Elementy małej architektury wykorzystujące wodę

Elementy małej architektury wykorzystujące wodę

Pergole, altany, kratownice, posągi, lampy, murki, palisady – to wszystko elementy małej architektury, które spotykamy w ogrodach. Czasami możemy się pokusić także o detale wykorzystujące wodę. Najczęściej są one instalowane w dużych ogrodach, niemniej są komponenty, które nadają charakteru również ogrodom niewielkim. Woda w ogrodzie uspokaja, relaksuje, wprowadza do otoczenia motywy naturalistyczne. Do przydomowego ogrodu mogą zawitać:

  • fontanna ogrodowa,
  • oczko wodne,
  • staw,
  • strumyk.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Elementy małej architektury wykorzystującej wodę, muszą być przede wszystkim bezpieczne i to nie tylko ze względu na dzieci. Jeśli myślimy o zainstalowaniu jakiegokolwiek zbiornika wodnego na działce lub w ogrodzie, powinniśmy przede wszystkim pamiętać, by nie były one poważnym zagrożeniem dla małych użytkowników naszego zielonego raju, czyli: gadów, owadów, płazów, ptaków. Jeśli myślimy natomiast o takim zbiorniku jak staw, musi być on kompleksowo zabezpieczony przed dziećmi.

Oczka wodne

Są bardzo popularne ze względu na wizualne efekty, a jednocześnie nieskomplikowane wykonanie. Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego to niewątpliwie ozdoba ogrodu. Im głębsze i większe, tym lepiej. W niewielkim zbiorniku (poniżej 10 m3) woda szybciej się nagrzewa i trudniej tam zachować różnorodność biologiczną. Pracę zaczynamy od rozważnego wybrania miejsca, wyznaczenia obrysu zbiornika i wykonania wykopu. W najgłębszym miejscu wykop nie powinien przekraczać 100 cm. Na głębokości 50 i 80 cm należy formować tzw. półki, na których będą rosły rośliny wodne. Rośliny są sadzone w specjalnych ażurowych pojemnikach, uniemożliwiających wymywanie podłoża. Mogą być posadzone mniej więcej po około dwóch tygodniach po wykonaniu oczka wodnego. Istotne są też rośliny sadzone obok zbiornika. Należy korzystać z gatunków lubiących mokre podłoże. Rola tych roślin nie polega tylko na tym, że wpisują się w krajobraz ogrodu, ale jednocześnie wzmacniają strukturę brzegów oczka wodnego.

Fontanna w ogrodzie

Innym pomysłem na wprowadzenie małej architektury do ogrodu może być fontanna. Obecnie, bez większych problemów, można kupić gotowe konstrukcje. W sklepach są najczęściej fontanny betonowe. Można się też pokusić o samodzielne wykonanie fontanny z gotowych elementów. Jest to dobre rozwiązanie, bo wtedy fontanna pasuje charakterem do ogrodu, a szemrzący plusk wody zdecydowanie relaksuje. Tego typu fontanny najczęściej wykonuje się w oczku wodnym.

Staw kąpielowy

W aranżacji przestrzeni ogrodowej jednym z najmodniejszych ostatnio trendów jest staw kąpielowy. Jest to specjalnie skonstruowany zbiornik wodny, który pełni rolę swoistego oczka wodnego, ale i kąpieliska. Na jego budowę decydują się najczęściej osoby posiadające duży ogród lub działkę, które wolą taki naturalny system od nowoczesnego basenu. Staw składa się zazwyczaj z dwóch części. Pierwsza to część kąpielowa, rekreacyjna. Druga część jest odpowiedzialna za odpowiednią filtrację i oczyszczanie wody. Tego typu staw nie wymaga filtracji mechanicznej i nie trzeba stosować w nim chemicznych środków uzdatniających wodę. Jest zdecydowanie tańszą inwestycją niż basen. Staw kąpielowy można założyć na powierzchni zróżnicowanej. Nie ma potrzeby sztucznego jej wyrównywania. Decydując się na wykonanie stawu, trzeba skorzystać z projektu indywidualnego, który będzie dostosowany do wielkości ogrodu i jego otoczenia.

Strumyk w ogrodzie

Można mieć duże szczęście i strumyk w ogrodzie jest elementem naturalnym. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Taką konstrukcję da się jednak wykonać samodzielnie. Najlepiej, kiedy inwestor dysponuje terenem o naturalnej różnicy poziomów. Taka różnica nie musi być duża. Im strumień jest dłuższy i bardziej krety, tym wygląda naturalniej. Minimalna długość to około pięć metrów, a szerokość powinna zaczynać się od około 30 cm. Strumyk powinien mieć jak najbardziej naturalny wygląd, dlatego tak ważne jest uzupełnienie jego brzegów odpowiednią roślinnością i kamieniami.

Ogród z wkomponowanymi elementami architektury wykorzystującymi wodę jest miejscem relaksu i odpoczynku. Wiedzieli już o tym Japończycy, którzy nie wyobrażają sobie ogrodu bez wodnych elementów. Dobrym pomysłem jest wzorowanie się na jednej z najstarszych cywilizacji świata.

Artykuł sponsorowany