Jak zbudować w ogrodzie oczko wodne?

Nasze życie jest podzielone na pewne etapy, w których mamy inne potrzeby i oczekiwania. Jeśli zaczyna się dopiero drogę zawodową, naturalnym miejscem do życia wydają się centra miast. To tam tętni życie i tam spełniamy się zawodowo. Przychodzi jednak taki etap, kiedy zakładamy rodzinę i poszukujemy nowego miejsca do życia. To wtedy najczęściej decydujemy się na wyprowadzkę na przedmieścia, zbudowanie domu marzeń i urządzenie ogrodu.

O urządzeniu ogrodu warto myśleć już na etapie budowy domu. Oczywiście pewnych rzeczy nie da się wtedy wykonać, ale plany powinny być poczynione. Przychodzi wreszcie taki moment, kiedy możemy zająć się ogrodem. Dla wielu, elementem niezbędnym w ogrodzie jest oczko wodne, teren, wokół którego można tak zaaranżować, by było miejscem odpoczynku i relaksu. Niektórzy obawiają się, że na stosunkowo niewielkiej powierzchni nie uda się oczka wodnego zbudować. To nieprawda. Oczko wodne po prostu jest wtedy mniejsze, co nie odbiera mu uroku;

Jak przystąpić do prac nad oczkiem wodnym?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce, określić kształt i wielkość oczka wodnego. Miejsce nie powinno być zbyt nasłonecznione, bo może to powodować szybszy rozwój glonów, szczególnie w przypadku niewielkiego oczka. Nie poleca się też miejsc w pobliżu drzew, bo opadające liście mogą zbiornik zanieczyszczać. Kształt oczka zależy jedynie od inwestora; może być podłużne, okrągłe lub o nieregularnych kształtach. Ta opcja jest jednak dostępna tylko wtedy, kiedy wykop pod zbiornik wykonuje sam inwestor. W innych przypadkach można skorzystać z gotowych zbiorników wykonywanych z polistyrenu, żywic poliestrowych lub kauczuku. Jednak gotowe zbiorniki mogą ograniczać zamysł twórczy inwestora. Oczko wodne o oryginalnych nieoczywistych kształtach można wykonać korzystając ze specjalistycznej folii.

Najpierw solidny wykop

Po wybraniu miejsca i przygotowaniu projektu, można przystąpić do wykonania inwestycji. Podstawą jest solidny wykop, odpowiednio wyprofilowany i uzupełniony o tzw. półki, na których będą stały pojemniki z roślinnością. Utrzymanie równowagi biologicznej w zbiorniku wymaga, by miał on co najmniej 20 m2,copozwala stworzyć ciekawe kompozycje z roślin wodnych. Jeśli właściciel zastanawia się nad hodowlą rybek w oczku wodnym, wykop powinien osiągać nawet około 100 cm głębokości. W innym przypadku wystarczy około 50 cm. Krawędzie zbiornika powinny być uformowane pod odpowiednim kontem. Tak przygotowany wykop należy wypełnić folią przeznaczoną do tego celu, przedtem usuwając wszystkie kamienie, korzenie i inne elementy, które mogą uszkodzić folię. Najczęściej stosuje się folię PE, PVC i folię z kauczuku syntetycznego. Najlepsza, ale i najdroższa jest gardenmata, czyli mata bentonitowa – praktycznie niezniszczalna Brzegi foli trzeba solidnie przysypać ziemią, żwirem i ciężkimi kamieniami. W ten sposób nie tylko umocnimy konstrukcję, uchronimy folię od niekorzystnego działania promieni słonecznych, ale i zaaranżujemy brzegi oczka wodnego.

Urządzenie do filtrowania

Jeśli oczko wodne jest dość duże i głębokie, nie ma potrzeby instalowania dodatkowych urządzeń do filtrowania i natleniania wody. Inaczej jest w przypadku zbiorników niewielkich. Tam dobrze jest zainstalować pompę, do której podłączony będzie przynajmniej filtr. Powinny być one zainstalowane w odpowiedniej komorze dla bezpieczeństwa użytkowania.

Jakie rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne dość szybko się rozrastają. Najgłębiej sadzi się lilie wodne. Tak, tak to te same, które zbierał dla swej ukochanej pan Tolibowski z “Nocy i dni”. Większość z lilii jest sadzona nawet na głębokości jednego metra. Lilie to nie tylko kwiaty, ale i piękne liście, które rozkładają się na wodzie niby parasol, tym samym chroniąc oczko przed nadmiernym nagrzaniem. Na podobnej głębokości sadzi się: grążel, grzybieńczyk, moczarkę kanadyjską, rdestnicę kędzierzawą. Jeśli oczko wodne jest stosunkowo płytkie, można w nim posadzić: babkę wodną, pałkę wąskolistną, jaskry wielkie, strzałki wodne. Taki rośliny będą pięknie wystawać nad taflę wody. A wilgotne brzegi oczka wodnego niech porastają: czermień, kosaćce, tatarak, niezapominajki, krwawnica pospolita.

Ubogacane roślinami wodnymi i lubiącymi tereny podmokłe oczko wodne tworzy w ogrodzie zakątek relaksu i odpoczynku.

Artykuł sponsorowany