Jak zmierzyć rolety? Kilka praktycznych porad

Jak zmierzyć rolety

Pozornie proste działanie, jakim jest ściągnięcie wymiaru w celu zakupu rolety wewnętrznej, potrafi okazać się bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Przedstawiamy szereg porad, które nie tylko ułatwią cały proces mierzenia, ale także pozwolą uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Przymierzając się do zakupu rolet na wymiar, należy odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie – jaki typ rolet chcemy zamontować u siebie w domu? Jest to kluczowa decyzja, gdyż inaczej ściąga się miarę pod zakup rolety okiennej, inaczej ściennej a jeszcze inaczej pod kątem rolet dzień i noc, które przecież mają spełniać dodatkową funkcję. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od wybranych rolet, ściąga się miarę z ramy okiennej, samej szyby bądź wnęki. Do tego należy doliczyć odpowiednią pulę cm, by materiał rolety zasłaniał szybę, ale blokował dostępu do klamki, umożliwiającej otwarcie samego okna.

Jak nie należy mierzyć rolet? – podpowiadamy

Przewrotnie, zamiast odpowiedzi na główne pytanie, zacznijmy od rzeczy, która okazuje się nie mniej ważna. Przed wami trzy błędy, popełnionych przez osoby, które zakup rolet mają już za sobą, a których zdecydowanie należy unikać.

  • Zakup rolet bez mierzenia – zdecydowanie odradza się takiego zakupu, gdyż bardzo łatwo o popełnienie błędu, który znacząco wydłuży proces instalacji rolet w mieszkaniu
  • Pomiar na bazie instrukcji, przeznaczonej do innego typu rolet, niż ten który chcemy finalnie zakupić – tutaj najłatwiej o błąd, gdy ściągamy miarę dla rolet okiennych, a finalnie kupujemy ścienne
  • Własnoręczne przycinanie rolet – błąd ten popełniają zazwyczaj osoby, które zakupiły roletę zbyt długą względem powierzchni, którą roleta ma przysłonić. Absolutnie odradza się własnoręcznie przecinanie rolety, gdyż bez odpowiedniego obszycia, roleta zacznie się pruć

Jak wymierzyć roletę ścienną?

W celu prawidłowego wymierzenia rolety ściennej, należy zmierzyć jej wysokość i szerokość:

  • Wysokość rolety ściennej to wysokość wnęki okiennej oraz minimum 7-8 centymetrów
  • Szerokość rolety to szerokość wnęki okiennej + 4-5 centymetrów dodatkowego materiału                            

Jak wymierzyć roletę okienną?

Szerokość rolety okiennej powinna być równa szerokości ramy okiennej + 4-7 centymetrów. W kontekście wysokości rolety okiennej, nie ma takiego problemu, gdyż równa się ona wysokości skrzydła okiennego.

Niezależnie od ostatecznego wyboru typu rolety, jaką pragniecie zakupić do mieszkania, jeżeli decydujecie się na opcję zakupu rolety na wymiar, koniecznie wykonajcie wcześniej odpowiedni pomiar, by uniknąć przyszłych nieprzyjemności. Jeżeli nadal macie obawy co do własnego pomiaru, wiele firm oferuje możliwość wykonania pomiaru przy okazji zakupu rolet w ich sklepie.

Artykuł sponsorowany