Wiszące ogrody Semiramidy we współczesnym mieście

zielone dachy

Każdy z nas spotkał się ze współczesnymi ogrodami Semiramidy. Niemożliwe? To przecież nic innego jak popularne zielone dachy, które można coraz częściej spotkać w miejskiej rzeczywistości. Spektakularnym przykładem realizacji takiego pomysłu jest ogród założony na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Obsadzony roślinami w jednobarwnych dominantach jest miejscem wypoczynku dla studentów i turystów. Dachy zielone są swoistą realizacją pomysłu ogrodu na dachu budynku. Dawniej, takie konstrukcje były możliwe jedynie na dachach płaskich, obecne możliwości powodują, że dach zielony może być przygotowany na konstrukcji o różnym stopniu nachylenia. Co to jest takiego dach zielony? To po prostu dach pokryty trawą, rozchodnikiem, roślinami jednorocznymi lub ziołami.

Zalety dachów zielonych

Popularność dachu zielonego to nie tylko efekt mody na działania ekologiczne. Posiada on wiele zalet, które zachęcają inwestorów do zmierzania się z tym ciekawym projektem. W miastach, które systematycznie redukują tereny zielone, jest oazą stanowiącą zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami. Redukują dwutlenek węgla, jednocześnie produkując tlen.  Dach zielony to świetna izolacja termiczna. Latem izoluje przed nadmiernym ogrzaniem budynku, a zimą magazynuje ciepło, redukując koszt ogrzewani i klimatyzacji. Jednocześnie tłumi hałas i chroni elementy konstrukcyjne budynku przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Przed budową

Idealnym rozwiązaniem przy budowie dachów zielonych byłoby planowanie tego typu inwestycji już na etapie wyboru projektu i realizacji budynku. Mamy wtedy pewność, że konstrukcja budynku utrzyma zwiększoną masę dachu. Oczywiście to nie znaczy, że tego typu dachy nie mogą powstać na budynkach już istniejących. Wymaga to jednak dodatkowych badań i obliczeń. Można zwiększyć wytrzymałość istniejącego stropu poprzez zainwestowanie w dodatkowe wzmocnienia konstrukcyjne. Jeśli planuje się utworzenie zielonego dachu na budynku już istniejącym, należy wystąpić o dodatkowe pozwolenia budowlane.

Konstrukcja dachu zielonego

Tradycyjny dach powinien posiadać warstwę termiczną i izolacyjną. W dachu zielonym te dwie warstwy również funkcjonują, ale są inaczej położone. Warstwa termiczna jest położona nad izolacyjną, co pozwala chronić ją przed działaniem warunków atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Ten sposób budowy nazywa się systemem odwróconym. Konstrukcja dachu zielonego musi być lekka, ale stabilna, dodatkowo powinna charakteryzować się wysokimi parametrami technicznymi. Dach zielony to organizm żywy, a materiały techniczne są ustawicznie narażone na działanie wilgoci, kwasów humusowych, rozrastających się korzeni i dużych obciążeń.

Warstwy dachu zielonego

Kolejne warstwy dachu zielonego powinny być układane z zachowaniem najwyższych standardów konstrukcyjnych. Różnią się one między sobą grubością i jakością materiałów, ale układ pozostaje niezmienny.

Warstwa hydroizolacyjna – najczęściej jest przygotowywana z kauczuku syntetycznego, polietylenu, papy samoprzylepnej z miedzianą wkładką. Materiał musi się charakteryzować odpornością na działanie wody, środków chemicznych, kwasów roślinnych.

Warstwa termiczna – jest odpowiedzialna za ochronę budynku przed utratą ciepła. Wykorzystywane są do jej utworzenia płyty PIR i XPS.

Warstwa drenażowa – służy do odprowadzenia nadmiaru wody, napowietrzenia ziemi, a jednocześnie zapobiega przesuszaniu gleby.

Warstwa filtrująca – oczyszcza wodę, która przenika do niższych warstw dachu zielonego. Do jej wykonania wykorzystuje się geowłókninę o wysokiej gramaturze.

Warstwa separująco-ochronna zabezpiecza izolację przed przerostami korzennymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z obciążenia konstrukcji glebą.

Warstwa wegetacyjna – to nic innego jak podłoże, które jest tak przygotowane, by rośliny miały idealne warunki do wzrostu i rozwoju. Substrat jest dostosowany do roślinności, którą dach zielony będzie obsadzany. Powinien być mrozoodporny, dobrze magazynować wodę, a jednocześnie zapewniać odpływ jej nadmiaru do warstwy drenażowej.

Zielone dachy w miastach to oaza zapewniająca mieszkańcom namiastkę natury w betonowej dżungli.

Artykuł sponsorowany