Laptopy do 2000 złotych, jaki wybrać?

Sposób wykonywania pracy w ostatnim czasie uległ znacznym zmianom. Na skutek sytuacji pandemicznej coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na pracę zdalną. Więcej, coraz liczniejsza grupa osób myśli o pozostaniu przy tej formie zarobkowania, nawet za cenę konieczności założenia własnej działalności gospodarczej. Czego potrzeba? Stabilnego łącza i laptopa, to powinno wystarczyć na początek. Jaki zatem powinien być ten sprzęt, przy założeniu, że nie dysponujemy nadmiarem gotówki? Czy da się nabyć solidny laptop za w miarę niewielkie pieniądze? Poszukajmy.

Laptop do pracy biurowej, jaki powinien być?

Z pewnością nie musi to być sprzęt gamingowy. Aplikacje biurowe i przeglądarki internetowe nie mają aż takich wymagań. To dobra wiadomość, ponieważ wydajne karty graficzne i potężne procesory mają ogromny wpływ na cenę urządzenia. Posiadanie ich w laptopie do pracy biurowej najprawdopodobniej umknie niezauważone. Typowy dwurdzeniowy procesor z pewnością poradzi sobie z arkuszami kalkulacyjnymi lub stworzonymi tekstami.

Nieco więcej uwagi należy poświęcić pamięci RAM, od niej bowiem zależy szybkość i płynność obliczeniowa w czasie rzeczywistym. 4 GB można potraktować jako rozsądne minimum, natomiast 8 GB wystarczy aż nadto. Jeśli wybierzemy do takiego zestawu odpowiedniej wielkości dysk twardy, nic nie stanie na przeszkodzie naszej kariery. Ponieważ wielkość dysku także ma wpływ na cenę całości sprzętu, wystarczy nam pojemność w granicach 250 – 500 GB. W miarę rozwoju działalności z pewnością spostrzeżemy bogatą ofertę zapisów w chmurze, pośród których będą także miejsca bezpłatne. Wiele osób już dzisiaj korzysta z oferty Google, nawet o tym nie wiedząc. Dysk Google jest tworzony w momencie zakładania np. poczty Gmail lub w przypadku pierwszego uruchamiania smartfona.

Uwaga! Laptop w każdej chwili może ulec zniszczeniu lub kradzieży. Wystarczy kubek kawy bądź chwila nieuwagi i efekty ciężkiej pracy zostaną bezpowrotnie stracone. Z tego powodu zdecydowanie zaleca się korzystanie z chmury w celu zapisywania tam wartościowych danych.

Laptop na początek

Czy jest możliwe, że znajdziemy laptopy za 2000 złotych? Oczywiście! Inwestując mniej niż połowę średniej krajowej, możemy stać się posiadaczami całkiem udanych urządzeń. Nawet nie potrzeba kupować modemu, w zupełności wystarczy smartfon z funkcją routera. Ważne jest, by przy zakupie zwrócić uwagę na dostępne łącza. Kolokwialnie mówiąc, im więcej, tym lepiej. Pozostaje jeszcze kwestia wielkości i rozdzielczości matrycy. To już zależy od preferencji użytkownika, oraz stanu jego wzroku. Po prostu osoby noszące silne soczewki powinny zdecydować się na większy ekran, od 15” wzwyż. Poza tym dobrze jest pamiętać, że wyróżniamy matryce błyszczące i matowe. Oczywiście wybór którejś z nich można traktować w kategoriach gustu, lecz z uwagi na mobilność laptopa, różne kąty padania światła i związane z tym refleksy, matryca matowa wydaje się lepszym wyborem.

Jak widać, zakup nowego laptopa nie musi powodować ruiny finansowej. Wystarczy jedynie ściśle określić jego przeznaczenie i tego się trzymać. Nabytek zwróci się już przy pierwszej pensji.