Sposób na garderobę w małym mieszkaniu – parawan, kotara lub wnękowa szafa

Zorganizowanie garderoby w sypialni może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy pomieszczenie to jest mało przestronne. Niewielka, dobrze zorganizowana garderoba może być zastąpiona przesuwną szafą wnękową, która pozwala na uporządkowanie tej części sypialni w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Połączenie garderoby i sypialni jest bardzo często stosowanym rozwiązaniem, które zapewnia prywatność oraz pozwala uporządkować rzeczy osobiste w jednym miejscu. Garderoba może mieć postać wydzielonej przestrzeni, dużej szafy wnękowej, albo osobnego pomieszczenia. Często stosowanym rozwiązaniem jest także odpowiednie zagospodarowanie wnęki w pomieszczeniu.

Wydzielenie przestrzeni parawanem

Prawdopodobnie najprostszym, a zarazem najbardziej ekonomicznym sposobem na wydzielenie przestrzeni garderoby w sypialni jest ukrycie półek, pudeł i wieszaków za parawanem lub podobną zasłoną. Tytułem przykładu można wskazać na welurową kotarę albo przesuwne panele. Ograniczeniem są w tym przypadku wyobraźnia i budżet.

Szafa wnękowa

Garderoba jest utożsamiana z małym pomieszczeniem wyodrębnionym przy sypialni, w którym znajdują się przede wszystkim półki, wieszaki, pudła, lustro i inne tego typu akcesoria. W mniejszych sypialniach o nieregularnej kubaturze charakteryzującej się występowaniem wnęki, można wstawić szafę wnękową. Przestrzeń do przechowywania garderoby będzie oczywiście mniejsza niż w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, jednak odpowiednie zaprojektowanie układu półek, wieszaków i szuflad, dostosowanego do indywidualnych potrzeb, pozwoli na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Szafy wnękowe wyposażone w przesuwne drzwi nie zajmują przestrzeni, a pozwalają zagospodarować kłopotliwe wnęki, albo pas przestrzeni przy ścianie wewnętrznej, oddzielającej sypialnię od innych pomieszczeń.

Przestronna sypialnia w małym mieszkaniu

Niektóre małe mieszkania są zaprojektowane w taki sposób, że pokój przeznaczony na sypialnię jest bardzo przestronny i ustawny, w odróżnieniu od wąskiej kuchni i jeszcze mniejszej łazienki. Pomimo niewielkiego ogólnego metrażu, w przestronnej sypialni można wydzielić przestrzeń garderobianą budując ściankę działową. Wąska przestrzeń za łóżkiem, albo wnęka wydzielone ścianką działową może być dodatkowo funkcjonalnie podzielona na część damską i męską.

Alternatywą dla garderoby jest urządzenie sypialni w taki sposób, aby pojemna szafa i komoda niezajmujące zbyt dużo miejsca, pozwalały na przechowanie garderoby na dany sezon. Przydatnym rozwiązaniem będzie dodatkowa szafa w przedpokoju przeznaczona do okryć wierzchnich i obuwia. Jeżeli w sypialni jest zbyt mało miejsca do przechowywania całej garderoby, dla zachowania porządku warto stosować worki próżniowe i pudła, w których można przechować ubrania i dodatki niestosowne w danym sezonie.  

Artykuł sponsorowany