierzadko potrzebna jest do pomocy druga, a nawet trzecia osoba. Dobre pompy głębinowe są bardzo wytrzymałe, więc nie warto oszczędzać na takim sprzęcie, tylko upewnić się, że będą miały odpowiednią zdolność zasysania wody.

artykuł sponsorowany